1 Yaş Bebek Özellikleri: 1 Yaşındaki Bebek Neler Yapar?

Bir yaşındaki bebek neler yapar? 1 Yaşındaki Bebek Neler Yapabilir?

· İlk özelliği çocuğun yürümeye başlamasıdır. Bu yaşta kendi başına adımlar atabilir. Ancak yürüme bu yaşta olmayıp, gecikebilir. Bu nedenle panik yapmaya gerek yoktur.

· Bu dönemde oyuncakları değerlidir.Bir yaşındaki bebek oyuncağı size verir ama biraz sonra geri alır. Çünkü oyuncağı benimsemiş ve ona ait olduğunu anlamaya başlamıştır. Ancak mülkiyet duygusu gelişmemiştir.

· Eşyaları, oyuncakları vb. şeyleri itmek, kırmak ve fırlatmak hoşuna gider. Bu olayı bir oyun gibi algılar ve eğlenceli olduğunu sanır.

· Dil gelişimi henüz tamamlanmamıştır. Bu nedenle fazla kelime konuşamaz. Rahatlıkla söylediği kelimeler; “mama, adda, baba” gibi kelimelerdir. Kendince bir dille konuşur.

· Kendisi yemeğini yemeye çalışır. Kaşığı kullanmaya bu dönemde başlar. Kendisi beslenemez ama beslenmeye çalışır.

· Mutfak eşyalarına meraklıdır. Tava, tabak, tencere ile oynamaya bayılır. Bunun yanında bloklarını bir kaba koyup tekrar boşaltır. Oyuncaklarını yere atar ve düşmesini seyreder.

· Küçük ve büyük kavramlarını algılar. Küçük oyuncakları büyük olan oyuncaklarının içine koyar.

1 Yaş Bebek Özellikleri: Bir Yaşındaki Çocuğun Özellikleri

Bir yaşındaki çocuk sinirli olur. Tepkilerini çığlık atarak, bağırarak, eşyalara zarar vererek ve kendini yere atarak gösterir. Çoğu zamanda nefesini tutarak belli eder. Bunu önlemek için çocuğun ilgisi başka yöne çekilmelidir. Bu dönemde diğer bir sorunda çocuk her şeyden korkar. Birçok korku sebebi vardır. ( Bkz: bebeklerde ve çocuklarda korku sebepleri ) Bunu anne ve baba çocuğa anlatarak ve korktuğu şeyleri ortadan kaldırarak önleyebilir.

1 Yaş Bebek Özellikleri: Merak

Bir yaş merak yaşıdır. Her şeye merak duyarlar, annenin ya da babanın yaptığı bir işi onlarda yapmak ister. Örneğin araba süren babayı gören çocuk araba sürmek ister. Bu durumda çocuğun oyuncak arabası eline verilerek “sende bu arabayı sür” gibi bir yaklaşımla çocuk vazgeçirilebilir.

Çocuk bu dönemde yürümeyi öğrenmiş ise çok farklı bir döneme girer. Bu dönem onun için yeni bir gelişim ve keşif sürecidir. Artık çevresini tanıyacak, yeni keşifler yapacak ve kendini daha da güvende hissedecektir. Anne ve baba bu dönemde daha dikkatli olmalıdır. Çünkü yapılan bir hareket çocukta güven yerine güvensizliğin oluşmasına neden olur. Bu nedenle çocuğu engellemek, bağırmak ve ona ceza vermek gibi olumsuz davranışları yapmayın. Çocuğu yürüdüğünde durdurmayın, belirli bir noktada durmasını istemeyin.

Bu dönem anne içinde zor bir durumdur. Çocuk akla gelmeyecek şeyler yapar ve evde de akla gelmeyecek yerlere gider. Siz çocuğu odada ararken o yatağın altına girmiştir. Bu nedenle evi olabildiğince tehlikesiz bir duruma getirmek gerekir. Zaten zaman geçtikçe anne de çocuğun ne yaptığını görmeden anlayabilir. Örneğin ortalık sessizleştiği zaman anne çocuğun akıl almayacak bir iş yaptığını hemen anlar.

Çocuk yürümeyi öğrenmiş olsa dahi o hala bir bebektir. Neyin iyi neyin kötü olduğunu anlayamaz. Çocuğun ulaşabileceği yerlerde kesici alet, hap vb. tehlikeli şeyler olmamalıdır. Aynı şekilde kırılacak eşyalar ortadan kaldırılmalı ve elektrik prizleri kapak ile kapatılmalıdır. Bebeklerin yaralanmasındaki en önemli neden dikkatsizliktir. Alınacak çok basit önlemler alınmadığında yaralanma ve daha kötüsü ölümle sonuçlanabiliyor.( Bkz: Evde en çok meydana gelen kazalar)

1 Yaşındaki çocuğun sosyal, fiziksel ve duygusal gelişimini öğrenmek için tıklayın: Bir yaşındaki çocukta gelişim nasıl olur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.