10 Aylık Bebek Gelişimi: On Aylık bebek neler yapar?

10. aya girildiğinde artık bazı şeyler bilinçli olarak yapılmaya başlanır. Anne ve baba kelimeleri bilinçli olarak ilk kez ağızdan çıkar. Ayakları artık yere daha sağlam basar. Ayakta durabilme süresi de günden güne artar ve zamanla yürüme şekline döner. Bu ay içinde çevredeki kişilere karşı çıkma olayları başlar. Artık oyuncağı elinden alındığında ilk aylarda ki gibi bakmakla yetinmez, sanki büyümüş gibi bağırmaya, karşı çıkmaya başlar. Çevreyi tanımaya başlar. Anne ve babalar bu dönemde çocuğa çevresini tanıması için fırsat vermelidir. Çocuk istediği gibi evin içinde gezsin, eşyalara dokunup onları keşfetsin. Ancak bunlar olurken gereken önlemler alınmalıdır. Keşfetme döneminde olan çocuk doğal olarak her şeyi merak edip, dokunmak isteyecektir. Kırılacak ya da zarar verebilecek eşyalar ortadan kaldırılmalıdır. Çocuğun çevresinde hap, temizlik malzemesi vb. kazalara neden olacak şeyler bırakılmamalıdır.

Evi güvenli hale getirmek hem çocuk hem de anne baba için önemlidir. Her an bir kaza olabilir diye paniklemek yerine bu şekilde içiniz rahat olur.

Parmakları ile küçük nesneleri yakalayabilir. Yapılan bu ince hareketler çocuğun sağlıklı bir gelişiminin olduğunu gösterir. Söylenen ve istenilen şeyleri anlayabilir. “onu bana ver” gibi basit emirleri anlar ve istediğiniz şeyi size verebilir. Bu dönemde ebeveynlerin sabırlı ve sakin olması gerekir. Bebeğin yaptığı ya da zarar verdiği şeylere karşı soğukkanlı olmak iyidir. Çünkü bu dönemde bir şeyleri kırmayı, dökmeyi ve çevreye zarar vermeye bayılır. Sizin kullanmaya kıyamadığınız şeyler onun için en güzel oyun araçlarıdır. Bu yüzden bir gün değerli vazonuzla ya da kristal bardak takımınızla oynadığını görürseniz şaşırmayın. Eğer kırmamışsa ve sağlamsa elinden alıp, dikkat çekici bir oyuncak verebilirsiniz. Bebek için dünya sadece oyundan ibarettir. İstediği zaman oynayabileceği bir oyundur.

Bebekler bu ayda gündüz 2–3 saat, gece 11 saat uyuyabilir. Bebekler için bu uyku yeterlidir. Uykuya dalma zorlukları bu dönemde sık rastlanan olaylar arasındadır. Bu durumda bebeği rahatlatmak için onu kucağınıza yatırıp masal okuyabilir veya ninni söyleyebilirsiniz. Uykuya dalarken onu yatağına yatırın. Bebeklerde konuşmaya yönelik kelimelerde artış gözlenir. Konuşmaya çalışarak sesler çıkarır. Bebeğin dil gelişimine katkıda bulunmak için ona kitap okuyun, beraber şarkılar söyleyin ve şarkılı oyunlar oynayın.

10 Aylık Çocuk Gelişimi: On Aylık Çocuğun boy ve kilosu

10. ayda kız çocuklarının boyu, 64,5 cm ile 77,5 cm arasındadır.

Erkek çocuklarının boyu, 65 cm ile 80 cm arasındadır.

Kız çocuklarının kilosu, 7000 g.

Erkek çocuklarının kilosu 8500 g. arasıdır.

10. ayda bebekler neler yapabilir? On Aylık bebek neler yapar?

Çok hızlı emekleyebilir.

Oturur durumda iken ayağa kalkabilir. Bir nesneden tutunarak ayakta durabilir.

Oyun oynamayı ve suyla oynamayı çok sever.

Bu dönemde çevreden ilgi bekler. Birisinin kendisiyle oynamasını ister.

Bazı duygularını dışa yansıtabilir. Sevinç ya da kızgınlık gibi duyguları dışa belli eder.

Yabancılık ve mekân korkusu yaşar. Değişik ortamlardan ve yabancı insanlardan korkar. Tepkisini ağlayarak gösterir.

İnsanları taklit etmeyi bu ayda da devam ettirir. Yüz ifadelerini çok iyi taklit eder.

Mutfak ve dolap çekmecelerine büyük bir merak duyar. İçinde ne olduğunu görmek için çekmeceleri açar.

Ayağa tek başına kalkabilir ve nesnelere tutunarak yürüyebilir.

Merdivenleri kolaylıkla çıkar. Ama nasıl ineceği konusunda fikir yürütmez.

İki eliyle de eşya tutabilir. Küçük nesneleri tek eliyle tutabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.