11. Ay Bebek Beslenmesi: Onbir Aylık Bebek Nasıl Beslenmeli?

11 AYLIK BEBEK BESLENMESİ

Bu dönemde bebeğinize özel besinler hazırlamanıza gerek yoktur. Artık bebek biraz daha büyümüştür ve yetişkinler için pişirilen ev yemeklerini yiyebilir. Pişirilen yemekleri püreler halinde bebeğinize verebilirsiz. Bebek bu ayda farklı tatları denemeye hazırdır. 11 aylık olmuştur ve yaşına girmesine 1 ay kalmıştır. Bu durumda bebek 1 yaşından sonra yiyeceği tüm besinleri yemeye hazırlanır.

Bebeğin yeterli ve dengeli beslenmesi için değişik tatları denemesi ve birçok besini yemesi gerekir. Ancak bunları uygularken besinleri karıştırarak değil teker teker verin. Bebeğin ne yediğini görmesi ve tatması lazımdır. Yoksa bebek karışık tatları yemeyebilir. Israrcı olmayın ve bu durumları sakinlikle karşılayın. 1 hafta sonra tekrar deneyin. Bebeğin bu ay içinde dişleri çıktığından dolayı hafif pütürlü ve taneli yemekleri yiyebilir. Dişleriyle besinleri ezmeyi bu dönemde daha iyi kavrar. Ancak yemeklerde halen tuz kullanmıyoruz.

11 aylık bebekler için beslenme menüsü

Anne sütü bebek aldığı sürece verilmelidir.

Sabah; anne sütü

Kahvaltı; 1 yumurta sarısı, 1 bardak evde hazırlanmış meyve suyu ya da 1 bardak sulandırılmış süt, 1 tatlı kaşığı pekmez, 1 çay kaşığı yağ, 4 tane bebe bisküvisi ve bir dilim ekmek

Öğle; sebze püresi, tarhana ya da yayla çorbası, bir dilim ekmek,

İkindi; bir kâse yoğurt, meyve püresi,

Akşam; muhallebi ve ya çorba

Gece; anne sütü verilir.

11 Aylık Bebeğin Beslenmesi

Bu ay bebeğe patlıcan, bakla ve pırasa tercih edilmez. Bebek çoğu besinleri ısırarak yiyebilir. Balık ve tavuk etini sade şekilde de yiyebilir. Ancak bebeğin yeme alışkanlığını kazanması için yemeğini kendinin yemesine izin verin. Bebeğe kaşık ile yemek yemesini öğretin. Kaşığı eline vererek yemeğini yemesini sağlayın. Bazen bebeğiniz yemeğini yemeyebilir. Bunun nedeni hazırlanış şekli, besleyici değeri, malzemelerin doğallığı, tazeliği, temizliği ve bebeğe sunuluş şeklinin bebeğe uygun olmamasıdır. Malzemelerin temiz, taze ve doğal olmasına dikkat edin.

Bebeğin doğumdan itibaren sağlıklı beslenmesi gelecekte sağlıklı bir birey olmasının temellerini atar. Aynı şekilde bu aylarda da bebeğin beslenmesi çok önemlidir. Çünkü gelişme çağında olduğu için gelişimi bu ayda çok hızlıdır. Besleyici değeri yüksek olan besinleri vermek daha faydalı olur. Bu ay su ihtiyacı da artar. Sürekli hareket eden bebek iki kat su ihtiyacına gereksinim duyar. Bebek için ilk 2 yıl oldukça önemlidir. İlk 6 ay anne sütü alarak bebek besin ihtiyacını alır. Daha sonra ek gıdalara başlanarak besleyici değeri yüksek olan besinler tüketilmeye başlar. Bu bebeğin yeterli ve dengeli beslenmesi açısından önemlidir. 11. ayda da zaten bebek aile ile beraber sofraya oturarak ev yemeklerini yemeye başlar.

Bebeğe bu dönemde sabırla iyi davranın. Güler yüzle bebeğe yaklaşmak her zaman olumlu sonuç verir. Bebeğe getirdiğiniz yemekleri ona güler yüzle verin. Sert davranışlar bebeği korkutur ve yemek yeme istediğini azaltır. Sunum şekli de ayrı önem taşır. Bebeğin dikkatini ve ilgisini çekecek şekilde hazırlamalısınız. Bebeğe haşlanmış sebzeler vererek ısırma ve çiğneme yeteneğini geliştirebilirsiniz. Bu ayın sonlarına doğru sebzeleri püre şeklinde değil de sadece ezerek vermeniz yeterli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.