2 Aylık Bebek Gelişimi: İki Aylık bebek neler yapar?

Bebek ikinci ayına girdiğinde daha çok değişiklik gösterir. İlk olarak çevreye ve kişilere alışmış olur. Anne ve baba içinde bu dönem alışma dönemidir. Onlarda artık bebeğe alışmış olur. Günden güne geçirdiği farklılıkları fark edip, ona göre bir düzen sağlayabilirsiniz.

2 Aylık Bebek Gelişimi: İki Aylık bebeğin Gelişimi

İlk olarak beslenme ve uyku düzene girmiştir. Artık uyanık olduğu vakit daha uzundur. Gece uyanmalar azalmıştır. Bu yüzden bu ay hem bebek hem de anne ve baba için daha kolay geçecektir.

Bebek ile ilişkiler daha kolaydır ve bebeği anlamak kolay olacaktır. Ağlamalarından ve hareketlerinden ne demek istediğini, neye ihtiyacı olduğunu anlayabilirsiniz. Yapamadığınız dışarı gezilerini bu ay içinde yapabilirsiniz. Bu hem çocuk hem sizin için iyi olacaktır. Çocuk için açık hava her yönden iyidir. Sizin içinde sakinleşmeniz için iyidir.

Bebekte bazı refleksler kaybolurken, yeni refleksler oluşacaktır. Artık hem görsel, hem işitsel duyuları kuvvetlidir. Bir sesi duyup o yöne doğru döner, bu arada gözleri ile sesin kaynağını arar. Hareket eden nesneler ve parlak renkler dikkatini çeker. Hareketlerini kontrol etmeye başlar. Sinir sistemi gelişmeye devam eder. İlk günlerdeki hareketleri artık kontrollüdür. Elleri ve ayakları sürekli hareketlidir. Bu onun kaslarının geliştiğinin bir habercisidir. Bebek ikinci ayında uyku konusunda anne ve babasına yardımda bulunur ve Aralıksız 7 saat uyuyabilir. Tabi bu her bebek için aynı değildir. Bazı bebekler ise geceleri uyanıp, gündüzleri uyuyabiliyor. Bir anlamda gece ile gündüzü karıştırırlar.

2.ayda bebekler neler yapabilir? İki Aylık bebek neler yapar?

İlk belirtiler ağlamanın azalmasıdır. İlk aylara oranla daha az ağlarlar. Emerek sakinleşir.

Bu ayda başını kısa bir süre dik tutabilir. Elleri ve bacakları sürekli hareketlidir.

Etrafını inceler, nesneleri takip edebilir. Kendi el hareketleri dikkatini çeker ve sürekli ellerine bakar.

Geceleri daha uzun süre uyur. Etrafında birileri varsa gündüzleri daha uzun uyanık kalır.

Çevresinde birilerinin olması hoşuna gider, sevinç çığlıkları ve gülücükler atabilir.

Ağladığında annesi başta olmak üzere birisi kucağına aldığında susar.

Hareketli nesnelere karşı ilgi duyar. Çevresindeki eşyalara vurur. Bir küçük nesneyi iki saniye düşürmeden elinde tutabilir.

Kasları gelişim gösterir.

Sesin kaynağına doğru başını çevirip, gözleriyle sesin kaynağını arar.

Anne sesini ve kokusunu bu ayda da tanır.

Yerde yatmaktan çok hoşlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.