32. Hafta Gebelik- 32. Hafta Hamilelik ve Bebek Gelişimi

Cilt altı yağ dokusu gelişmeye devam ettikçe bebeğinizin rengi kırmızıdan pembeye doğru dönmeye başlar. Bu haftada bebeğinizin hareketlerinin iyice arttığını fark edebilirsiniz. Bebeğin hareketleri iyilik halinin bir göstergesidir bu nedenle hareketleri saymayı öğrenmenizde fayda var. Bu arada bebeğin tırnakları tamamen gelişti ve parmak uçlarına kadar uzadılar bile buna karşın bebeğin büyüme hızı azaldı.

32. Hafta Gebelik- 32. Hafta Hamilelik

32. haftadan sonra doktorunuz sizi 2 haftada bir görmek isteyebilir. Bu artık doğumun yaklaştığı anlamına da gelir. Erken doğum ile ilgili belirtileri öğrenip takip etmelisiniz. Sindirim sistemi ile ilgili sorunları azar azar ama sık sık yüksek lifli yiyecekler tüketerek ve bol sıvı içerek azaltabilirsiniz. Bacaklarda kramp çok sık rastlanılan bir bulgudur ve sizin kalsiyum ihtiyacınızın bir belirtisi olabilir. Hamileliğinizin sonuna yaklaşmış olmanız vitamin alımını kesmenizi gerektirmez. Bu vitaminleri doğuma kadar kullanmanız gereklidir.

Anne adaylarının çoğu duygusallıktan olsa gerek, aynaya baktığında kendilerini çok çirkin görebilirler. Ya da tam tersi çok güzel ve alımlı görürler. Çirkin görülmesinin nedeni karnın büyümesinden dolayı oluşan çatlaklardır. Bu tamamen annenin o andaki psikolojisine bağlı bir durumdur. Ayrıca bu hafta çalışan anneler için doğum izini başlar. Bu haftadan itibaren doktor kontrollerine daha sık gitmeniz gerekir. Bazı anne adaylarının memesinden colostrum denilen ilk süt gelebilir. Bel ve kasık ağrılarınız bu hafta da devam edebilir. Bu nedenle bol bol dinlenmek ve dinlenirken bacaklarınızı yüksekte tutmanız gerekir. Sol tarafınıza yatmaya özen gösterin. Bu sizin için en ideal yatış pozisyonudur. Bu hafta bebeğinizin boyu 41 cm, ağırlığı ise 1800 gramdır. Bu haftaki hali, doğacağı haline benzer ve çok zayıftır. Merkezi sinir sistemi de gelişimini tamamlamak üzeredir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.