38. Hafta Hamilelik – 38. Hafta Gebelik Bebek Gelişimi

Artık sınıra gelinmiştir ve bebeğiniz 37. haftayı tamamladığın da hamileliğiniz miadını doldurmuş olarak kabul edilir. Doğumların büyük bir kısmı 38 ile 41. haftalar arasında gerçekleşir. Yani artık her an doğum olabilir ve normal zamanında olmuş bir doğum olarak tanımlanır. Bebeğin büyümesi daha durmamıştır ve hızla devam eder. Aynı zamanda vücudu da yağ depolamayı sürdürür. Günde yaklaşık 15–30 gram kadar alırlar ve genelde erkek bebekler kız bebeklerden daha fazla yağ depolarlar ve bu nedenle daha ağır doğarlar.

Bebeğiniz artık yeterli koordinasyonu sağlayacak kapasitededir ve elleri ile cisimleri rahatlıkla kavrayabilir. Eğer karnınıza çok kuvvetli bir ışık kaynağı dayarsanız yüzünü o tarafa doğru çevirecektir. Rahim içinde soluk alıp verme hareketleri yapar ve bunların ultrasonda izlenmesi bebeğinizin iyi durumda olduğunun göstergesidir. Amniyon sıvısına göre hacmi çok arttığından hareket etmesi zorlaşır ve bebek hareketlerinde azalma fark edebilirsiniz. Bu haftaya kadar rahmi ağzınız ve onu rahim içine bağlayan kanal sümüğümsü bir tıkaç tarafından doldurulmaktaydı. Bu mukus tıkacın amacı rahminizin içini ve bebeğinizi vajinadan gelebilecek mikrop ve enfeksiyonlara karşı korumaktır. Bu mukus tıkacın vajinanızdan gelmesi doğumun belirtilerinden biridir ve halk arasında “nişan gelmesi” olarak adlandırılır. Nişan doğumdan birkaç hafta önce gelebileceği gibi sadece bir kaç saat önce de gelebilir. Nişanı genelde kanlı sümüğümsü bir akıntı şeklinde hissedersiniz.

Bu haftadan itibaren doğum sancıları ile ilgili bilgi almanızda fayda vardır. Gerçek doğum sancılarının en belirgin özelliği düzenli ve sık aralıklarla gelmesidir. Bebeğin kafası ve vücudu orantılıdır. Aynı şekilde kafa ve karın çevresinin oranları da birbirine eşit duruma gelmiştir. Bebeğiniz bu hafta 52 cm uzunluğunda ve 3000 gram ağırlığındadır. Bebeği kaplayan lanugo tüyleri de kaybolmuştur. Bebeğinizin bağırsaklarında siyah renkli mekonyum denilen ilk dışkı birikmeye başlar. Bu doğumdan sonraki gün çıkarılır. Bu arada sizde de kilo alımı yavaşlar. Yürüyüşlerinize düzenli olarak devam etmeli ve ani hareketlerden kaçınmalısınız. Uzun süre aynı pozisyonda oturmayın ve uzun sürede ayakta kalmayın. Dinlenmenize ve belenmenize dikkat edin. Artık doğum çok yaklaşmıştır. Doktorunuzla konuşmak ve doğum hakkında bilgi almak sizi rahatlatacaktır. Gereksiz yere kendinizi endişe ve korkulara kaptırmayın. Bebeğinizi kucağınıza alacağınızı düşünerek kendinizi mutlu edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.