4 Boyutlu Ultrason Ne Zaman Yapılır?

4 Boyutlu Ultrason Ne Zaman Yapılır?

Gebelikte ultrason hamileliğin ilk haftalarından itibaren yapılabilir. Ultrasonun bebeğe hiçbir zararı yoktur. Ultrason sayesinde anne bebeğini görebilir, bebeğinin sağlığı hakkında bilgi sahibi olabilir. Ayrıca ultrason annenin bebeğini ilk defa görmesini sağladığı için heyecan verici bir olaydır. Anne adayı bebeği ile ilk kez tanışacaktır. Son zamanlarda hayatımıza giren 3 ve 4 boyutlu ultrason sayesinde anne adayı bebeğin kime benzediğini dahi görebilmektedir. Normal ultrasonlara göre daha farklı olan 4 boyutlu ultrasonlar gebeliğin ilk aylarından itibaren uygulanabilir. Anne karnında bebeğin hareketleri 4 boyutlu ultrason ile daha net görünmektedir. Bu nedenle 3 ve 4 boyutlu ultrasonlar anne adaylarına çok kolaylık sağlamaktadır. O zaman normal ultrason ile 4 boyutlu ultrason arasındaki farklar nelerdir? 4 boyutlu ultrason nedir ve 4 Boyutlu Ultrason Ne Zaman Yapılmalı?

4 boyutlu ultrason nedir?

Ultrason türlerinden bahsetmek gerekirse, 3 çeşit ultrason vardır. 2 boyutlu- 3 boyutlu ve 4 boyutlu ultrasondur. 3 boyutlu ultrasonun görüntüsü eşzamanlı olarak televizyon görüntüsü gibi elde edilirse buna 4 boyulu ultrason denilir. 4 boyutlu ultrasonlar da genel olarak iki boyutlu inceleme özelliği ile birlikte renkli doppler ve  3. boyut özelliği de birlikte bulunur. 4 boyutlu ultrason teknolojinin son ürünü olup oldukça faydalıdır.

Peki, 4 boyutlu ultrason neye yarar? 4 boyutlu yani 4D Ultrason cihazları diğer ultrasonlara göre daha avantajlıdır. 2 ve 3 boyutlu ultrasonlara oranla daha avantajlıdır. 4 boyutlu ultrason sayesinde daha erken dönemlerde bebeğin cinsiyeti belirlenebilir. Ayrıca mongolizm, yarık damak, yarık dudak, eksik parmak, beyin ve omurilik sebepli rahatsızlıkların erken tanısı konulabilmektedir. Bu çok önemli bir özelliktir. Normal ultrasonlarda bebeğin canlı görülebilmesi ya da bebeğin el ve ayak parmakların daha net görülmesi biraz zordur. Fakat 4 boyutlu ultrason sayesinde anne adayı bebeğini canlı görebilir, bebeğin hareketlerini daha net görebilir ve İkiz ve üçüz çocuklar daha net belli olurlar. 4 boyutlu ultrasonun bir diğer önemli avantajı, bebeğin anne karnında renkli fotoğrafını almak ve bebeğinizin görüntülerini video olarak CD’ye kaydetmek 4 boyutlu ultrason ile mümkündür. Bu özelliklerinden dolayı 4 boyutlu ultrason çoğu çift tarafından tercih edilmektedir.

4 Boyutlu Ultrason Ne Zaman Yapılır?

Gebelik döneminde ilk muayeneye gidildiğinde, ilk ultrasonun da ilk muayene sırasında yapılması önerilir. Karından yapılan normal ultrasonografi ile 6 hafta 4 günlük iken kalp atışlarını görmek, 8 haftalıkken de hareketlerini görmek mümkündür. 4 boyutlu ultrason içinse doktorunuzun önerdiği tarihte gitmeniz gerekecektir. Ancak 4 boyutlu ultrasonda görüntü alabilmek için görüntü alınacak kısımda amniyon sıvısı yeterli olmalıdır. Hamileliğin 3. ayından başlayarak bebeklerin renkli  fotoğrafları çekilebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.