5 Aylık Bebek Nasıl Beslenmeli?

5 Aylık Bebek Nasıl Beslenmeli?

Bu yazımızda beş aylık bebek beslenmesi hakkında bilgi vereceğiz. Beş aylık bebek neler yiyebilir? Beş aylık bebek nasıl beslenilmeli? Beş aylık bebeğin beslenmesi nasıl olmalı?

Bebekler doğumdan itibaren hızlı bir şekilde büyüme ve gelişme gösterirler. Bu aylarda bebeğinizin beslenmesi gelişimini büyük ölçüde etkiler. Yani bebeğinizin daha sağlıklı şekilde gelişmesi sizin elinizdedir. Siz bebeğinizi ne kadar doğru bir şekilde beslerseniz, bebeğiniz de o kadar hızlı bir gelişme gösterecektir. Peki, bu aylarda bebekler ne yer?

5. ayda bebeğiniz ek gıdalara yani katı besinlere geçmiş demektir. Bu aylarda bebekler anne sütünü ve ek gıdaları birlikte almaya başlarlar. Yalnız ek gıdalara geçiş döneminde mutlaka anne sütüne de devam edilmelidir. Bebeğin ilk 6 ay anne sütünü alması önemlidir. Bu yüzden bebeğe aldığı sürece anne sütü verilmelidir. Eğer bebek anne sütünü almıyorsa ek gıdalara geçilir ve bebek ek gıda ile beslenir. 5. ayın sonlarına doğru katı besinlere geçilir. Verilecek besinlerin bebeğe uygun olup olmadığına yani bebeğin sindirim sistemine uygunluğuna dikkat edilmelidir. Verdiğiniz besinler bebekte alerjik belirtilere ya da kusma, ishale neden oluyorsa o besinler belirlenmeli ve bebeğe verilmemelidir.

Bebeğin gelişimi için ilk bir yıl oldukça önemlidir. Bu dönemde bebeğin yeni tatlara alışması için ek gıdaya geçiş yapılır. Bu aylarda anne sütünün yanında su ve meyve suyu verilebilir. Meyve suyu ilk olarak 2 tatlı kaşığı şeklinde başlanır ve ilerleyen aylarda arttırılır. Ayrıca meyve püreleri de bu ayda bebeğe verilebilecek en iyi ek gıdalardan biridir. Mevsime göre mevsim meyvelerinden birisi püre şeklinde verilebilir. Ancak ilk ek gıdaya geçişte bebeklere gıdalar çok az verilmelidir. Ayrıca verilen her yeni gıda birer hafta arayla verilmelidir. Bebeğinizin bazı besinlere alerjisi olabilir. Eğer aynı anda bebeğe birkaç gıda verilirse, hangi besine alerjisi olduğunu bulmak zorlaşır. Bu yüzden besinleri birkaç gün arayla vermekte fayda vardır. Bu aylarda bebeklere çorba da verilebilir.  Sebze çorbası besleyici değeri yüksek olduğu için bebeklere ilk aşamada 2 tatlı kaşığı şeklinde başlanarak öğle öğününde verilebilir. Özellikle patates ve havuç sindirimi kolay olduğu için tercih edilebilir. 5. ayın sonunda bebeklere çorbalar verilebilir. Yalnız verilen çorbaların acısız ve baharatsız olmasına dikkat edilmelidir. Bebek için ayrı bir çorba hazırlanmalı, yetişkinlerin tükettiği tarzda çorbalar bebeğe verilmemelidir. Bu aylarda bebekler için hazırlanacak en güzel çorbalar; sebze çorbası, tarhana çorbası, yoğurt ve pirinçli çorbalardır.

Çorbalar, meyve suyu ve meyve püresi dışında bebeklere sebze püreleri de verilebilir. İyice yıkanmış ve soyulmuş sebzeler haşlanarak püre haline getirilir. Bu aylarda bebeklere patates, havuç, bezelye, kabak gibi sebzelerin püreleri verilebilir. Öğle öğününde çorbalar ya da püreler verilirken, ikindi öğününde yoğurt ya da muhallebi tercih edilebilir. Ev yapımı yoğurt bebeğin gelişimi için oldukça faydalıdır. 2 tatlı kaşığı şekilde başlanarak bebeklere yoğurt verilebilir. Dikkat edilmesi gereken en önemli konu, hazırlanan pürelerin ya da çorbaların çok katı değil, biraz sıvı şekilde olmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.