6 aylık bebek beslenmesi: Altı Aylık Bebek Neler Yer?

0-12 ay bebek beslenmesi konularımıza 6. ay ile devam ediyoruz. Bebek 6. aya girdiğinde beslenme yönünden anne ve bebek biraz daha rahatlarlar. Bebeğin tükettiği besinler artmıştır. Bununla beraber bebeğin yutma refleksi de gelişmiştir. Katı besinleri dişleri olmadığından henüz çiğneyemez.

6 aylık bebek beslenmesi: Altı Aylık Bebek Neler Yer?

Bebeğin beslenmesinde 6. ay önemli yer tutar. Gelişmesi çok hızlı olduğundan beslenme ihtiyacı da buna orantılı olarak artar. 6. ayın sonlarına doğru anne sütü tek başına yeterli olmaz.

Bu dönemde anne sütü ile beraber verilecek en güzel besinler sütlü mamalar, yoğurt ve unlu besinlerdir. Pirinç unu da bu ay için besleyici bir besindir. Bebek 4. aydan sonra ek gıdalara yavaş yavaş başlar. 6. ayda katı besinlere geçiş yapar. Ancak bebek alabildiği kadar anne sütü almalıdır. Zaten ek besinler bebeğin günlük öğünlerinde daha fazla yer alacak, anne sütü ve mama miktarı gittikçe azalacaktır. Bebeği katı besinlere ve ek gıdalara alıştırmak zaman alan bir iştir. Bu süreç çok yavaş ilerler. 6 aylık bir bebeğin yetişkinler gibi sofraya oturarak normal yemek yemesi beklenemez. Bunu yapması için zamana gerek vardır.

Anne sütüne devam eden bebeklerde ishal, alerjik hastalıklara ve bulaşıcı hastalıklara yakalanma riski azdır. Bu nedenle daha sağlıklı büyürler. Anne sütünün yanında bebeğin diğer gıdalarla da tanıştırılması gerekir. Bazı besinler bebeğe yan etki yapabilir. Bu yüzden ek gıdalara başlarken en önemli konu besinin bebeğe alerjik rahatsızlık verip vermediğidir. Bu öğrenmek için de bebeği takip etmek, gün içerisinde birden fazla yeni besin vermemek gerekir. İlk olarak az miktarda verilip, daha sonra miktar arttırılmalıdır. İnek sütü ve yumurta bir yaşından önce verilmemelidir. Bunun yanında domates ve portakal suyu gibi alerjik değeri yüksek olan besinleri bir yaşından önce vermeyin. Yeni gıdalarla her defada tek bir çeşit eklemek gerekir. Verdiğiniz besinlerden birisi alerji yaptı ise kusma, ishal veya döküntü olarak kendini belli eder. Bebek bazen yeni tatları kabul etmez ve yemek istemeyebilir. Bu durumda ısrarcı olmak ve zorla yedirmek yanlıştır. Bu denemeyi bebeğin mutlu olduğu ve aç olduğu zaman deneyin. Bu aydan itibaren fincan, kaşık ve bardak kullanmaya başlanmalıdır.

6 Aylık Bebek için örnek beslenme menüsü

Anne sütü her öğün bebek istedikçe verilebilir.

Sabah meyve püresi, öğle sebze püresi, ikindi yoğurt, akşam muhallebi, gece anne sütü verilebilir. halil-4

Sebzeler; besin değeri yüksek olan, zengin vitamin ve mineral kaynaklarıdır. Farklı tatlar bebeğin tat duyusunun gelişmesine neden olur. Bu nedenle bebeği farklı lezzetlere alıştırmak gerekir. Anne sütü alamayan bebekler, demir içeriği yüksek sebzelerden hazırlanan sebze çorbalarını içerek demir eksikliği anemisinden korunur. Sebze çorbaları bu aydan itibaren bebek için en güzel besindir. Ancak sebzelerin taze ve doğal olmasına dikkat etmek gerekir. Başlangıç olarak bebeğe, havuç, kabak, ıspanak, taze fasulye ve patates ile yapılan sebze çorbalarından başlanabilir.

Mevsim meyveleri püre şeklinde bebeğe verilir. Sebzeler gibi meyvelerin de taze ve doğal olması gerekir. Besleyici değerini kaybetmemesi için meyve püreleri az yapılıp, bir seferde tüketilmelidir. Püreleri günlük yapmaya özen gösterin. 6. ayda bebekler çok hareketli olduğundan su ihtiyacı artar. Özellikle diş çıkarma döneminde su ihtiyacı fazlalaşır. Bebeğe bu dönemde kaynatılmış su vermekte fayda vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.