Gebelik Hesaplama » Bebek Beslenmesi, Bebek Beslenmesi, Bebek Gelişimi, Gebelik Hesaplama, Genel

7 Aylık Bebek Beslenmesi

Yedi aylık bebek neler yiyebilir?

Bebekler her geçen gün değişim ve büyümeye devam ederler. 7. aya gelindiğinde ise, bebek ek gıdalara geçiş yapar. Aslında 7. ay bebekler için oldukça önemli bir aydır. Çünkü anne sütünün yanında bebek farklı tatlar tadacaktır. Ancak anne sütü bu ayda da verilmeye devam edilmelidir. Hatta bebek anne sütü aldığı sürece verilmelidir. Anne sütü çok önemli bir besindir ve ilk 6 ay bebek anne sütü ile beslenmelidir. Fakat 7. aya gelindiğinde anne sütü yetersiz kalacaktır. Bu nedenle ek gıdalara başlanmalıdır.

Bebek ne zaman ek gıdalara geçiş yapar? Aslında 5. aydan itibaren bebek farklı tatlara alışması için ek gıdalar verilmeye başlanır. Bazen ise anne sütü yetersiz gelir ve bebek tam olarak beslenemez. Böyle durumlarda bebeğe devam maması verilmeye başlanır. Ek gıdalara tam olarak geçiş ise 7. aydan itibaren başlar. Ek gıdalar bebeğin beslenmesinde yeterli olur. Bu aydan itibaren artık sabah kahvaltılarınızı bebeğinizle yapabilirsiniz. Öncelikle bebeğin kahvaltı yapabilmesi için muhallebi, meyve püresi ve yoğurt gibi besinlere alışmış olması gerekir. Bu besinlere bebek alıştırıldıktan sonra kahvaltıyı bebeğinizle karşılıklı yapabilirsiniz.

7 aylık bebek için örnek beslenme menüsü;

Kahvaltı; haşlanmış yumurta sarısı, 1 tatlı kaşığı reçel, meyve püresi, bir çay bardağı evde hazırlanmış meyve suyu, bebek isterse 3–4 tane bisküvi verilebilir.

Öğle; sebze püresi ve anne sütü,

İkindi; yoğurt, meyve püresi, bisküvi,

Akşam; 7–8 tatlı kaşığı muhallebi, Anne sütü

Gece; anne sütü verilebilir.


Anne sütü bebeğe her öğünde verilebilir. Sebzeler bebeğe yedirilirken püre şeklinde olmasına dikkat etmek gerekir. Bu ayda pürelerin içine kıyma katabilirsiniz. Yumurta sarısını bebeğe fazla yedirmemeli ve peynirin de tuzlu olmamasına dikkat edilmelidir. Ayrıca bu ay içerisinde bebek et ve balık tüketmeye de başlar. Çorbaların da bebek beslenmesinde yeri ayrıdır. Besleyici olan çorbalar bu ayda bebeğe verilmelidir. Taze sebze çorbaları, yoğurtlu yayla, acısız tarhana çorbası ve mercimek çorbası bebeğe verilecek en güzel çorbalardandır. Bebek ek besinlere geçiş döneminde olduğu için bu aylarda bebekte demir ihtiyacı artar. Bu nedenle besinlerin demir yönünden zengin olmasına dikkate edilmelidir. Özellikle yeşil yapraklı sebzeler ve turunçgiller demir yönünden zengin olan besinlerdir. Bebekler ek gıdalara geçiş döneminde iştahsızlık sorunu yaşayabilir. Her bebeğin gelişimi farklı olduğu için, kimi bebek hem anne sütü hem de ek gıdaları alabilir. Ayrıca iştahsızlık sorunu, diş çıkarma ve ishal gibi hastalıklarda da görülebilir. Bebek 7. ayda diş çıkaracağından su ihtiyacı artacaktır. Bu yüzden suyu biberon yerine bardaktan vermelisiniz. Bu dönemde bebek huzursuz olacağı için bardak ve kaşık kullanımını reddedebilir. Bu normaldir, ısrarcı olmamak gerekir.

etiketler:, , , , , , , , , , , , , , , , , ,
,7 aylık bebek beslenmesi, 7aylık bebek beslenmesi, 7 aylik 1 yaş bebek menüsü, gebelikte 7ayda oruc tutulurmu, 4eylul 2013 de dogan bebek kac ayliktir, hamilelikte 7aylıkta ilişki zararlımı, hamilelikte 7 aylik, hamilelikte 7 ay kilo bebekte ultrasonda kilo fazlalıgı, cocuk 7 aylik, 7aylık hamileyim ne yemem gerekir
4 Eylül 2013 2.873 okunma yorum yapılmamış