8 Aylık Bebek Gelişimi: Sekiz Aylık bebek neler yapabilir?

Bu ayda bebek ayaklarına ağırlık verebilir. Yani bebeği ayakta tutarsanız bebek ayaklarına ağırlık verip, yürümeye çalışacaktır. Bazı bebekler bu dönemde bir yerlere tutunup, ayağa kalkabilir. Bu durum her bebekte farklılık gösterir. Her bebek ve gelişişimi çok farklıdır. Normal olarak bu aylarda bebek yürüyemez ve kendi ayağa kalamaz. Sadece çok güzel emekler. Artık emekleme işini çok iyi kavramış ve hızlanmıştır. Bu yüzden bebeğim yürümüyor diye paniklemeye gerek yoktur.

Bebeğin beslenmesi bu dönemde biraz daha gelişir. Artık katı besinler günlük öğünde daha çok yer alır. Daha fazla besinleri tadacak anne sütü ve mama beslenmede daha azalacaktır. Ancak halen inek sütünü içemeyecektir. Yumurtanın beyazını da bir yaşına gelmeden yiyemeyecektir. Çocuğa az miktarda ama çok çeşitli besinler verebilirsiniz. Bir günde iki besin verebilirsiniz. Her seferde bir çeşit ekleyebilirsiniz. Çocuk bu ayda besinlerden dolayı alerji olabilir. Aslında bu 4. aydan itibaren oluşabilecek bir durumdur. Besin alerjisi çocukta, ishal, kusma ve deride döküntü olarak kendini belli edebilir. Böyle durumlarda doktora başvurmakta fayda vardır. Çocuğun hangi besine karşı alerjisi olduğunu bulmalısınız. Çocuk yeni besini denemek istemediğinde zorlamayın ve bir süre sonra tekrar yedirmeyi deneyin. Çocuk yeni besinleri yedikçe kakasında renk değişimi olur. Bu normaldir ve korkmaya gerek yoktur. Bu ayda da çocuğa içecekleri bardaktan vermeye devam etmelisiniz. Bir fincan ya da sevdiği renkli bir bardaktan içirebilirsiniz. Bu çocuğun da hoşuna gidecektir. Yemeğini kendi yeme istediği bu dönemde daha çok artar. Bu yüzden çocuğun yemesine izin verin. Döke saça bu işi de öğrenecektir.

En sevdiği oyun alanı ve oyuncakları, mutfak ve mutfak eşyalarıdır. Mutfakta yetişebildiği her şeyi karıştırır. Özellikle çekmecelere karşı bir ilgisi vardır. Bu yüzden kesici, sivri ve kırılabilecek eşyaları kaldırmak ya da yetişemeyeceği şekilde dolapların üst raflarına kaldırmak gerekir. Temizlik malzemeleri ve ilaç gibi zehirleyebilecek maddeleri ortalıkta bırakmayın. Oluşabilecek kazalar için önlem almalısınız ve bu dönemde daha dikkatli olmalısınız. Çocuğun yanında sıcak içecekler, sigara, mum, ütü vb. sıcaklık veren şeyler bırakmayın. Özellikle prizleri kapak ile kapatmak ve elektrik kablolarını saklamak gerekir. Bebek mama sandalyesinde ise emniyet kemerini takmanız gerekir. Aynı şekilde arabada seyahat ediyorsa çocuk koltuğuna oturtmanız gerekir.

Bebeğin ilk dişleri bu aylarda çıkabilir. En erken 4. ayda, en geç 12. ayda ilk dişleri çıkar. Bebekler diş çıkarırken genellikle rahatsızlanırlar. Damakları kaşındığı için ellerini sürekli ağzına götürür. Bazı çocuklarda yüksek ateş, kusma gibi olaylar olabilir. Böyle durumlarda doktora başvurmak gerekir. Bebek 8. ayda kendini eğlendiren neşeli sesler çıkarır. Seslere göre de hareketler yapar. Bu dönemde oyunları çok sevimlidir. Çocuğa eğlenceli şarkılar dinletip, beraber şarkıya eşlik edin. Onunla dans edin ve tempo tutmasını sağlayın.

8. ayda bebekler neler yapabilir? Sekiz Aylık bebek neler yapar?

Evet, hayır gibi kelimelerin anlamını bilebilir. İstemediğiniz bir şeye hayır dediğinizde isteğinden vazgeçebilir.

Sürekli bir yerlere tırmanmaya çalışır. Alçak yerlere kolaylıkla tırmanır. Koltuklara tırmanarak ayağa kalkabilir.

Yetişkinlerle oyun oynayabilir. Müzikli oyunları sever. En sevdiği oyun CE-E dir.

Ne istediğini bilir, engellendiğinde sinirlenir. Kendi yemeğini kendi yemek ister.

Etrafında olan şeylere merakla bakar. Eline aldığı eşyayı, yemek, kırmak ve çiğnemek ister.

Bağırarak dikkat çekmeye çalışır.

Yabancılık korkusu bu ayda kendini daha da çok belli eder. Anne ve babaya bağımlılık vardır.

İstediği eşyaları uzanarak almaya çalışır. Sevmediği nesneleri ise iter.

Çevresindeki kişileri taklit ederek kişiliğinin temellerini atar. Taklit etmeyi çok sever. Yüz ifadelerini, hareketleri ve mimikleri taklit edebilir.

Dışarıya çıkmak ister. Ev de durmaktan pek hoşlanmaz.

İki eliyle farklı nesneleri tutabilir. Elinde nesne varken emekleyebilir.

Bazı kelimeleri bilinçli olarak söylemeye başlar. Karnı acıktığında mama der. Anne ve babayı da artık bilinçli kullanmaya başlar.

Koltuklardan tutunarak ayağa kalkar ve bir süre ayakta kalabilir.

İstediği yöne doğru emeklemeye başlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.