Adet Ağrısına İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

adsızBu yazımızda pek çok bayanın her ay yaşamak zorunda olduğu ve günlük hayatını olumsuz etkileyen bir sorun olan adet sancısı ve adet sancısına iyi gelen bitkiler hakkında bilgi vereceğiz. Adet sancısı nasıl geçer? Adet sancısına iyi gelen bitkiler nelerdir?

Adet ağrısı bir çok bayanın ortak sorunudur ve bu ağrılar bazen günlük hayatı kabusa çevirir. Her bayanda bu ağrı şiddeti elbette farklıdır ve bazı bayanlar hiç adet ağrısı yaşamazlar. Adet ağrılarından ağrı kesici almadan da kurtulmanın yolları vardır. Bayanların çoğu adet döneminde ağrı kesici ilaç almak istemez. Bu nedenle de doğal yollara başvurur. Böyle durumlarda ilaç tedavisi dışında adet sancısından kurtulmanın doğal yolları da vardır.

Peki, bu yöntemler nelerdir?

Regl döneminde kadınların yaşamış olduğu ruhsal ve fiziksel değişimler için hazırlanacak bitki çayları ile adet döneminin daha sakin ve rahat geçmesi sağlanır. Regl döneminin daha kolay geçmesi için ve adet ağrısına iyi gelen bitki ve hazırlayabileceğiniz bitki çaylarından bazıları şunlardır;

 • Adet sancısına iyi gelen bitkilerin başında tarçın gelir. Çubuk tarçın ya da toz tarçın adet sancısını azaltacaktır.
 • Ağrılı regl döneminde civanperçemi çayı iyi bir kurtarıcıdır. Adetiniz başlamadan 2-3 gün önce her gün civanperçemi çayı tüketmek, adet döneminin daha ağrısız geçmesini sağlar. Yarım litre kaynamakta olan suyun içerisine bir tutam civanperçemi atılarak bir taşım kaynatılır. Birkaç dakika demlendikten sonra süzülür. Hergün taze olarak hazırlanıp tüketilmelidir.

 • Adet ağrısını kısa bir sürede geçiren bir diğer bitki de safrandır. Ayrıca safran iyi bir adet söktürücüdür.
 • Zencefil bir çok hastalığın düşmanı olduğu gibi adet ağrılarının da azalmasında yardımcıdır. Ayrıca iyi bir adet söktürücü ve ağrı kesicidir. Zencefil istenirse bala karıştırılarak ya da çay olarak da tüketilebilir.
 • Adet ağrılarının azalmasına yardımcı bir diğer bitki ise fesleğendir. Bir miktar fesleğen kaynar suyun içine atılarak ılıması beklenir. Ilıdıktan sonra süzülerek içilir. Adet sancısı dönemlerinde fesleğen çayını rahatlıkla tüketebilirsiniz.
 • keten tohumu adet sancısından kurtulmanın bir diğer yoludur. Günde iki yemek kaşığı keten tohumu adet sancısı olduğunda tüketilmelidir.
 • Maydonoz sapı suyu bayanların zayıflmak amacıyla sıklıkla tükettiği bir kürdür. Maydonoz suyu adet sancısını da iyi gelmektedir.
 • Çayların içine çubuk tarçın ya da nane yaprakları atarak adet sancısından kurtulabiliriz. Günde 1 – 2 bardak nane içeren çay tüketmek faydalı olacaktır.
 • Adet sancısına iyi gelen diğer bitkiler ise; kişniş tohumu, susam, rezene, zencefilli ballı limonlu çaydır.
 • Adet ağrılarında ilaç almak iatemiyorsanız bitki çayları tüketerek ağrının azalmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca kendinizi sıcak tutmalı ya da sıcak su torbası kullanmalısınız.
 • Adet ağrılarında sırt üstü yatarak dinlenmek ağrının hafiflemesini sağlayacaktır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.