ADET DÜZENSİZLİĞİ HAMİLELİĞİ ENGELLER Mİ?

ADET DÜZENSİZLİĞİ HAMİLELİĞİ ENGELLER Mİ?

Adet düzensizliği birçok bayanda görülen bir durumdur. Her bayan hayatının bir döneminde adet düzensizliği sorunu yaşamıştır. Bu yazımızda bayanların sıkça sorduğu bir soru olan, adet düzensizliği ve gebelik hakkında bilgi vereceğiz. Adet düzensizliği gebeliği etkiler mi? Adet düzensizliği hamile kalmayı zorlaştırır mı? Adet düzensizliği kısırlığa neden olur mu?

Adet düzensizliği âdetin beklenen tarihten erken ya da geç olması durumunda görülür. Yani kişi sık adet olma ya da geç adet olma gibi bir durum yaşadığında kişide adet düzensizliğinden bahsetmek mümkündür. Adet çeşitli nedenlerle gecikebilir. Ancak düzenli ve korunmasız cinsel hayatı olan bayanlarda ilk akla gelen neden gebeliktir. Eğer adet gecikmesi tekrarlamıyorsa ve örneğin senede bir kez oluyorsa korkulacak bir durum yoktur. Bu normaldir ve her bayanda belirli aralıklarla adet gecikmesi görülebilir. Önemli olan adet gecikmelerinin tekrarlamamasıdır. Eğer adet gecikmeleri tekrarlıyor ise mutlaka bir doktora gidilerek nedeni araştırılmalıdır.

Adet düzensizliğinin nedeni, yumurtlamamanın olmamasıdır. Yumurtlama düzensizliği ya da kişide polikistik over gibi bir durum söz konusu ise düzenli yumurtlama olmaz. Bu nedenle adet düzensizliğinin nedeni mutlaka araştırılmalıdır. Gebelik düşünüyor ve adet düzensizliği yaşıyorsanız, adet düzensizliğinin neden kaynaklandığı bilmeniz gerekir. Çünkü adet düzensizlikleri çoğu zaman gebeliği etkilemez. Ancak düzenli yumurtlamamanın olması gebeliği geciktirebilir. Adet düzensizliğinin nedenini bilmek önemlidir. Çünkü birçok etken adet düzensizliğine neden olabilir. Guatr hastalıkları, hormonsal bozukluklar, Myom, polikistik over gibi rahatsızlıklar adet düzensizliğine neden olabilir. Bu da gebeliğe engel olur ya da hamile kalınsa dahi çeşitli sorunlara yol açar.

Adet düzensizliği sadece fizyolojik değil, psikolojik nedenlerle de olabilir. Stres adet düzensizliğinde en önemli etkendir. Ayrıca stres zaman içerisinde hamile kalmayı da zorlaştırmaktadır. Adet düzensizliği gebeliğin oluşmasını geciktirebilir. Ancak her bayanın vücut yapısı farklı olduğundan, her adet gecikmesi ya da adet düzensizliği gebeliği engelleyecek anlamına gelmez. Adet düzensizliği yaşayan bir bayan hamile kalamaz diye bir şey söz konusu değildir. Her adet gecikmesi gebeliği etkilemez ancak adet düzensizliği hamile kalmayı zorlaştıracak nedenler arasında yer alır. Adet düzensizliği hamile kalmayı zorlaştıracak nedenlerden biridir. Fakat adet düzensizliği yaşayan bir bayan hamile kalamaz gibi bir durum söz konusu değildir. Bazı bayanlar adet düzensizliği yaşamasına rağmen kolaylıkla hamile kalabilmektedir. Bu tamamen adet düzensizliğinin neden kaynaklandığı ile ilgili bir durumdur. Eğer ciddi bir sağlık problemi yoksa adet düzensizliği sadece gebeliği geciktirebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.