ADET KANAMASI NORMALDE KAÇ GÜN OLMALI?

ADET KANAMASI NORMALDE KAÇ GÜN OLMALI?

Bu yazımızda adet kanaması süresi ve miktarı hakkında bilgi vereceğiz. Normal adet kanaması kaç gün sürer? Adet kanaması normalde kaç gün olmalı? Adet kanaması hakkında bilgi?

Her bayan hayatının bir döneminde adet ile ilgili sorun yaşamıştır. Adet düzensizliği çeşitli nedenlerle son zamanlarda artış gösteren bir durumdur. Âdetin beklenen tarihten önce gelmesi, adet gecikmesi, sık adet olma, geç adet olma ya da adet kanamasının uzun sürmesi gibi sorunlar görülmektedir. Bu, adet ile ilgili sorunlar çoğu zaman bayanları endişelendirir. Özellikle ileri yaştaki bayanlarda adet gecikmesi akla menopoz düşüncesini getirmektedir. Ancak stres başta olmak üzere çeşitli nedenlerle belirli dönemlerde adet düzensizliği her bayanda görülebilmektedir. Peki, normal bir adet kanaması kaç gün sürmeli?

Âdetin ilk günü ile diğer âdetin ilk günü arasında en az 21 ve en çok 35 gün olması gerekmektedir. Her kişinin fizyolojik yapısı farklıdır. Bu nedenle her bayanda adet kanaması miktarı ve süresi de değişmektedir. Ancak normal kabul edilen adet süresi 3 gün ile 7 gün arasıdır. Eğer adet kanaması 2 günden az ve 7 günden fazla sürüyorsa mutlaka nedeni araştırılmalıdır. Önemli olan âdetin en az 2 gün sürmesidir. Âdetin uzun süre olması da normal değildir. Adet süresi gibi adet miktarı da kişiden kişiye değişir. Eğer günde dörtten fazla ped değiştiriyorsanız, adet kanamanız fazla demektir. Ancak bazı bayanlar sık aralıklarla ped değiştirmektedir. Bu nedenle adet kanamasının miktarını tam olarak değerlendirmek zordur. Normal olan adet kanaması 3 gün ile 7 gün arasıdır.


Benzer Konular

Author: admin

Sosyal Medyada Paylaş:

Yorum Yapmak İster Misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.