Adet olamıyorum; Adet olmak için ne yapılmalı?

Adsız

Bir çok bayanda adet gecikmesi zaman zaman yaşanır. Adet gecikmesinin bir çok nedeni olabileceği gibi çoğunlukla bu durum geçicidir. Ancak adet gecikmesi bayanları oldukça rahatsız eden bir durumdur. Adet olamayan bayanların aklına ilk gelen soru, adet olmak için ne yapılır ya da adet söktürücü bitkiler nelerdir?

Adet gecikmesinin yaşanması, bebek sahibi olmak isteyen bayanlarda akla ilk olarak hamilelik ihtimalini getirir. Daha ileri yaştaki bayanlada ise menopoz korkusu gündeme gelir. Çünkü günümüzde menopoz yaşı giderek düşmektedir. Peki adet gecikmesinde hamilelik ya da menopoz söz konusu değilse ne yapılmalıdır?

Bayanlarda normalde adet döngüsü 28 gündür. Yani bir bayan 28 günde bir adet olması gerekir. Herhangi bir rahatsızlık yada adeti geciktirecek bir ilaç kullanımı yok ise adetin 28 yada 30 günde bir düzenli bir şekilde olması beklenir. Adet gecikmesinde ilk olarak hamileliğin olup olmadığından emin olmak gerekir. Kanda gebelik testi yapılmadan herhangi bir ilaç ya da bitki kürleri asla kullanılmamalıdır. Adet gecikmesi ya da adet olamamak her bayanı rahatsız ve tedirgin eder. Bu nedenle öncelikle gebelik testi yapılmalı, sonuç negatif ise doktorunuzun önereceği adet söktürücü ilaç ile adet olunabilir. Peki hap kullanmak istemeyen bayanlar ne yapmalıdır?

Adet gecikmesinde adet sökrürücü haplar ile adet getirilebilir. Ancak bu haplar doktor gözetiminde ve önerisi doğrultusunda kullanılmalıdır. Öncesinde de mutlaka kanda gebelik testi yapılmalıdır. Bazı bitkilerde adet söktürücü özelliğe sahiptir. Adet olmak için bazı bitkilerden yararlanabiliriz. Bu bitkilerden bahsedecek olursak;

  • Kimyon, nane, nergis, rezene, papatya, civanperçemi, karabaş otu, misk, safran, havuç tohumu, anason, maydonoz gibi bitkilerden hazırlanacak çaylar adet söktürücü özelliğe sahiptir. Bu bitkilerden birisi seçilir ve günde 2-3 bardak içilmesi tavsiye edilen bu çaylar hergün taze olarak hazırlanmalıdır.
  • Özellikle papatya ve biberiye adet söktürücü bitkilerde ilk sırada yer alır. Bu bitkilerden birer tutam alarak süzgecin içerisine dökülür. Üzerine bir bardak kaynamış su ilave edilir ve ağzı kapalı olarak 5 dakika demlendirilir. Süzülerek sıcakken yudum yudum içilir.
  • Adet olmak için yapılabileceklerden bir diğeri de günlük olarak taze üvez meyvesi tüketmektir. Taze üvez meyveleri çok iyi adet söktürücüdür.
  • Kerevizin adet söktürmek için etkili olduğu da görülür. Bol tüketilen kereviz, sadece adet söktürücü değildir, adet problemleri için genel bir çözüm niteliğindedir. Bu nedenle uzmanlar adet problemlerinde bol kereviz tüketilmesini tavsiye etmektedir.
  • Dereotu tohumu ile hazırlanan çay da adet söktürmede etkisi büyüktür. 2 çay kaşığı dövülmüş dereotu ile yapılan bitki çayı adet söktürmeye yardımcı olur. Ya da dereotu kaynatılarak içilmelidir.
  • Hatmi çiçeği ve civan perçemi karşımından hazırlanan çay da adeti söktürmeye yardımcıdır.
  • Adet söktürücü olarak zerdaçal oldukça etkilisir. Çay şeklinde ya da yoğurt ile karıştırılarak tüketildiğinde adet gecikmesi sorununu ortadan kaldırır.
  • Kekik kaynatılarak çay şeklinde tüketildiğinde adet gecikmesinden kurtulabilirsiniz.
  • Adet söktürücü olarak ve adet ağrılarının azalmasında at kuyruğu bitkisi etkilidir. Çay şeklinde hazırlanan karışımın içerisine bal da ilave edilebilir.
  • Çörek otu ile bal karıştırılarak hergün tüketilirse adet sorunlarından kurtulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.