ADET SÖKTÜRÜCÜ İLAÇLAR


Bu yazımızda adet söktürücü ilaçların özelliklerinden bahsedeceğiz. Adet söktürücü ne zaman kullanılır? Adet söktürücü nedir ve nasıl kullanılır?

Adet söktürücü ilaçlar ya da iğneler sıklıkla kullanılan ilaçlar arasındadır ve çoğu bayan bu ilaçlardan kullanmıştır. Öncelikle şunu belirtmek gerekir, asla doktorunuza danışmadan bu tür ilaçları ve diğer ilaçları kullanmayınız. Bu tür adet söktürücü ilaçlar oldukça yaygın kullanılsa da mutlaka doktora danışarak kullanılmalıdır. Çünkü bu tür ilaçlar hormon içerir ve bu ilaçların bilinçsiz kullanımı çeşitli sorunlara yol açabilir.

Peki, adet sökücü neden kullanılır?

Bayanlar çeşitli dönemlerde adet gecikmesi yaşarlar. Bu adet gecikmesinin birçok nedeni olabilir. Stres bu nedenlerin birincisidir. Adet söktürücü ilaçlar, adet gecikmesi yaşayan bayanların kullandığı ilaçlardır. Adet düzensizliği yaşayan bayanlarda, adet düzenlenmesi amacıyla da kullanılmaktadır. Adet söktürücü ilaçlar içerisinde progesteron hormonu içerir. Adet düzenlemesi amacıyla kullanılan ilaçların içerisinde ise östrojen ve progesteron birlikte bulunur. Aynı şekilde doğum kontrol haplarının içerisinde de östrojen ve progesteron birlikte bulunur. Bu tür haplar adet düzenleyici özelliğe sahiptir ve adet düzenleyici tedavilerde kullanılır.

Adet söktürürü ilaçların içerisinde progesteron hormonu vardır. Bu hormon âdetin olmasını sağlar. Genellikle ilaç kullanıldıktan bir hafta sonra adet kanaması başlar. Eğer ilacı kullanırken adet kanaması başlarsa ilaç kullanılmamalıdır. İlaç kullanılıp bittikten sonra ki iki hafta adet içinde adet beklenir. Genellikle bu iki hafta içerisinde adet kanaması başlar.

Düzenli adet gören bayanların adet söktürücü ilaç almaları doğru değildir. Eğer düzenli adet görüyorsanız ve adet gecikmesi yaşadıysanız, gebelik şüphesi olabilir. Bu nedenle doktora danışılmadan bu tür ilaçları kullanmayınız. Adet söktürücü ilaçlar hamilelikte kullanılmaz. Hamilelikte bu tür ilaçların kullanılması bebeğe zarar verir. İlaçların kullanımı ve dozu önemlidir. Bu nedenle doktor kontrolü olmadan ilaç kullanmak yanlıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.