AİLE PLANLAMASI

AİLE PLANLAMASIadsız

 

Bu yazımızda aile planlaması hakkında bilgi vereceğiz. Aile planlaması nedir ve neden önemlidir?

 

Aile planlaması oldukça önemli bir konudur ve anne, çocuk, toplum açısından da birçok yararı vardır. Çiftler çocuk sahibi olmak konusunda bir zaman belirlerler. Planlanmış gebeliklerde, çiftler ortaklaşa bir karar alır ve ne zaman çocuk sahibi olmak istediklerine karar verirler. Aile planlamasının asıl amacı; sık gebeliklerin önlenmesidir. Aile planlanması hem anne hem çocuk hem de toplum için oldukça faydalıdır. Ailelerin istedikleri zaman çocuk sahibi olmaları, iki gebelik arasında ki zaman aralığının doğru tespit edilmesi ve en önemlisi çocuk sayısının ekonomik duruma göre ayarlaması açısından aile planlanması önemlidir.

 

Aile planlanmasında önemli olan; kadının sağlıklı bir şekilde kaç yaşında hamile kalacağı ve doğum aralıklarının ne kadar olacağıdır. Aile planlaması istenmeyen gebeliklerin önlenmesi, anne ve bebek ölümlerini önlemek konusunda oldukça faydalıdır. Bireylere bilgi vererek aile planlamasının önemi anlatılmalıdır. Aile planlaması nedir, aile planlanmasının ne gibi faydaları vardır gibi konularda çiftlere bilgi verilmelidir. Aile planlamasının anne açısından birçok faydası vardır. Aile planlaması, sık aralıklarla gebeliği önleyeceği için sık doğuma bağlı kadın hastalıklarının da önlenmesine yardımcı olur. İstenmeyen gebelikleri önler ve annenin ruh sağlığının korunmasına yardımcı olur. Çünkü kadının sık aralıklarla doğum yapması annenin psikolojik olarak etkilenmesine neden olur. Ayrıca erken yaşta gebelikleri önleyeceği için istenmeyen gebelik ve düşüklerin de önlenmesine yardımcı olur. 

 

Aile planlamasının çocuk sağlığı üzerindeki faydalarını sıralayacak olursak; erken doğumlar önleneceği için sağlıklı bebekler doğar. Bebek ölümleri azalır ve çocukların daha iyi yetiştirilmesine imkân sağlanır. Aile planlamasının bir diğer faydası ise; aile planlaması çocuk sahibi olmayan çiftlere de yardımcı olmaktadır. Sık doğumların önlenmesi önemlidir. Çünkü çocuk sayısının fazla olduğu bir evde, çocuklara yeterince zaman ayırmak ve çocuğun maddi manevi ihtiyaçlarını karşılamak zor olacaktır. Toplumu aile planlaması konusunda bilgilendirmek birçok açıdan önemlidir.

 

Aile planlamasının kadın üzerinde ki faydaları oldukça fazladır. Kadının sık aralıklarla doğum yapması hem bedenen hem de ruhsal olarak etkilenmesine neden olur. İstenmeyen gebeliklerin ve aşırı doğurganlığın önlenmesi aile planlamasının en önemli amacıdır. Diğer bir önemli konu ise, aile planlaması hakkında insanlara yeterli bilgi verilmelidir. Aksi halde doğum kontrol yöntemlerini güvensiz ve gereksiz görmelerine neden olacaktır. Eski zamanlardan bu yana birçok anne ve bebek ölümleri olmuştur. Bunun en önemli nedeni; kadının fazla sayıda ve sık doğum yapmasıdır. Ülkemizde de birçok doğum kontrol yöntemleri vardır ve bu yöntemler oldukça güvenilirdir. Doğum kontrol yöntemlerinden bazıları şunlardır; doğum kontrol hapı, aylık iğneler, deri altı kapsülleri, rahim içi araçlar(spiral vb.), kondom, sperm öldürücü fitiller, kadınların tüplerinin bağlanması, erkekte kanalların bağlanması, geri çekme yöntemi, takvim yöntemi gibi yöntemlerdir.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.