Altının Islatma Tedavisi: Altını ıslatan çocuğa ne yapmalı

Sizlere altını ıslatmanın nedenlerinden bahsetmiştik. ( Bkz: Çocuğun altını ıslatmasının nedenleri ). Bu yazımızda da altını ıslatan çocuğa karşı yapılması gerekenleri anlatacağız.

Altını Islatan Çocuğa Ne yapılmalı ve çocuğa nasıl yaklaşılmalıdır?

· İlk olarak her zamanki gibi sabırlı ve sakin olmakta fayda vardır.

· Daha sonra bu durumun nedeni araştırılmalı ve durumun fizyolojik mi yoksa psikolojik mi olduğu bulunmalı ona göre hareket edilmelidir.

· Sorunun böbrek veya idrar yolu enfeksiyonu olup olmadığını doktora giderek anlamalısınız. Eğer sorun öyleyse yapılacak muayeneler sonucu belli bir zaman sonra düzelecektir.

· Çocuğunuzla karşılıklı konuşun. Bu durum sizin kadar çocuğunuz için de can sıkıcı bir durumdur. Çocuğunuzla iş birliği yapmalısınız. Çünkü bu sorunu beraber aşacaksınız.

· Kesinlikle çocuğunuzda olan bu davranışı küçümseyerek alay etmeyin çocukla. Altını ıslatan çocuğa kızmak ya da onu suçlamak oldukça yanlıştır. Ona sert davranmayın ve diğer yaşıtlarıyla karşılaştırma yapmayın. Unutmayın ki her çocuk farklıdır.

· Çocukla iletişim kurmak, güzel ilişkiler kurmak ona güven verir. Bu sorunu aşacağına inanır.

· Çocuğunuzu gece 2–3 saatte bir uykudan kaldırıp tuvalete çıkarmalısınız. Ancak gece tuvalete götürmeden önce iyice uyanmasını sağlamalısınız. ( Bkz: Çocuğumun tuvalet eğitimi)

· Çocuğun kuru kalktığı günler onu ödüllendirmek başarıya ulaştırır. Her zaman ceza vermekten kaçının.

· Çocuğu mümkün olduğu kadar şiddetten, aile içi çatışmalardan ve tartışmalardan uzak tutmakta fayda vardır.

· Her zaman için sevgi ve sabır her şeyin ilacıdır.


Benzer Konular

Author: admin

Sosyal Medyada Paylaş:

Yorum Yapmak İster Misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.