Hamilelikte Süt İçmek; Hamilelikte Süt İçmenin Önemi

 

Bu yazımızda gebelik döneminde süt içmenin önemi hakkında bilgi vereceğiz. Hamilelikte neden süt içilmeli? anne-olmaya-gercekten-hazir-misin--1319143Hamilelikte süt içmenin faydaları nelerdir? Gebelikte hangi durumlarda süt içmek zararlıdır? Hamileler günde ne kadar süt tüketmelidir?

 

Gebelik süreci anne adayı için oldukça önemlidir. Bu dönemde anne adayına dışarıdan vitamin takviyesi yapılır. Özellikle gebelik döneminde kalsiyum ihtiyacının karşılanmasında süt önemli bir yer tutar. Hem annenin sağlığı hem de bebeğin sağlıklı gelişimi için gebelikte süt içmek oldukça önemlidir.

Hamilelikte süt içmenin faydaları nelerdir?

Gebelik döneminde anne adayında kalsiyum ihtiyacı artacağından günde 2–3 bardak süt içmek kalsiyum ihtiyacını karşılayacaktır. Bu nedenle annenin süt içme alışkanlığını kazanması ve düzenli olarak süt tüketmeye özen göstermelidir. Anne adayının kalsiyum ihtiyacının yanı sıra diğer vitaminlere de ihtiyacı vardır. Süt içerisinde A,C,D,K vitaminleri de bulunur.

Gebelik döneminde düzenli olarak süt tüketen annelerde, kalsiyum eksikliğine bağlı sorunlara daha az rastlanır. Ayrıca sütün bebeğin kemik gelişimi ve diş sağlığı üzerinde de oldukça faydaları vardır. Gebelik döneminde süt içen ve içmeyen anneler üzerinde de çeşitli araştırmalar da yapılmıştır. Gebelikte süt tüketmenin önemi bu araştırmalarla bir kez daha vurgulanmıştır. Bu nedenle anne adayları doktoruna danışarak, süt içmesine engel özel bir durum yoksa günlük olarak mutlaka süt tüketmelidir. Günde 3 bardak süt tüketmek yeterli olacaktır.

 

Anne adayı kalsiyum ihtiyacını sadece sütten değil diğer süt ürünlerinden de karşılamalıdır. Peynir, yoğurt, meyveler ve sebzeler, kuru baklagiller de iyi bir kalsiyum kaynağıdır. Süt içemeyen anne adayları doktoruna danışarak, diğer kalsiyum kaynaklarından da kalsiyum ihtiyacını karşılayabilir. Gebelik süreci oldukça önemlidir ve anne adayı bu dönemde beslenmesine daha fazla dikkat etmelidir. Çünkü artık sadece kendini için değil bebeğiniz içinde besleniyorsunuz. Hamilelik sürecinde bazı besinleri daha sık tüketmek, yeterli ve dengeli beslenmek gereklidir. Yeşil yapraklı sebzeler, meyveler, süt ve süt ürünleri, yumurta, kırmızı ve beyaz et, baklagiller, kuruyemiş gibi gıdaları düzenli olarak tüketmeye dikkat etmelisiniz.

 

 

 

 

Diş Buğdayı: Diş Buğdayı Nedir ve Ne Zaman Yapılır?

Diş Buğdayı: Diş Buğdayı Nedir ve Ne Zaman Yapılır?Adsız

Bu yazımızda güzel bir gelenek olan diş buğdayı hakkında bilgi vereceğiz. Diş buğdayı ya da halk arasında bilinen ismiyle diş hediği nedir ve niçin yapılır? Diş buğdayı ne zaman yapılmalıdır? Diş buğdayı nasıl yapılır?

Anadolu da diş buğdayı ya da diş hediği ismini sıklıkla duyarız. Aslında diş buğdayı eski bir gelenektir ve halende devam eder. Anadolu da pek çok yörede diş buğdayı yapılmaktadır.

Diş buğdayı adından da anlaşılacağı gibi bebeğin ilk dişi çıktığında yapılan bir organizasyondur. Yani bebeğin ilk dişi çıktığında aileler diş buğdayı yapar ve çevresinde ki kişileri diş buğdayı yemeye davet ederler. Gelen konuklar da bebeğe çeşitli hediyeler alır ve diş buğdayından yerler.

Peki diş buğdayının yapılma nedeni nedir?

Yapılma nedenleri aslında çoktur ve yöreden yöreye de farklılık gösterir. Bazı nedenler ise şöyledir; bebeğin dişleri sağlam olsun, buğday bereket ifade ettiği için bebeğin rızkı daima artsın, bebek bereketli olsun, bebek sağlıklı olsun, çabuk büyüsün, eş dost birbiri ile bu sayede daha fazla kaynaşsın vb. nedenlerden dolayı diş buğdayı yapılmaktadır.

Diş buğdayı genelde aile arasında yapılır ve yakın akrabalar, eş dost davet edilir. İlk olarak diş buğdayı hazırlanır ve yanında ailenin isteğine bağlı diğer pasta börek vb. şeyler hazırlanır. Konuklar da gelirken bebeğe hediye alırlar. Aslında bebeğin ilk dişi çıktığında kim bunu görürse bebeğe hediye alır. Böyle bir geleneğimizde vardır ve halen devam etmektedir.

Diş buğdayı nasıl hazırlanır?

Diş buğdayı hazırlamak oldukça kolaydır. Öncelikle buğday akşamdan yıkanarak bir kapta bekletilir ve daha sonra düdüklü tencerede ya da normal tencerede çok fazla su koymadan haşlanır. Üzerini örtecek kadar su yeterli olacaktır. Buğdayı çok fazla haşlamak lapalaşmasına neden olacağı için yumuşayana kadar pişirmek yeterli olur. Buğdayın yanında nohut, mısır ve kuru fasulyede haşlanır. Haşlanan malzemeler karıştırılır ve isteğe göre şeker ya da tuz eklenir. Kâselere konan diş buğdayı ceviz, nar, çerez ve şekerlemelerle süslenir. Diş hediğini yapmak oldukça kolaydır. Bunun yanında salatalar, kek, pasta, kurabiye vb. şeyler de hazırlanır.

Ayrıca son zamanlarda diş buğdayında gelen konuklara o günün anısına küçük süsler ya da buzdolabı magnetleri hediye edilir. Genelde bu hediyeler ya da magnetler diş şeklinde bebeğin resminin üzerinde olduğu şekildedir. Ayrıca diş buğdayında diş şeklinde pasta yapmak da son zamanlarda oldukça popülerdir. Anadolu da birçok birbirinden güzel geleneklerimiz vardır. Bu geleneklerin çoğu unutulmaya yüz tutsa da bazı geleneklerimiz halen devam etmektedir. Son zamanlarda diş buğdayı daha çok parti şeklinde yapılmaktadır. Konuklar eğlenceli vakit geçirirler. Diş buğdayı yapılan ev balonlarla ve çeşitli süslerle süslenir. Masa hazırlanır ve çeşitli ikramlıklar masaya konulur. Sonrasında diş buğdayı konuklara ikram edilir. Ardından gelen hediyeler verilir. Bu şekilde akrabaların güzel vakit geçirilmesi sağlanır. Hem bu tür organizasyonlar aile bağlarının kuvvetlenmesine de neden olur.

 

 

 

 

 

 

ÇOCUK VE SOSYAL MEDYA

Çocuklarda sosyal medya kullanımı
Bu yazımızda oldukça önemli bir konu olan; çocukların sosyal medya ilişkisi hakkında bilgi vereceğiz. Bilindiği gibi sosyal medya son yıllarda hayatımızda büyük bir yere sahip oldu. Neredeyse herkes aktif şekilde sosyal medya kullanıyor. Oldukça popüler olan sosyal medya, yetişkinler kadar çocukları da kendine çekiyor. Sosyal medya kullanım yaşı gün geçtikçe düşmekte ve hatta çocuklar küçük yaşlarda bilgisayar oyunları ile tanışmaktadır. Elbette sosyal medyanın faydası kadar tehlikeleri de vardır. Yetişkinler dahi internet üzerinde ki tehlikelere karşı koymakta zorlanırken, çocukları sosyal medyada birçok tehlike beklemektedir. Bu nedenle burada ebeveynlere büyük görev düşmektedir. Çocukları bu tür tehlikelerden korumak için ebeveynler bazı önlemler almalıdır.adsız

İnternet, hayatımızda bu kadar büyük bir yer kaplarken, çocukları internet üzerinde ki tehlikelerden nasıl korumalıyız?

Evet, internet hayatımızda büyük bir yer tutuyor ve birçok insan her gün sosyal medyayı kullanıyor. Okulların açılması ile birlikte çocuklar özellikle araştırma ödevlerinde interneti oldukça sık kullanmaktadır. Ayrıca interneti çocuklara cazip kılan ve çeken bir diğer etken ise, bilgisayar oyunları… Ailelilerin en büyük endişesi, bu tür internet oyunlarının bağımlılık yapmasıdır. Aslında aileler endişelerinde haklıdır, çünkü bilgisayar oyunlarının bağımlılık yapan özelliği vardır. Çocuk oyun oynar daha sonra oyunu tekrar oynar derken tekrar tekrar oynanan oyunlar zamanla bağımlılığa dönüşür. Çocuk bilgisayar başında daha uzun zaman geçirir ve kendini orada başka bir dünyada bulur. Bu durum küçük yaştaki çocuklarda gelişimsel sorunlara yol açarken, okul çağında ki çocuklarda ise okul başarısızlığı başta olmak üzere diğer bedensel sorunlar ( uyku sorunu, kilo kaybı, büyümede durma vb.) görülebilir.

Anne ve babalar çocuklarının internette hangi sitelere girdiğini, sosyal medyada kimlerle arkadaş olduğunu, neler paylaştığını, internette ne kadar vakit geçirdiğini vb. mutlaka takip etmelidir. Özellikle sosyal medyada kimlerle konuştuğunu ve bu kişiyi gerçekten tanıyıp tanımadığı mutlaka araştırılmalıdır. Yabancı kişilerle sohbet etmemesi gerektiği çocuğa anlatılmalı ve çocuğun yazışmaları mutlaka takip edilmelidir. Aynı şekilde oynanan oyunlar da takip edilmeli ve çocuğun yaşına uygun olmayan oyunları oynamasına izin vermeyin.

Sosyal medyada en önemli konu gizlilik ve güvendir. Çocuğunuz için internette güvenli ortamı hazırladığınızda çocuğun interneti kullanmasına izin verin. Çocuklar internetle hızlı bir şekilde tanışırken, çocuğunuza uygun olan bilgisayarı ve internet bağlantısını kullanın. Çocuğunuz için hangisinin güvenli olduğuna ya da çocuğunuzun teknolojiyi ne kadar sık kullandığına dikkat etmek gerekir. Güvenli bir internet kullanımı için kurallarınız olmalı. Çocuğunuzun ne kadar süre internet kullanacağını belirleyin ve çocuğunuza belli zaman aralıklarında izin verin. İnternet kullanımı ile ilgili kuralları belirledikten sonra, çocuğunuz ile konuşun. İnternet üzerindeki tehlikelerden bahsedin. Çocuğunuzun sosyal medyayı kullanırken nelere dikkat etmesi gerektiğinden bahsedin. Çocuğunuzun internete girmesine izin verin ama kapalı kapılar arkasında değil.

Çocuğunuz sosyal medyayı kullanmak istiyor ve sizde çocuğunuzun yaşının uygun olduğunu düşünüyorsanız, izin verin. Çocuğun bir şeyleri saklı gizli yapmasını önlemek için ona destek olun. Ancak mutlaka sosyal medyada gizlilik ayarlarını düzenlemeyi unutmayın. Çocuğa yasaklar koymak, tam olarak onun güvenliğini sağlamaz. Bu nedenle her konuda çocuğunuzun fikrini almak, onunla konuşmak ve destek olmak çocuğunuzun sizden bir şeyler saklamasını önler. Bu şekilde çocuk mutlaka her konuyu sizinle paylaşacak ve anlatacaktır.

HAMİLEYKEN BEBEK EMZİRMEK

adsız
Bu yazımızda hamile iken bebek emzirmek hakkında bilgi vereceğiz. Hamileyken emzirmeye devam edilir mi? Hamileyken emzirmek bebeğe zarar verir mi? Hamilelik ve emzirmek?

Yeni doğan için anne sütü oldukça önemlidir ve mutlaka ilk altı ay anne sütü verilmeye devam edilmelidir. Bazen bebek emzirilirken tekrar hamile kalma durumu olabilmektedir. Doğumdan sonraki sürpriz gebelik anne adayını endişelendirir. Çünkü halk arasında hamile kalındığında emzirmenin bebeğe zarar verdiği düşüncesi vardır. Ancak bu düşünce yanlıştır ve hamile iken bebeği emzirmenin hiçbir zararı yoktur. Önemli olan sağlıklı ve dengeli beslenerek, hem sütün azalmamasını sağlamak hem de hamileliğin rahat geçmesini sağlamaktır.

Normalde iki çocuk arasında en az iki yıl olması gerekse de bazen doğumdan sonra anne tekrar hamile kalabilmektedir. Bu durum anneyi hem bedensel hem de psikolojik olarak etkilemektedir. Gebelikte emzirmenin, anne karnında ki bebeğe hiçbir zararı yoktur. Bu nedenle hamile kalan anneler emzirmeye devam etmelidir. Ancak bazı durumlarda emzirmek tehlikeli olabilmektedir. Anne zor bir gebelik geçiriyorsa ve erken doğum riski varsa, emzirmenin bırakılması gerekir. Bu konuda gerekli bilgiyi doktorunuz verecektir.

Anneler, doğumdan sonra emzirme yaptığı sürece hamile kalmayacağını düşünür. Bu çok eski yıllardan beri uygulanan bir doğum kontrol yöntemidir. Emziren annelerin tekrar hamile kalma ihtimali düşüktür. Ancak bu kesin bir korunma yöntemi değildir. Düşük bir ihtimal de olsa tekrar hamile kalma söz konusu olabilir. Tekrar hamileliğin olmaması için emziren annenin adet görmemesi gerekir. Eğer doğumdan sonraki ilk altı ay adet görmeye başlamışsanız, emzirseniz dahi gebe kalabilirsiniz. Bu nedenle dikkatli olunmalıdır.

Emzirirken hamile kalmışsanız ve bebeğinizi emzirmeye devam ediyorsanız beslenmenize dikkat etmelisiniz. Hamile kaldığınızda anne sütünde azalma olabilir. Hem bebeği emzirmek hem de hamilelik sizi biraz yorabilir. Ayrıca memelerde hassasiyet de artabilir. Bu durum normaldir. Çünkü vücut hem hamileliğe alışmakta hem de süt üretimi yapmaktadır. Hamilelikte bol bol dinlenmeye ve düzenli beslenmeye özen gösterilmelidir.

Okul Kantinlerinde Yasaklanan Ürünler

beslenme

Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı, okul kantinlerinde ki bazı ürünlere yasak getirdi. Okul kantinlerinde satışı uygun olmayan gıda ve içeceklere dair yasağın kapsamını genişleten yeni bir genelge hazırlandı. Yeni eğitim-öğretim yılında daha önceden kantinlerde satılan birçok ürün bu dönemde satılmayacak. Bu ürünlerin başında; çikolata, şeker, kek, gofret, kola ve gazlı içecekler gelmektedir. Özellikle kola ve gazlı içecekler okul kantinlerinde artık satılmayacak. Yasağın amacı; çocukların sağlıklı beslenmesi ve obezitenin önüne geçmektir. İlk olarak asitli içeceklerin yasaklanmasının ardından kek, şeker, çikolata, gofret, enerji içeceği gibi ürünlerinde satışına yasak getirildi.

Okul kantinlerinde yasaklanan gıdalar;
• Gazlı içecekler, kolalı içecekler, aromalı içecekler, enerji içecekleri ve doğal mineralli içecekler
• Çikolata türleri ve gofretler
• Tüm şeker ve şekerleme ürünleri
• Guarana özü, guarana ve eklenmiş kafeinli içecekler
• Sporcu içecekleri, meyveli içecek tozu, aromalı şurup, meyveli şurup, meyve nektarı, meyve suyu konsantresi, yapay soda vb.
• İlköğretim okullarında kahve ve çay gibi içecekler
• Tatlandırıcı içerikli yiyecek ve içecekler
• Hindistan cevizi sütü ve kreması

Okul kantinlerinde satılacak ürünler;
• Meyveler
• Çiğ tüketilebilen sebzeler ve salatalar
• Kuru meyveler
• Kuruyemişler (ambalajlı, tuzsuz ve sossuz)
• Şeker ve tatlandırıcı eklenmemiş içme suyu
• Taze sıkılmış meyve ve sebze suyu
• Süt
• Ayran
• Pastörize peynir, yoğurt
• Haşlanmış günlük yumurta
• Kurutulmuş meyveler
• Şekersiz sakızlar
• Doğal mineralli su
• Sandviçler (tam buğday ekmeği, karışık tahıllı ekmek vb. ürünlerden yapılan ve içerisinde peynir, yumurta, havuç, taze domates, biber, marul ve benzeri sebzeler bulunan sandviçler)

Bisküvili bebek maması nasıl hazırlanır?

 

Anne sütünün faydaları saymakla bitmez. Her bebek mutlaka ilk 6 ay anne sütü almalıdır. 6. aydan sonra anne sütü yetersiz geliyorsa ek gıdalara başlanabilir. Peki, bebeklere hem besleyici hem de doyurucu bir ek gıda olarak ne verilebilir?mama

Bisküvili bebek maması, hem besleyici hem de kolaylıkla hazırlanabilen bir tarif.

Bisküvili bebek maması için malzemeler;
• 3–4 adet bebe bisküvisi,
• Yarım çay bardağı ılık çay ya da süt( tercihe göre evde taze sıkılmış meyve suları)
• 1 tatlı kaşığı pekmez

Bisküvili bebek mamasının hazırlanışı; bir kâsenin içine bebek bisküvileri kırılır. Daha sonra üzerine bir tatlı kaşığı pekmez ilave edilir. Bisküvileri ıslatmak için ılık çay, süt ya da meyve suyu konularak mama haline getirilir. Afiyet olsun…

Hamilelikte Uçak Yolculuğu; Hamilelikte Uçağa Binmek Tehlikeli Mi?

Hamilelikte Uçak Yolculuğu; Hamilelikte Uçağa Binmek Tehlikeli Mi?

Hamilelikte uçağa binmek sakıncalı mı? Hamilelikte uçak yolculuğu tehlikeli mi? Hamilelikte uçak seyahatinin bebeğe zararları nelerdir? Hamilelikte uçak seyahati sırasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Gebelik dikkat edilmesi gereken bir süreçtir. Özellikle ilk üç ay anne adayı çok dikkatli olmalıdır. Sıkça seyahat eden anne adayları bu yüzden kararsızlık yaşamaktadır. Hamilelik süresince seyahat etmek, uçak yolculuğu yapmak zorunda kalınabilir. Peki, anne adayları uçak yolculuğu sırasında nelere dikkat etmelidir?

Hamileliğiniz normal geçiyor ve seyahat için herhangi bir riskiniz yoksa doktorunuza danışarak uçak yolculuğu yapabilirsiniz. Hamilelikte uçak seyahati için gerekli önlemler alındığında anne adayı uçak seyahati sırasında bir problem yaşamaz. Yolculuğun süresi de çok önemlidir. Yolculuk dört saati geçecekse mutlaka bu konuyu doktorunuza danışmalı ve doktorunuzun onayı ile seyahate çıkmalısınız. Bazı gebeliklerde yolculuk tehlikeli olabilmektedir. Bu nedenle doktorunuza danışmak en doğru fikirdir. Gebeliklerde bazı tehlikeli durumlar olabilir. Gebelik sırasında kanama, erken doğum, düşük riski, anne adayında ağrı ya da yüksek ateş, anne adayında yüksek tansiyon gibi bulgular varsa uçak yolculuğunun yapılması tehlikeli olabilir. Ayrıca gebeliğin son bir ayında da uçak yolculuğu önerilmez.

Uçak seyahati sırasında anne adayının dikkat etmesi gereken bazı durumlar vardır. Öncelikle anne adayı yolculuk sırasında, vücudu sıkmayacak rahat ve bol kıyafetler tercih etmelidir. Bol su içmeye özen göstermeli, kafeinli ve asitli içeceklerden yolculuk süresince uzak durmalıdır. Anne adayı öncelikle doktoruna gidip danışmalı ve hamilelik süreci ile ilgili gerekli dosyasını yanına almalıdır. Yolculukta bol kıyafetler kadar giyilen ayakkabı da önemlidir. Ayakların şişmemesi için, önü ve arkası açık ayakkabıların tercih edilmesi gerekir. Ayak ve bacaklar, uçak yolculuğunda dikkat edilmesi gereken ilk detaylardır. Eğer yolculuktan sonra bacaklarda şişme ya da ağrı olursa, doktora başvurulması en doğru fikirdir. Yolculuk sırasında ayak egzersizleri yapmak, ayakların şişmesini önleyecektir. Uçak yolculuğu sırasında anne adayı bir saat arayla koridorda yürümelidir. Bu nedenle koridor tarafında bulunan koltuklarda oturmanız daha rahat hareket etmeniz için önemlidir.

Emzirirken Oruç Tutulur mu? Emzirirken Oruç Tutmak Anne Sütünü Azaltır Mı?

Emzirirken Oruç Tutulur mu? Emzirirken Oruç Tutmak Anne Sütünü Azaltır Mı?

Bu yazımızda emziren anneler oruç tutabilir mi ve emzirirken oruç tutmak anne sütünü azaltır mı hakkında bilgi vereceğiz. Ramazan ayının gelmesi ile birlikte annelerin en sık sorduğu sorulardan birisi de, emzirirken oruç tutsam sütüm azalır mı sorusudur. Bu nedenle birçok emziren anne oruç tutmak konusunda kararsızlık yaşamaktadır. Ramazan ayının yaz mevsimine denk gelmesi ve oruç süresinin de uzun olması emziren anneleri oldukça zorluyor. Bu yüzden, ilk altı ay bebek sadece anne sütü ile beslendiğinden emzirirken oruç tutmak bazı problemler yaratabilir. Bebeğiniz 6 aydan büyükse anne sütünün yanında ek gıda da aldığı için oruç tutmanız daha kolay olacaktır. Ancak bebeğiniz 6 aydan küçükse ve sadece anne sütü ile besleniyorsa, sütünüzün azalıp azalmadığına bakmalısınız. Eğer sütünüzde azalma oluyorsa ve bebeğin kilosunda da bir azalma olursa emzirirken anne oruç tutmamalıdır.

Emzirirken oruç tutulduğunda süt azalır diye kesin bir şey söylemek yanlış olur. Çünkü bu tamamen anne ile ilgili bir durumdur. Altı ayın sonunda oruç tutmanızda herhangi bir sakınca yoktur. Bebek ek gıda da aldığı için yeterli beslenecektir. Ancak ilk altı ay içerisinde emziren annelerin oruç tutmaması, bebeğin yeterli beslenmesi için önemlidir. İlk 6 ay anne sütü ile beslenen bebek tüm ihtiyaçlarını anne sütünden karşılar. Bu nedenle ilk 6 ay emziren annelerin oruç tutmaması daha iyi olacaktır. Emzirirken oruç tutan anneler beslenmesine çok dikkat etmelidir. Dengeli beslenmek oldukça önemlidir. Emziren anneler oruç tutacaksa şu noktalarda dikkatli olmalıdır; Emziren anneler oruç tutma sırasında yeterli ve dengeli beslenmeye özen göstermelidir. Emzirirken oruç tutmak kalori ihtiyaçlarının arttığını anlamına gelir. Bu yüzden tam tahıl içerikli gıdalarla beslenmeye dikkat edilmelidir. İftar ile sahur arasında bol bol su içmeye özen gösterin.

Aylık Bebek Gelişimi: Gebelikte 4.ay- Hamileliğin 4.ayı

Aylık Bebek Gelişimi: Gebelikte 4.ay- Hamileliğin 4.ayı

Hamileliğin 4. ayında bebek gelişimi nasıldır? Gebeliğin 4. ayında anne adayında ne gibi değişiklikler gözlenir? Bu yazımızda gebeliğin 4.ayı olan, 13–16. haftalar arası dönemden bahsedeceğiz. Hamilelikte hem annenin hem de bebeğin sağlıklı bir gebelik süreci geçirmesi için gebelik kontrolleri şarttır. Bu nedenle her ay anne adayı kilo ve tansiyon ölçümünü yaptırmalı, şikâyetlerini doktora bildirmeli ve ultrason muayenesi ile bebeğin gelişimi takip altında tutulmalıdır. Gebeliğin bu ayında bebeğinizin kilosu yaklaşık 25 gram, boyu ise 9 cm civarındadır. Bebeğiniz bu ayda da gelişimini hızlı bir şekilde sürdürmeye devam etmektedir. Anne adayında bu dönemde belirgin karın ve kasık ağrıları vardır. Kısa süreli kasık ağrıları olabilir. Gebeliğin 4. ayı ebeveynler için oldukça heyecan verici bir aydır. Çünkü bu ayda bebeğinizin cinsiyetini öğreneceksiniz. Erkek bebeklerin cinsiyeti 13. haftada belli olabilir ancak bebeğin cinsiyeti 16. haftada belli olur.

Hamileliğin 13. haftasında bebeğiniz safra üretimine başlar. Bu hafta karaciğerde gelişimini sürdürür. İlk defa safra ve insülin üretimi bu haftada başlar. Bebeğiniz çok yoğun ve hızlı bir şekilde gelişimini sürdürmeye devam eder.

Gebeliğin 4. ayı ilk üç aya göre daha rahat geçer. Mide bulantısı bu ayda azalır ve bu ayın sonunda tamamen biter. Diğer gebelik şikâyetlerinde de azalma görülür. Anne adayı artık hamileliğin keyfini çıkarabilir. Dış görünüşünüzde de değişiklikler başladı. Karnınız artık büyümeye başladı ve hamile kıyafetleri giymeye başlayabilirsiniz.

Gebeliğin 14. haftasında ise bebeğinizin boyu 10 cm dir. Kilosu ise artık iki katına çıkmıştır. Beyin gelişimi hızlıdır ve artık bebeğiniz düşünen bir varlık olmaya başlamıştır. Dışarıdan gelen sesleri duyabilir hatta sesleri tanımaya bile başlar. Ancak bebek bu ayda sesleri uğultu şeklinde duymaya devam eder. Gebeliğin 25. haftasında bebek tüm sesleri net duymaya başlar. Bu ayda bebeğinizin kalbi iyice hızlanır. Gözleri ise artık birbirinden bağımsızdır ve bebek hareketlenmeye bu ayda başlar. Fakat sizin bu hareketleri hissetmeniz için erkendir ve biraz daha beklemeniz gerekecektir. Bu ayda, anne adayı birçok gebelik şikâyetinden kurtulur fakat duygusallık devam eder. Hafif baş dönmeleri devam edeceğinden ani hareketlerden kaçınmalısınız. Vücut artık gebeliğe tamamen alışmıştır.

Bebeğin göz ve kulak gelişimi hızlı bir şekilde devam etmektedir. Boyu ve kilosu da hızla gelişimini sürdürür. Bu ayda bebeğiniz ellerini ve ayaklarını rahatça hareket ettirebilir. Bebeğiniz 14. haftadan itibaren solunum yapmaya başlar. Gebeliğin 15. haftasına gelindiğinde, artık bebeğinizi hissedeceksiniz. Bu hafta da bebeğinizin cinsiyetini öğrenebilirsiniz. Bu hafta bebeğinizin boyu 12 cm, kilosu ise 75 grama ulaşmıştır. 15 haftalık bir bebeğin cildi şeffaftır ve cildi lanugo adı verilen ipeksi cilt tüyleri ile kaplıdır. Bu tüylenme anne adayında mide bulantısına neden olabilir. Bebeğin cildi ve saçları tüylenmeye başlar. Bu haftadan itibaren bebeğin cildi şeffaflığını kaybedecek ve bebeğin cildi deriye dönüşmeye başlayacak.

Gebeliğin 16. haftası dördüncü ayın son haftasıdır ve gebelikte 4 aylık bir süreç sona erecektir. Her geçen hafta bebek gelişimini hızlı bir şekilde sürdürmeye devam eder. Bu hafta, anne adayı dikkatli olursa bebeğinin hareketlerini az da olsa hissedebilir. Gebelik boyunca gerekli testler yapılmalıdır. Üçlü tarama testi bu aydan sonra yapılır.

Bebeklerde tırnak ne zaman ve nasıl kesilmeli?

Yeni doğan bebeğin tırnağı ne zaman ve nasıl kesilmeli?

Çoğu anne ve baba için yeni doğan bebeklerinin tırnaklarını kesmek zorlu bir iştir. Çünkü incecik parmaklar ve küçücük tırnakları doğru bir şekilde kesmek stres yaşamanıza neden olabilir. Ancak ne olursa olsun bebeklerin tırnak bakımlarının yapılması çok önemlidir. Bebeğin kendi cildine zarar vermemesi için bebeğin tırnakları mutlaka kesilmelidir. Ayrıca ilk haftalarda eldiven takmak da faydalı olacaktır. Eldiven kullanımı konusunda dikkat edilmesi gereken, eldiveni doğumdan sonraki ilk günlerde giydirmektir. Yani bebeğe devamlı eldiven giydirmek yanlış bir davranıştır. Bebeğin ellerini kullanması motor gelişimi açısından oldukça önemlidir. Bebeğin tırnaklarını düzenli şekilde kesmek ve bakımını yapmak daha doğrudur. Bu şekilde devamlı eldiven kullanmak zorunda kalmış olmazsınız.

Yeni doğan bebeğin tırnağı oldukça keskindir. Bu nedenle ilk zamanlarda kendi ciltlerine ya da sizin cildinize zarar verebilir. Bebek refleks olarak kendi yüzünü çizme olasılığı ilk zamanlarda yüksektir. Bu nedenle devamlı eldiven takmak yerine bebeklerin tırnak bakımlarını yapmak daha doğrudur. Ayrıca yeni doğan bebeklerin tırnakları yetişkinlere göre daha keskindir ve daha çabuk uzar. Bebeğin tırnağını kesmek için belirli bir zamanı beklemeye gerek yoktur. Yani bir ay veya iki ay beklemek yanlıştır. Bebeğin tırnağı uzadığı zaman kesilmelidir. Bebeğin kendi cildine zarar vermemesi için doğumdan sonraki günlerde tırnak kesilebilir.

Bebeğin tırnağını keserken nelere dikkat etmeliyiz?

İlk olarak bebeğin tırnağını kesmek için en doğru zaman uyku saati ve banyo sonrasıdır. Banyo sonrası tırnak yumuşayacağı için daha kolay kesilir. Eğer bebeğiniz sakin değilse, uyku sırasında bebeğin tırnaklarının kesilmesi daha kolay olur. Bebeğinizin tırnağını keserken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. İlk olarak bebeklerin tırnakları çok kısa kesilmemelidir. Bebeğinizin tırnağını kesmek için doğru zamanı bulmalısınız. Ağlayan ve devamlı hareket eden bir bebeğin tırnağını kesmek hiç de kolay olmayacaktır. Ayrıca bebeğe özel tırnak makası kullanmak en doğrusudur. Bebeğinizin rahat ve sakin olduğu zamanlar da tırnak kesmek işinizi kolaylaştıracaktır. Bebeğinizin tırnağını keserken varsa yanınızda başka kişilerden yardım da alabilirsiniz. Bebeğin parmağını sıkıca tutarak, bebeklere özel tırnak makası kullanılarak tırnaklar kesilmelidir. Tırnakları kestikten sonra tırnak uçlarının düzgün olup olmadığı kontrol edilmelidir. Gerekirse yavaş bir şekilde bebeğin tırnaklarını bebek törpüsüyle törpüleyebilirsiniz. Ayak tırnakları da aynı şekilde kesilmelidir. Ayak tırnakları düz bir şekilde ayda bir kere kesilebilir. Bebeğin el tırnakları uzadığı zaman kesilmelidir. Genellikle haftada bir kere kesmek en doğrusudur.