Anne Sütü Nasıl Artar? Anne Sütünü Arttırmak için öneriler

Anne Sütü Nasıl Artar? Anne Sütünü Arttırmak için öneriler

Anne sütü çok önemlidir ve her bebek mutlaka en az ilk 6 ay anne sütü almalıdır. Anne sütünün faydaları saymakla bitmez. Bu nedenle anne sütü mucizevî bir besindir. Anne sütü ilk 6 aydan sonra da verilmeye devam edilmelidir. Ancak günümüzde bebek sahibi olan annelerin en büyük sorunu, anne sütünün yetersizliğidir. Annelerin ortak sorusu ise, Anne sütünü nasıl arttırabilirim, Anne sütü nasıl artar, anne sütünü arttırmanın yolları nelerdir?

Bu yazımızda bu sorular hakkında bilgi vereceğiz. İşte anne sütünü artırmak için öneriler;

 1. Genellikle anneler süt yapar diye şekerli gıdaları bol bol tüketirler. Ancak bu yanlıştır. Şekerli, kahve, kola gibi kafeinli gıdalardan uzak durulmalıdır.
 2. Bol su tüketilmelidir. Anne sütünü arttırmak için bol miktarda su içilmesi gereklidir.
 3. Anne mutlaka dinlenmeli ve kendini rahat hissetmelidir. Stres, yorgunluk, uykusuzluk anne sütünün azalmasına neden olabilir.
 4. Kuru incir anne sütünü arttıramaya yardımcıdır. Kuru incir yenebileceği gibi haşlanmış incir suyu da tüketilebilir. Bunu için sekiz tane incir, yarım litre su ile kaynatılır. Sabah ve akşamları içilir.
 5. Anne sütünü arttırmak için bitkisel karışımlardan da yararlanılabilir.
 6. Anne dengeli ve düzenli beslenmeye dikkat etmelidir.
 7. Beyaz üzüm, kuru incir, dut anne sütünü arttıran gıdaların başında gelir.
 8. Anne sütünü arttırmak için dereotu bulunmaz bir nimettir. Her gün sabah ve akşam yemeğinden önce tüketilen dereotu anne sütünü arttırır.
 9. Anne sütünün emzirdikçe artacağı unutulmamalıdır. Bu nedenle sütüm az diye emzirmemek yanlıştır. Sütün artması için bebek emzirilmeye devam edilmelidir.
 10. Anneler beslenmesine dikkat etmeli, beslenmede yeteri kadar demir almaya dikkat etmelidir.
 11. Bebeği doğru emzirmek çok önemlidir. Bebeğin tam olarak beslenebilmesi için doğru emzirme tekniği kullanılmalıdır.
 12. Anneler sütüm yetersiz, bebeğim tam olarak beslenemiyor gibi düşünceleri kafasından atmalıdır. Çünkü anne eğer kendini rahat hissedemezse, bu durum bebeğe de yansır. Bu yüzden annenin moralinin yüksek olması anne sütünü arttırır.
 13. Anne sütünün artması için bebek daha uzun süre emzirilmelidir. Ayrıca bebeği emzirmek için göğüslerin dolmasını beklemek yanlıştır. Göğüslerde her zaman bebeğe yetecek kadar süt vardır.
 14. Anneler taze sebze ve meyve tüketmeye özen göstermelidir. Kalsiyum ve A vitamini sütün artmasını sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.