Anne Sütünü Artıran Gıdalar

Anne Sütünü Artıran Gıdalar

Anne sütü mucizevî bir besindir ve bebekler ilk 6 ay anne sütü ile beslenmelidir. Ancak anneler emzirme döneminde süt salgılamak için yüksek bir kalori harcarlar. Bazen ise emzirme döneminde annelerde sütün azaldığı ve bebeğin tam olarak beslenemediği görülür. Bir anne günlük olarak 750 mililitre süt salgıladığı düşünülürse yaklaşık olarak 700 kalori harcar. Bu 700 kalorinin de 450 si yediğimiz gıdalar ile yakılmaktadır. Geriye kalan kaloriler ise hamilelik sırasında oluşan yağlardan eritilmektedir. Bu nedenle anneler emzirme döneminde yediklerine çok dikkat etmelidir. Tüketilen bazı besinler anne sütünü arttırmaktadır. Ancak anne sütünü arttırmayan yiyecek ve içecekler annenin sağlığı çok az da olsa etkiler. Daha çok etkilenen durum ise bebeğin beslenmesi olacaktır. Bu yüzden anne beslenmesine dikkate etmeli ve anne sütünü arttıran gıdaları tüketmeye çalışmalıdır.

Bazı anneler hamilelik döneminde alınan kiloları hızlı bir şekilde geri vermek için diyete başvurmaktadır. Bu oldukça yanlıştır. Çünkü bebeğin beslenebilmesi için anne sütüne ihtiyacı vardır. Annenin diyete başlaması bebeğin beslenmesini büyük ölçüde etkiler. Emzirme döneminde suyun da büyük bir önemi vardır. Anne sütünün artırılmasına yardımcı en büyük madde sudur. Hamile bir bayanın vücuduna alması gereken su miktarı 2,5 litre ile 3 litre arasında olmalıdır. Emzirme döneminde de anne sıvı alımına dikkat etmelidir. Emzirme döneminde sütteki enerjinin büyük kısmı annenin yediklerinden karşılanır.

Anne Sütünü Artıran Gıdalar

· Anne sütünü artıran en önemli besin sudur. Anne sütünün de büyük bir kısmı sudan oluşur. Bu nedenle günde en az 2,5 – 3 litre su içmek gerekir.

· A vitamini sütü artıran vitaminlerdendir. Bu nedenle A vitamini içeren besinleri mutlaka tüketmek gerekir. A vitamini ise başta havuç olmak üzere yeşil yapraklı sebzelerde, kayısı, üzüm gibi meyvelerde bulunmaktadır.

· Kalsiyum alımı da emzirme döneminde önemlidir. Bu nedenle günde bir tane yumurta yemeye, kalsiyumdan zengin olan süt, yoğurt, peynir, ayran gibi süt ve süt ürünlerini tüketilmelidir.

· Emziren ve hamile anne adayları vitamin bakımından zengin olan taze sebze ve meyveleri her gün düzenli olarak tüketmelidir.

· Yemek yeme öğünlerinin her gün aynı saatte olmasına özen gösterin. Akşam yemeklerinde mutlaka kırmızı ve beyaz et olmalıdır. Ya da kuru baklagil yemeklerinin içerisine et ekleyerek tüketebilirsiniz.

· Anne sütünü arttıran gıdalar; Süt ve süt ürünleri, tavuk, balık, et. Karbonhidratın bol bulunduğu ekmek, hamur işleri, çavdar, mısır, buğday gibi tahılların içerdiği çörekler. Kuru baklagiller, sebze ve meyvelerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.