ANNE SÜTÜNÜN ÖNEMİ

ANNE SÜTÜNÜN ÖNEMİ

Anne sütünün faydaları saymakla bitmez. Bebeğin gelişimi için anne sütü son derece önemlidir. Sağlıklı bir gelecek için anne sütü eşi bulanmaz bir hazinedir. Her bebeğin mutlaka en az ilk 6 ay anne sütü alması gerekir. Anne sütü mucizevîdir ve bebeğin gelişimi için çok önemlidir. Anne sütünde bebeğin ihtiyacı olan tüm vitaminler, proteinler ve diğer besin değerleri bulunur. Böylece bebek sağlıklı bir şekilde gelişimini tamamlar. Anne sütü sayesinde bebeğin bağışıklık sistemi güçlenerek, enfeksiyonlara karşı direnç kazanır. Böylece hastalanma riski en aza indirilmiş olur. Ayrıca yeni doğan bebeklerde görülen ölüm oranlarını da azaltmaya yardımcıdır. Kısaca anne sütü gerçek bir hazinedir.

Anne sütünün bebeğe ne kadar faydalı olduğunu bilmeyen yoktur. Anne sütünün bir başka önemi ise anne ile bebek arasındaki bağı kuvvetlendirmesidir. Hem vücut hem de ruhsal bakımdan bebeğe fayda sağlayan anne sütü gerekli tüm besinleri içeren en uygun besindir. Bu nedenle eğer annenin sütü yeterli ise bebek ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmelidir. Anne sütü her zaman en güvenilir doğal ve temiz besindir. Bebeğin tüm ihtiyaçları anne sütünden karşılanır. Anne sütü bağışıklığı kuvvetlendirir. Anne sütü alan bebek daha sakindir ve daha az ağlar. Anne sütü bebeğin ruhsal gelişimi için çok önemlidir. Çünkü emzirme sırasında bebeğin duygusal ihtiyaçları karşılanmış olur ve emzirme bebeğin psikososyal gelişimine katkı sağlar. Anne sütü sindirilmesi en kolay besindir. Büyüme ve gelişmeyi hızlandırıcı özelliği vardır. Bir diğer önemli nokta da bebek ilk süt denilen ağız sütünü mutlaka almalıdır.

Annenin sütünün bol olması için bebek doğar doğmaz emzirilmelidir. Bu sayede hem bebek ilk sütü almış olur hem de annenin sütü uzun süre devam eder. Emzirme her zaman süt salgısını arttırır. Anne sütü doğumdan itibaren bebeğin tüm ihtiyaçlarını karşılar. Bir aydan sonra anne sütü maksimum düzeye ulaşır. Bazen anneler sütünün bebeğe yetersiz geldiğini düşünür. Sütün yetersiz olduğunun en belirgin özelliği yetersiz kilodur. Bebek kilo almıyorsa süt yetersizdir. Ancak bu duruma doktor karar vermektedir. Anne sütü ilk 6 ay tek başına yeterli iken 6 aydan sonra ek besinlerle birlikte verilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.