Aşılama sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Aşılama sonrası dikkat edilmesi gerekenleryumurtlama-gunu

Bu yazımızda bayanların merak etiği bir konu olan aşılama ve aşılama sonrası dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi vereceğiz.

Aşılama sonrası bayanların en sık sorduğu soru; aşılamadan sonra ağrı olur mu?

Aşılama oldukça kolay ve ağrısız bir uygulamadır. Bazı bayanlar aşılama sırasında ve sonrasında hiç ağrı yaşamazken, bazı bayanlarda hafif kasık ağrıları olabilir. Bu durum oldukça normaldir. Aşılama anestezi gerektirmeyen oldukça ağrısız ve kolay bir işlemdir. Aşılama sonrası şiddetli kasık ağrıları olması durumunda mutlaka doktorunuza bilgi vermelisiniz.

Bir diğer sıkça sorulan soru ise, aşılama sonrasında kanama olur mu?

Aşılama sonrası kanama normal olmayan bir durumdur. Çünkü kanama olmasına bir neden yoktur ve kanama olmaması gerekir. Ancak bazı durumlarda işlem uygulanırken sıkça görülmese de lekelenme şeklinde kanamalar olur. Ancak normal durumlarda aşılama sonrası kanama olmaması gerekir. Ayrıca aşılama işleminden on beş gün sonra hafif lekelenme şeklinde kanamalar görülebilir. Buna halk arasında yerleşme kanaması denilmektedir.

 

Aşılama sonrasında doktorunuz size gerekli bilgileri verecektir. Aşılama sonrası cinsel ilişki, banyo yapmak ve diğer konularda doktorunuz size gerekli bilgileri verecektir. Ancak biraz bahsetmek gerekirse; aşılama sonrası ilk iki gün cinsel ilişki hamilelik şansını arttıracaktır. Bu nedenle aşılama sonrası cinsel ilişkide herhangi bir sakınca yoktur.

 

Aşılama işleminden sonra on dakika ayağa kalkmamak gerekir. Daha sonrasında bayanlar normal hayatlarına devam edebilir. Aşılama sonrası özel beslenme programına gerek yoktur. Aşılamadan 15 gün sonra kan testi yapılarak gebeliğin olup olmadığı kesin olarak öğrenilebilir. Eğer sonuç pozitif ise doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.

 

Aşılama sonrası bir diğer konu ise progesteron kullanımıdır.. Bu konu hakkında doktorunuza danışmalısınız.

Aşılama sonrası gebelik oluşmazsa aşılamadan 15 gün sonra Pogesteron ya da crinone jel gibi ilaçlar aşılamadan sonra verilmekte ve genellikle 10 gün kullanılmaktadır. Eğer adet gecikmesi yaşanırsa doktorunuza danışmalısınız.

Aşılama sonrası bayanlar normal hayatlarına devam etmeli ve hamileliği hayatın odak noktası yapmamaları gerekir. ancak ağır eşya kaldırmamak ve tedbirli olmakta da fayda vardır. Mümkün olduğunca kendinizi yormayacak işler yapmalısınız.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.