Aşk Evliliği mi, Mantık Evliliği mi?

Aşk mı, Mantık mı?adsız

 

Bu yazımızda oldukça önemli bir konu olan, evlilik hakkında bilgi vereceğiz. Evlilik denildiğinde akla ilk gelen soru aşk evliliği mi yoksa mantık evliliği midir? Aslında bu soru oldukça düşündürücüdür. Aşk evliliği mi yapılmalı yoksa mantık evliliği mi? Aşk evliliğinde sorun daha mı çok çıkıyor? Mantık evliliği kulağa daha mı hoş geliyor vb. birçok soru sorulabilir. Önemli olan kişinin karşısında ki kişiye ne hissettiğidir. Sadece mantık ile bir yuva kurulabilir mi? Ya aşk ne olacak? Birçok kişi aşk evliliğinden yana ancak mantık evliliği de aklın bir köşesinde duruyor. Evlilikten beklenen mutlu bir yuva, güven, saygı ve sevgidir. Herkes mutlu bir evlilik yapmak ister ancak bazen hayat bizi istediğimiz yöne götürmez.

Masal gibi başlayan bir aşk nasıl oluyor da kötü bir sonla bitiyor. O zaman aşk evliliği en büyük pişmanlık olarak gözüküyor. Aslında evlilik çok önemli ve ciddiye alınması gereken bir konudur. Kişiler birlikte vakit geçirmeli ve birbirini iyi tanımalıdır. Saygı evliliğin vazgeçilmez ilk kuralıdır. Seviyeli birlikteliklerin olduğu evlilikler her zaman uzun süreli olacaktır. Bu tanımlar daha çok mantık evliliğinin kriterleri gibi gözükse de, aşk evliliklerinde de hayal kırıklıklarına uğramamak için eşler arasında belirli bir saygı ve sevgi olmalıdır.

Aşk fedakârlıktır, kişiyi olduğu gibi kabul etmektir, kusurları görmemek ve onunla yaşlanmaktır. Eşler birbirini tamamlamalıdır.

Bence evlilik öncesi dönem ve evlilik sonrası dönem birbirinden çok farklıdır. Evlilik öncesi dönem masal gibidir; aşklar, şiirler, çiçekler vb. Evlilik sonrası dönemde de eşler aynı duyguları yaşamak ister. Aslında sorun da burada başlar ve sevgi yerini karşılıklı alışkanlıklara bırakır. Monotonlaşan evlilikler, çiftler arasında önce sorunlara sonra tartışmalara neden olur. Peki, ne yapılmalıdır?

Evlilikte duygular önemlidir. Kişi iyi düşünmeli, hem mantığını hem de kalbini dinlemelidir. Ancak aşkın da gözünü kör etmesine izin vermemelidir. Evliliği bir şirket olarak görmek yanlıştır. Evlilik bir iş ya da şirket değildir; duyguların, özlemin ve sevincin olduğu bir dünyadır. Kişi dünyasını nasıl kuracağına kendi karar verir. Aşk üzerine ya da maddiyat üzerine kurmak kişinin kendi tercihidir. Aşk evliliği mi yoksa mantık evliliği mi sorusunun cevabı çok zordur. Evliliklerde çiftler hayat boyu birlikte yaşayacağını unutmamalı ve bunun farkında olarak evlilik akdi gerçekleştirilmelidir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.