Aylık Bebek Gelişimi: Gebelikte 3.ay- Hamileliğin 3. ayı

Aylık Bebek Gelişimi: Gebelikte 3.ay –Hamileliğin 3. ayı

Bu yazımızda gebeliğin 3. ayı olan, 9.-12. haftalar arası dönemden bahsedeceğiz. Hamileliğinizde ilk trimesterini bitirmiş olsanız da, henüz dışarıdan bakıldığında hamile olduğunuzu anlamak biraz zor. Bu haftalarda gebelik şikâyetleri kendini iyice hissettirmeye başladı. Özellikle mide yanması ve ekşime şikâyetleri sizi biraz zorlayabilir. Gebeliğin bu ayında hormonların artışı ile birlikte memelerde de değişiklikler gözlenir. Memelerde hassasiyet, ağrı, dolgunluk hissi, meme ucu renginde koyulaşma ve memelerde büyüme görülebilir. Gebeliğin bu dönemi çoğu anne adayı için biraz sıkıntılı geçebilir. Çünkü gebelik şikâyetlerinin birçoğu bu ayda görülmeye başlanır. Bu nedenle bu sıkıntılı dönemi atlatmak için kendinizi rahatlatacak aktiviteler yapmalı ve daima güzel şeyler düşünmelisiniz. Gerekirse bir psikolog ile görüşmek de sizi rahatlatacaktır. Bebeğinizi kucağınıza aldığınız da emin olun ki tüm bu sıkıntılar bir anda unutulacaktır!!!

Gebeliğin 3. ayında anne adayında görülen diğer değişimler ise; bulantı, kusma, yorgunluk, baş ağrısı, devamlı uyku isteği, bazen gece uyuyamama, bel ve sırt ağrısı, kasıklarda ağrı, göğüslerde hassasiyet, sık idrara çıkma gibi şikâyetler 3. ayın sonunda kadar devam edecektir. Bu şikâyetleriniz bu aydan sonra bitecek ve gebeliğin en rahat dönemi başlayacaktır.

Hamileliğin bu ayında, bel-sırt ağrıları yaşayabilirsiniz. Bunu önlemek için otururken belinizi destekleyecek bir yastık kullanmanız daha iyi olacaktır. Anne adayında fiziksel değişimlerin dışında ruhsal değişimde yaşanmaktadır. Anne adayında duygusallaşma, kendini yalnız hissetme ve sinirlilik hali görülür. Bu geçici bir durum olsa da bu dönemde anne adayına ailenin ve çevrenin destek olması çok önemlidir. Gebeliğin etkisi ile anne adayında ruhsal değişimler görülür. Bu dönemde anne adayında aşırı kilo artışı görülmez, gebeliğin ilk 3 aylık döneminde en fazla iki kilo alınabilir. Gebeliğin 5. haftasından itibaren anne adayında belirgin kilo artışları gözlenecektir. Bu nedenle gebelikte fazla kilo almamak için dengeli ve yeterli beslenmeye dikkat edilmelidir.

Gebeliğin 3. ayında bebeğin gelişimi; Gebeliğin 3. ayı olan 9, 10, 11 ve 12. haftalarda bebek hızlı bir şekilde gelişimini sürdürür. Bebeğin vücudu bu haftalarda şekil almaya başlar 11. haftada ise insan şeklini alır. Bu ayda bebeğin ortalama boyu 6 cm ve kilosu 10- 15 gramdır. Hamileliğin 3. ayında bebeğin tüm hayati organları oluşmuş durumdadır. Bebeğiniz anne karnında artık hareketlenmeye başladı. Fakat bu hareketler anne adayı tarafından hissedilmez. Bu ayda bebeğin tırnak ve parmak ayrımı gelişimi de devam eder. Dişler, göz çukurları, iç genital organlar ve dış genital organlar hızlı bir şekilde gelişmeye başlar. Bebeğin göz çukurları oluşur ama gözleri halen kapalıdır. Bu ay da cinsiyet öğrenmek için henüz erkendir.

12. haftada yani 1. trimesterin sonu ile gebeliğin ilk 3 ayı tamamlanmış oluyor. Bu haftada bebeğin organ sistemlerinin büyümesi çok hızlıdır. Kulaklar başın her iki yanında gelişmeye devam eder. 3. ayın sonunda bebeğin yüzünde burun ve çene gelişimi ile birlikte değişim olur. Bu ayın sonunda bebeğinizin el ve ayak tırnakları gelişimini tamamlamıştır. Gebeliğin bu ayında diğer organlar gibi beyinde gelişimini hızla sürdürmeye devam etmektedir.

Anne adayı bu ayın sonunda yürüyüş ve egzersiz yapmalıdır. Ancak bunu yapmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Bebeğiniz hızla gelişimini sürdürürken, siz de beslenmenize dikkat etmelisiniz. Bol su içmek, OMEGA 3 yönünden zengin besinleri tüketmek, özellikle bebeğin beyin gelişimini desteklemek için haftada iki kez balık tüketmek,  yeşil yapraklı sebzeleri tüketmek, Kalsiyum yönünden zengin olan süt ve süt ürünlerini yemek hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı açısından faydalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.