Aylık Bebek Gelişimi: Gebelikte 4.ay- Hamileliğin 4.ayı

Aylık Bebek Gelişimi: Gebelikte 4.ay- Hamileliğin 4.ayı

Hamileliğin 4. ayında bebek gelişimi nasıldır? Gebeliğin 4. ayında anne adayında ne gibi değişiklikler gözlenir? Bu yazımızda gebeliğin 4.ayı olan, 13–16. haftalar arası dönemden bahsedeceğiz. Hamilelikte hem annenin hem de bebeğin sağlıklı bir gebelik süreci geçirmesi için gebelik kontrolleri şarttır. Bu nedenle her ay anne adayı kilo ve tansiyon ölçümünü yaptırmalı, şikâyetlerini doktora bildirmeli ve ultrason muayenesi ile bebeğin gelişimi takip altında tutulmalıdır. Gebeliğin bu ayında bebeğinizin kilosu yaklaşık 25 gram, boyu ise 9 cm civarındadır. Bebeğiniz bu ayda da gelişimini hızlı bir şekilde sürdürmeye devam etmektedir. Anne adayında bu dönemde belirgin karın ve kasık ağrıları vardır. Kısa süreli kasık ağrıları olabilir. Gebeliğin 4. ayı ebeveynler için oldukça heyecan verici bir aydır. Çünkü bu ayda bebeğinizin cinsiyetini öğreneceksiniz. Erkek bebeklerin cinsiyeti 13. haftada belli olabilir ancak bebeğin cinsiyeti 16. haftada belli olur.

Hamileliğin 13. haftasında bebeğiniz safra üretimine başlar. Bu hafta karaciğerde gelişimini sürdürür. İlk defa safra ve insülin üretimi bu haftada başlar. Bebeğiniz çok yoğun ve hızlı bir şekilde gelişimini sürdürmeye devam eder.

Gebeliğin 4. ayı ilk üç aya göre daha rahat geçer. Mide bulantısı bu ayda azalır ve bu ayın sonunda tamamen biter. Diğer gebelik şikâyetlerinde de azalma görülür. Anne adayı artık hamileliğin keyfini çıkarabilir. Dış görünüşünüzde de değişiklikler başladı. Karnınız artık büyümeye başladı ve hamile kıyafetleri giymeye başlayabilirsiniz.

Gebeliğin 14. haftasında ise bebeğinizin boyu 10 cm dir. Kilosu ise artık iki katına çıkmıştır. Beyin gelişimi hızlıdır ve artık bebeğiniz düşünen bir varlık olmaya başlamıştır. Dışarıdan gelen sesleri duyabilir hatta sesleri tanımaya bile başlar. Ancak bebek bu ayda sesleri uğultu şeklinde duymaya devam eder. Gebeliğin 25. haftasında bebek tüm sesleri net duymaya başlar. Bu ayda bebeğinizin kalbi iyice hızlanır. Gözleri ise artık birbirinden bağımsızdır ve bebek hareketlenmeye bu ayda başlar. Fakat sizin bu hareketleri hissetmeniz için erkendir ve biraz daha beklemeniz gerekecektir. Bu ayda, anne adayı birçok gebelik şikâyetinden kurtulur fakat duygusallık devam eder. Hafif baş dönmeleri devam edeceğinden ani hareketlerden kaçınmalısınız. Vücut artık gebeliğe tamamen alışmıştır.

Bebeğin göz ve kulak gelişimi hızlı bir şekilde devam etmektedir. Boyu ve kilosu da hızla gelişimini sürdürür. Bu ayda bebeğiniz ellerini ve ayaklarını rahatça hareket ettirebilir. Bebeğiniz 14. haftadan itibaren solunum yapmaya başlar. Gebeliğin 15. haftasına gelindiğinde, artık bebeğinizi hissedeceksiniz. Bu hafta da bebeğinizin cinsiyetini öğrenebilirsiniz. Bu hafta bebeğinizin boyu 12 cm, kilosu ise 75 grama ulaşmıştır. 15 haftalık bir bebeğin cildi şeffaftır ve cildi lanugo adı verilen ipeksi cilt tüyleri ile kaplıdır. Bu tüylenme anne adayında mide bulantısına neden olabilir. Bebeğin cildi ve saçları tüylenmeye başlar. Bu haftadan itibaren bebeğin cildi şeffaflığını kaybedecek ve bebeğin cildi deriye dönüşmeye başlayacak.

Gebeliğin 16. haftası dördüncü ayın son haftasıdır ve gebelikte 4 aylık bir süreç sona erecektir. Her geçen hafta bebek gelişimini hızlı bir şekilde sürdürmeye devam eder. Bu hafta, anne adayı dikkatli olursa bebeğinin hareketlerini az da olsa hissedebilir. Gebelik boyunca gerekli testler yapılmalıdır. Üçlü tarama testi bu aydan sonra yapılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.