Baba Olmaya Hazırlık

Hamileliğin öğrenilmesinden sonra hem anne adayı için hem de baba adayı için hayat tamamen değişir. Yeni bir bireyin aileye dâhil olması, anne ya da baba olmak heyecan verici duygulardır. Bu yazımızda baba adaylarını unutmayarak, baba olmaya hazırlık hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Gebeliğin başlaması ile birlikte anne adayları hamilelik süresince kendini anne olmaya hazırlar. Peki, baba adayları? Baba adayları da tıpkı anne adayları gibi kendini baba olmaya hazırlar. İlk düşünülen konu, bebekten önceki hayat ve bebekten sonraki hayattır. Peki, bebekten sonra ki hayat nasıl olacaktır? İlk olarak şunu belirmek gerekir ki, babalar önceki hayatları kadar rahat davranamayacak ve büyük bir sorumluluk alacaklardır. Babalar bebek doğduktan sonra kendine bağımlı bir bireyin sorunluluğunu almaya hazır olduğunda, baba olmaya da aslında hazır olur.

Bebek sahibi olmak dünyanın belki de en güzel duygusudur. Ancak bazı zor yanları da vardır. Anne adayları gebelik süresince birçok zorluk yaşar. Özellikle değişen hormonların etkisiyle duygusallaşır. Bu süreç içinde en büyük destekçi babadır. Bu nedenle babaya büyük sorumluluk düşmektedir. Bebek sahibi olmanın zor yanlarından birisi de budur. Bu nedenle baba olmaya hazırlık çok önemlidir ve babanın kendini gerçekten hazır hissetmesi gerekir. Baba olmaya hazırlığın ilk aşaması, baba olmuş kişilerden fikir almaktır. Çevrenizde baba olmuş kişilerle konuşup, fikir almak size yardımcı olur.

Baba olmaya hazırlık aşamaları;

  • İlk olarak gebelik kontrollerine eşinizle gitmek hazırlığın ilk aşamasıdır. Tüm kontrollere beraber gitmeli ve eşinize her konuda destek olduğunuzu hissettirmelisiniz.
  • Bebeğin ultrasyon muayenesi sırasında siz de orada olun. Bebeğin kalp atışını duymak, onu görmek sizin babalığa hazır olmanıza yardımcı olacaktır.
  • Gebelikte eşinize destek çok önemlidir. Eşinize yardımcı olmak, onunla aynı duyguları paylaşmak, eşinizi her konuda desteklemek baba olmaya hazırlığın bir diğer aşamasıdır.
  • Anne karnında bebek ile konuşmak bebeğin gelişimi için oldukça önemlidir. Sizde anne karnına dokunarak, bebeğinizle iletişim kurmaya çalışın.
  • Genellikle erkekler pek alışverişi sevmez. Ancak bebek alışverişlerine mutlaka gidin. Eşinizle bebek alışverişine beraber çıkın.
  • Duygularınızı eşinizle paylaşın. Bebeğinizle ilgili hayaller kurun. Böylece babalık duygusunu daha iyi yaşayabilirisiniz.
  • Profesyonel eğitim alabilirsiniz.
  • Bebeğinizin bakımında eşinize yardımcı olun. Bebeğinizin bakımını yapmaktan çekinmeyin.
  • Bebek sağlığı, bakımı ve kısaca bebekle ilgili her şey hakkında bilgi edinin.
  • Böylece bebek sahibi olmaya, baba olmaya hazırsınız demektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.