BEBEĞİM ZEKİ Mİ?

BEBEĞİM ZEKİ Mİ?

Anne babalar bebekleri hakkındaki her şeyi merak eder. Özellikle anneler hamilelikten itibaren bebeğinin hayatı hakkında planlar yapar. Bebeklerinin zeki olup olmadığı ise anne babaların en merak ettiği sorulardan birisidir. Anne ve babalar bebeklerin doğumundan itibaren sağlıklı bir şekilde zekâ gelişimini tamamlaması için ellerinden geleni yapar. Bebeklerinin gelişimini merak içinde izlerler. İlk adımı ya da ilk konuşmasını sevinçle izler ancak acaba bebeğim diğer bebeklerden öncemi konuştu diye de merak etmeden duramazlar. Bebeğinizin gelişimini dikkatli şekilde takip ederseniz bebeğinizin zeki olup olmadığını da anlayabilirsiniz. Zekâ ile zekilik arasında farkı anne babalar iyi kavramalıdır. Zekâ; alışılmışın dışında karşılaşılan sorunları çözme yeteneğidir. Ancak zekilik farklıdır. Çocuğun doğuştan zekâlı olması beklenebilir ama zeki olmasını anne babalar beklememelidir. Çünkü bebeğin zekâsını değiştirmek ve geliştirmek ebeveynlerin elinde olan bir şeydir. Anne babalar bebeğin zekâ gelişimine olumlu yönde katkıda bulunabilir. Çocuğun zekâsını etkileyen en önemli unsur genlerdir.

Bebeğimin zekâsına nasıl katkıda bulunurum?

  • Bebeğin zekâsına katkıda bulunmak için bebek ile iletişim kurmak çok önemlidir. Bebeğinizle ilk aylardan itibaren konuşmak bebeğin zekâ gelişimini olumlu yönde etkiler.
  • 6. aydan itibaren bebeğinizle karşılıklı oyunlar oynayarak çevredeki nesnelerin adlarını söylemek zekâ gelişimini arttırır.
  • Beraber kitap okuyun ve çocuğunuzdan resimlere yorum yapmasını isteyin.
  • Bebeğinizin zekâ gelişimine katkıda bulunmak için, yaş grubuna uygun oyun ve oyuncaklarla yardımcı olabilirsiniz.
  • Düzenli uyku ve beslenme
  • Bebeğinizi öpmek, ilgi göstermek ya da sevmek aranızdaki iletişimi kuvvetlendirir.

Bu basit uygulamalarla bebeğinizin zekâ gelişimi artar ve böylece zeki bir çocuk olur. Hamilelik sürecide bebeğinizin zekâ gelişimini etkiler. Annenin sağlıklı olması, sigara ve alkol kullanmaması, spor yapması, dengeli beslenmesi, düzenli uyku kısaca sağlıklı bir hamilelik bebeğin zekâsını doğrudan etkiler.

Bebeğimin zeki olduğunu nasıl anlarım?

Bebeğiniz birçok konuda yetenekli olabilir. Ebeveynler kendi bebeklerinin daha zeki olduğunu düşünür. Bunun nedeni ebeveynlerin bebeklerini izlemesi ve güçlü olan yönlerini görmesidir. Zekâ gelişiminin en önemli göstergesi bebeğin erken konuşmasıdır. Çünkü konuşma ile zekâ gelişiminin arasındaki bağ çok kuvvetlidir. Bu nedenle erken konuşmak çok önemlidir. Ayrıca Bebeğinizin zeki olduğunu anlamanın bir diğer yolu da algısal yeteneklerine bakmaktır. Bebeğiniz nasıl ilişki kuruyor, nasıl algılıyor ya da diğer insanlarla nasıl iletişim kuruyor? Her şeyden önce önemli olan bebeğinizin gelişiminin tam ve düzgün olmasıdır.


Benzer Konular

Author: admin

Sosyal Medyada Paylaş:

Yorum Yapmak İster Misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.