Bebeğin altı nasıl değiştirilir?

Bebek bezi nasıl değiştirilir?

Bu yazımızda bebek bezi değiştirme hakkında bilgi vereceğiz. Kız ya da erkek bebeklerin bezi nasıl değiştirilir? Kolay ve doğru bir şekilde bebek bezi nasıl değiştirilir?

Bebek bakımında anneler öncelikle bez değişimine dikkat etmelidirler. Özellikle ilk zamanlarda bebeklerin altında kızarıklıklar ve pişik görülebilir. Ayrıca ilk zamanlarda bebekler altını daha çok ıslatır. Bebeğin altı ıslak ya da pis bırakıldığında pişik görülür. Bu nedenle bebeğin altı ıslak bırakılmamalıdır. Bebeğin altını havalandırmak ve sık sık değiştirmek pişiğin önlenmesini sağlar. Bebeğin altını değiştirirken öncelikle gerekli tüm malzemeler hazırlanır. Kremler, bez, ıslak mendil, temiz kıyafetler vb. bebeğin altını değiştirirken düz bir zemine bebeği yatırmak, sizin için kolaylık sağlar. Bebeğinizin altını değiştirirken temiz bezi açıyoruz ve kirli bezin altına koyuyoruz. Daha sonra kirli bezin bantlarını açıyoruz. Önce bezle kabaca bebeğin ilk temizliği yapılır. Kirli bölge temizlenerek, temizlik her zaman önden arkaya doğru olmalıdır. Bebeğinizi enfeksiyon riskinden korumak için genital bölge temizliği her zaman önden arkaya doğru olmalıdır. İlerleyen aylarda bebeğinizin altını yıkayabilirsiniz. Ancak ilk zamanlarda temizliği silerek yapmalısınız.

Bebeğin altının temiz olduğundan emin olduktan sonra, bebeğinizin ayak bileklerinden tutarak hafifçe kaldırın.  Kirli bezi alttan alarak bebeğin altının hava alması için bir süre bezi bağlamayalım. Pişik kremi sürdükten sonra, bebek bezinin kenarlarını açalım ve bebeğin belini saracak şekilde iki kanadı kapatalım. Yalnız çok sıkı olmamasına dikkat edelim. Bebeğin bezini değiştirdikten sonra kıyafetlerini giydiriyoruz. Bebeğinizin altını sildikten sonra ıslak kalmaması için yumuşak bir tülbent ile kurulamayı unutmayalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.