BEBEĞİN CİNSİYETİ HANGİ HAFTADA BELLİ OLUR?

Gebeliğin öğrenilmesinden sonra en çok merak edilen soru bebeğin cinsiyetidir. Anne ve baba adayları bebeğin cinsiyetini öğrenmek için çok meraklıdır. Peki, bebeğin cinsiyeti hangi haftada belli olur? Anne ve babalar bebeğinin cinsiyetini ne zaman öğrenebilir?

Aslında bebeğin cinsiyeti anne karnında ilk döllendiği anda, kromozoma bağlı olarak belli olur. Ancak biz bunu 14–16. hafta arasında öğrenebiliriz. Gebelikte bebeğin cinsiyeti en erken 12. hafta öğrenmek mümkündür. Anne karnında 11. hafta civarında erkek bebeklerde penisin gelişmesi, cinsiyet tahmini için en önemli etkendir. Bu nedenle 12. hafta ile 14. hafta arasında bebeğin cinsiyetini saptamak bazı durumlarda mümkün olabilir. Kesin olarak bebeğin cinsiyeti 16–20 haftalar arasında öğrenilebilir. 14. ve 16. haftalar arasında uzman bir gözlemci, ultrasonda bebeğin cinsiyetini saptayabilir. Ancak yinede kesin doğruluk tespiti için en uygun dönem olan 16–20 haftalar arasıdır.

Gebelikte bebeğin cinsiyeti 12. haftadan önce bilinmemektir. Bazen ise kullanılan ultrason cihazının kalitesi, bebeğin duruş pozisyonu gibi nedenler bebeğin cinsiyetinin görülmesine imkân vermeyebilir.

Kesin sonuç almak isteyenler, 14–16. haftada iyi bir uzman kontrolü ya da daha kesinlik için 16–20. haftalar arasını düşünmelidirler.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.