Bebeğin kız ya da erkek olması için neler yapılmalıdır?

Bebeğin kız ya da erkek olması için neler yapılmalıdır?

Bebeğin cinsiyetinin önceden belirlemek mümkün mü? Kız ya da erkek bebek sahibi olmak için neler yapılmalıdır? Bu yazımızda bebeğin kız olması ya da erkek olması için neler yapmalıyız hakkında bilgi vereceğiz.

Her evli çift sağlıklı, hayırlı bir evlat ister. Ancak bazen anneler ya da babalar kız çocuk veya da erkek çocuk sahibi olmayı daha çok ister. Çevrede bu konuyla ilgili birçok kişi birçok yöntem söylemiştir. İlk çocuğunuz erkekse, çiftler ikinci çocuğun kız olması neler yapmalıyız? Sorusunu sıkça bebek sahibi olmayı planlayan çiftlerden duyarız. Bebeğin cinsiyetini önceden belirlemek eskilerden beri merak konusu olmuştur. Bu yüzden de eskilerden beri birçok yöntem bulunmuştur. Ancak şunu ifade etmek gerekirse, bebeğin cinsiyetini önceden kesin olarak belirlemek mümkün değildir. Sadece bazı küçük ayrıntı ile bebeğin kız ya da erkek olma şansını arttırabilirsiniz. Aksi durumda bazı yöntemlerle bebeğin cinsiyetini seçme gibi bir konu dengenin bozulmasına neden olur. En güzel şey bebeğin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesidir.

Erkek üreme hücresi yani sperm ile kadının yumurtasının birleşmesi ile gebelik oluşmaktadır. Kadının yumurtası sadece X kromozomu içerir. Erkek spermlerinde ise bazen X, bazense Y kromozomu olur. X kromozomu içeren bir sperm kadının yumurtasını döllerse XX olacağı için bebeğin cinsiyeti kız olur. Ancak Y kromozomu içeren bir sperm kadının yumurta hücresini döllerse XY olacağı için bebek erkek olur. Bebeğin cinsiyetini belirleyen sadece erkektir. Kadının cinsiyet belirlemede herhangi bir etkisi yoktur.

Cinsiyet belirlemede en iyi yöntem PGD (preimplantasyon genetik tanı) yöntemidir. Bu yöntem tüp bebek uygulanmasında kullanılır. Fakat ülkemizde bu yöntemin cinsiyet belirlemede kullanılması yasaktır. Bebeğin cinsiyetinin belirlenebilmesi için ufak birkaç yöntem vardır. Fakat bu yöntemlerde kesin bir sonuç vermeyebilir.

Kız çocuk sahibi olmak için neler yapılmalı?

 • Ovulasyondan 2–3 gün öncesine kadar sık cinsel ilişkide bulunmak erkek sperm oranını azaltacağı için kız bebek sahibi olma şansı artacaktır.
 • Cinsel ilişkiyi kesmemek, sık sık cinsel ilişkide bulunmak erkek sperm oranını azaltır.
 • Cinsel ilişkiden önce sirke solüsyonu ile vajinayı yıkamak gerekir. On ölçü suya bir ölçü sirke konularak vajina yıkanır. Bunun nedeni X kromozomlu spermler asit ortamını daha çok sever ve kız çocuk sahibi olma şanssınız artar.
 • Çin takvimi de cinsiyet belirlemede kullanılan yöntemlerden birisidir.

Erkek çocuk sahibi olmak için neler yapılmalı?

 • Ovulasyona yakın zamanda cinsel ilişkiye girmek gerekir. Çünkü erkek spermler yumurtaya dişi spermlerden daha önce varır.
 • Ovulasyon tarihi hesaplanarak, ovulasyona yakın zamanda cinsel ilişkiye girmek.
 • Sık sık cinsel ilişkide bulunulmamalıdır.
 • Cinsel ilişkiden önce vajina karbonatlı su ile yıkanması erkek sperm hücrelerinin daha uzun süre yaşamasına neden olur. Böylece erkek bebek şansı da artmış olur.


Benzer Konular

Author: admin

Sosyal Medyada Paylaş:

2 Yorum Yapılmış

 1. cin takvimi nasil hesaplanır

  Post a Reply
 2. Dort tane oglum oldu bir tane vefat etti sonra tekrar hamile kaldim kiz cocuguna 7 aylikken karnimda oldu. Kizim olsun cok ama cok istiyorum

  Post a Reply

Yorum Yapmak İster Misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.