BEBEĞİNİZİ GÜNEŞTEN KORUYUN

BEBEĞİNİZİ GÜNEŞTEN KORUYUN

Güneşin insan üzerindeki faydaları saymakla bitmez. Ancak her şeyin fazlası zarar olduğu gibi güneş ışınlarının da fazlası zarardır. Özellikle küçük çocuklarda bu zarar daha fazladır. Çocukları aşırı güneşe maruz bırakmak fayda yerine zarar verir. Bebeklerin fazla güneş ışınlarına maruz kalması sonucunda çeşitli cilt sorunları ortaya çıkar. Bazı çocuklar güneş ışınlarının zararlı etkisine daha çok maruz kalır. Bunun nedeni çocuğun açık tenli olması ya da gözlerinin açık renkte olmasıdır. Ayrıca bebeklerde güneşten en çok etkilenen riskli grubun içinde yer alır.

Çocukları güneşin zararlı etkisinden nasıl koruyabiliriz?

  • İlk olarak bebeğinizle dışarı çıkarken güneşin etkisinin az olduğu saatler yani sabah 11 den önce ve akşam 5 ten sonra dışarı çıkılmalıdır.
  • Çocuklara mutlaka şapka takılmalıdır.
  • Çocukları güneşin altında uzun süre bekletmemek gerekir.
  • Dışarıda gezerken gölge yerlerde gezmeye dikkat etmek gerekir.
  • Çocukları güneşten korumanın en iyi yolu dışarıya çıkarken güneş kremi sürmektir. Güneşten koruyucu kremleri evden çıkmadan en az 30 dakika önce sürmelisiniz.
  • Çocukların güneşten en fazla etkilendiği yerlerden biride deniz ve kumlardır. Çocuğunuz denizdeyken sık sık güneş kremi sürmeli ve denizden çıktığında mutlaka duş aldırmalısınız.

Sıcakların artması ile birlikte yaşan bir diğer sorunsa çocuklarımızda sık sık görülen yaz ishalleri ve sinek, sivrisinek, böcek ısırmalarıdır. Özellikle yazın çocuklara ve bebeklere çok dikkat edilmelidir. Çocukların sıcakların fazla olmasından dolayı bozulan besinleri tüketmesi sonucu gıda zehirlenmeleri görülmektedir. İshalin oluşma nedeni ise gerekli hijyenik ortamın sağlanmamış olmasıdır. Bu nedenle yaz aylarında sebze meyveleri bol suda yıkamaya ve hijyen kurallarına uymaya dikkat etmeliyiz. Aksi durumda çocuklarda bir çok hastalık görülebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.