Bebek Arabası Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebek Arabası Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Anneler bebekleri için her şeyin en doğal ve güvenilir olanını tercih eder. Anne bebeğini aylarca karnında taşır ve bebeği doğduktan sonra da bebeğini taşımak için güvenli bir araç arar. Şüphesiz ki anne karnı bebeğin en rahat ettiği ve en güvende olduğu yerdir. O zaman bebeğiniz doğduktan sonra da bu rahatlık ve güvenin devam etmesi için neler yapmalıyız?

Anneler bebeklerini güvenli bir şekilde taşımak için bebek arabalarını kullanır. Bebek arabaları hem güvenilir hem de bebek için anne karnından sonra ki en rahat yerdir. O zaman güvenilir bir bebek arabası nasıl olmalıdır?

Bebek arabası alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Bebeğinizi dışarıda gezdirirken keyfin işkenceye dönüşmemesini istiyorsanız, bebek arabası alırken dikkatli olmak ve çok iyi bir karar vermek gerekir.
 • İlk olarak bebek arabası alırken güvenliğe dikkat etmek gerekir. Arabalar hafif olsun diye dayanıksız metallerden yapılabiliyor. Bu nedenle metallerin sağlamlığından ve kaliteli malzemelerden yapılmış olmasına dikkat edilmelidir.
 • Bebek arabalarının uzun süre kullanılacağı unutulmamalı ve 5 nokta emniyet kemeri olan bebek arabaları tercih edilmelidir. Bu kemerlerin çocuk tarafından kolayca açılamayacağından da emin olmak gerekir.
 • İkinci olarak konfor çok önemlidir. Bebek arabasının doğumdan sonra kullanılabilmesi için sırt dayanağının tam yatar pozisyonda olması gerekir. Ayrıca oturma kısmının kalınlığı, sırt dayanağının kademeli oluşu ve ön tepsisinin oluşu bebek için konforlu olmasını sağlar.
 • Bebek arabalarında temizlik de önemlidir. Bu nedenle kumaşların silinebilir olması ve bebeği terletmiyor olmasına da dikkat edilmelidir. Hatta varsa yıkanılabilenler alınmalıdır.
 • Bebek arabalarının ağırlığı ve kullanım kolaylığı da oldukça önemlidir. Mümkün olduğunca anneler tek elle açılıp kapanan arabaları tercih etmelidirler. Çok ağır bebek arabaları taşıma bakımından sizi zorlar. Çok hafif bebek arabaları da devrilme riski olduğundan tercih edilmemelidir.
 • Soğuk hava şartlarında kullanmanız açısından arabanın özelliklerini mutlaka inceleyin.
 • Alınan bebek arabası kolay katlanılabilir olmalıdır.
 • Bebek arabasının garantisinin olmasına dikkat edilmelidir. İleride bir arıza olması durumunda arızalara karşı yaygın servis merkezli olmasına da dikkat edilmelidir.
 • Bebek arabasının alt kısmında ki eşya filesinin de büyük olmasına dikkat edin. Eşya filesinin büyük olması işinize yarayacaktır.
 • Bebek arabalarında bir diğer önemli özellikte manevra kabiliyetidir. Küçük ve sert tekerlekli arabalar yoldaki titreşimleri bebeğinize yansıtır. Bu nedenle büyük tekerlekli amortismanlı arabalar bebeğinize yollardaki bozukluğu en az hissettirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.