HAMİLEYKEN BEBEK EMZİRMEK

adsız
Bu yazımızda hamile iken bebek emzirmek hakkında bilgi vereceğiz. Hamileyken emzirmeye devam edilir mi? Hamileyken emzirmek bebeğe zarar verir mi? Hamilelik ve emzirmek?

Yeni doğan için anne sütü oldukça önemlidir ve mutlaka ilk altı ay anne sütü verilmeye devam edilmelidir. Bazen bebek emzirilirken tekrar hamile kalma durumu olabilmektedir. Doğumdan sonraki sürpriz gebelik anne adayını endişelendirir. Çünkü halk arasında hamile kalındığında emzirmenin bebeğe zarar verdiği düşüncesi vardır. Ancak bu düşünce yanlıştır ve hamile iken bebeği emzirmenin hiçbir zararı yoktur. Önemli olan sağlıklı ve dengeli beslenerek, hem sütün azalmamasını sağlamak hem de hamileliğin rahat geçmesini sağlamaktır.

Normalde iki çocuk arasında en az iki yıl olması gerekse de bazen doğumdan sonra anne tekrar hamile kalabilmektedir. Bu durum anneyi hem bedensel hem de psikolojik olarak etkilemektedir. Gebelikte emzirmenin, anne karnında ki bebeğe hiçbir zararı yoktur. Bu nedenle hamile kalan anneler emzirmeye devam etmelidir. Ancak bazı durumlarda emzirmek tehlikeli olabilmektedir. Anne zor bir gebelik geçiriyorsa ve erken doğum riski varsa, emzirmenin bırakılması gerekir. Bu konuda gerekli bilgiyi doktorunuz verecektir.

Anneler, doğumdan sonra emzirme yaptığı sürece hamile kalmayacağını düşünür. Bu çok eski yıllardan beri uygulanan bir doğum kontrol yöntemidir. Emziren annelerin tekrar hamile kalma ihtimali düşüktür. Ancak bu kesin bir korunma yöntemi değildir. Düşük bir ihtimal de olsa tekrar hamile kalma söz konusu olabilir. Tekrar hamileliğin olmaması için emziren annenin adet görmemesi gerekir. Eğer doğumdan sonraki ilk altı ay adet görmeye başlamışsanız, emzirseniz dahi gebe kalabilirsiniz. Bu nedenle dikkatli olunmalıdır.

Emzirirken hamile kalmışsanız ve bebeğinizi emzirmeye devam ediyorsanız beslenmenize dikkat etmelisiniz. Hamile kaldığınızda anne sütünde azalma olabilir. Hem bebeği emzirmek hem de hamilelik sizi biraz yorabilir. Ayrıca memelerde hassasiyet de artabilir. Bu durum normaldir. Çünkü vücut hem hamileliğe alışmakta hem de süt üretimi yapmaktadır. Hamilelikte bol bol dinlenmeye ve düzenli beslenmeye özen gösterilmelidir.

Bisküvili bebek maması nasıl hazırlanır?

 

Anne sütünün faydaları saymakla bitmez. Her bebek mutlaka ilk 6 ay anne sütü almalıdır. 6. aydan sonra anne sütü yetersiz geliyorsa ek gıdalara başlanabilir. Peki, bebeklere hem besleyici hem de doyurucu bir ek gıda olarak ne verilebilir?mama

Bisküvili bebek maması, hem besleyici hem de kolaylıkla hazırlanabilen bir tarif.

Bisküvili bebek maması için malzemeler;
• 3–4 adet bebe bisküvisi,
• Yarım çay bardağı ılık çay ya da süt( tercihe göre evde taze sıkılmış meyve suları)
• 1 tatlı kaşığı pekmez

Bisküvili bebek mamasının hazırlanışı; bir kâsenin içine bebek bisküvileri kırılır. Daha sonra üzerine bir tatlı kaşığı pekmez ilave edilir. Bisküvileri ıslatmak için ılık çay, süt ya da meyve suyu konularak mama haline getirilir. Afiyet olsun…

Bebeklerde Kusma

Bebeklerde kusma nedenleri; Bebeklerde Kusmaya Ne İyi Gelir?

Bu yazımızda bebeklerde kusma hakkında bilgi vereceğiz. Yeni doğan bebekler neden kusar? Kusma ne zaman tehlikelidir? Bebeklerde kusma nedenleri ve tedavisi nedir?

Yeni doğan bebeklerin birçoğunda kusma olayı görülür. Genellikle ilk haftalarda sıklıkla görülen kusma, ilerleyen aylarda azalır. Ancak bebeklerde kusma anneleri endişelendiren bir durumdur. Aslında kusma; ; karın kaslarının ani şekilde kasılması sonucu midenin içindekilerin dışarı ağız yoluyla atılması olayıdır. Bu durumda bebeklerinin yeteri kadar beslenemediği düşünen anneler, daha fazla endişelenir. Bebeğiniz devamlı kusuyorsa endişelenmekte haklısınız. Fakat normal kilo alımı devam eden bir bebekte kusma o kadar da önemsenmez. Eğer bebek kusuyor ve buna rağmen normal kilo alımına devam ediyorsa endişelenecek bir durum yoktur. İlk 6 ay bebeklerde kusma normaldir. Bu durum 6. aydan sonra azalacak hatta kusma olayı bitecektir.

Kusmanın çeşitli nedenleri vardır. Bunlar;

 • İlk haftalarda ki kusmalar normaldir. Bebeklerde ilk haftalarda beslendikten sonra zorlanmaksızın ağız dolusu kusma görülür. Bu kusmalar ilerleyen aylarda azalacaktır.
 • Bebeklerin çoğunda kusma ilk aylarda düzenli şekilde görülür.
 • Bebeğin ne kadar kustuğuna dikkat etmek gerekir. İlk haftalarda kusma miktarı önemlidir. Eğer az kusma görülüyorsa korkulacak bir durum yoktur.
 • Yeni doğan bebeklerde kusmanın en önemli nedeni, aşırı beslenmektir. Bebekler aşırı beslendiğinde çok fazla hava yutacağı için kusabilir.
 • Anne sütünü ve mamayı aynı anda alan bebeklerde kusma olayı görülür. Bazı anne adayları sütünün yetmediğini düşünerek bebeğe mama da vermektedir. Böyle durumlarda bebekte kusma sıklıkla görülür.
 • Aşırı beslenmenin yanı sıra bebekte süt alerjisi ya da doğuştan gelen hastalıklar varsa kusma olayı sıklıkla görülür.
 • Kusmaya çeşitli enfeksiyonlar da neden olabilir. ; idrar yolu enfeksiyonları, kulak enfeksiyonları, mide ve bağırsak enfeksiyonları, sinir sistemi enfeksiyonlarında bebekte sık kusma görülür.
 • Biberonla beslenen bebeklerde kusma daha sık görülür. Anne sütü ile beslenen bebekler daha az hava yuttuğu için kusma fazla görülmez.
 • Bebeğin yanlış beslendiğinde kusma çok sık görülür.
 • Aşırı yavaş ya da aşırı hızlı emen bebekler kusabilir. Ayrıca gazı çıkarılmayan bebeklerde de kusma görülür.
 • Bu gibi durumlarda anneler dikkatli olmalı ve bebeğini çok iyi gözlemlenmelidir. İlk aylarda kusma normaldir ancak kusmalar bebeğin kilosunu ve gelişimini etkiliyorsa, şiddetli şekilde kusma olayı varsa, kusma ile beraber ateş ve halsizlik varsa, bebek yeşil ya da kahverengi renkte kusuyorsa hemen bir doktora başvurulmalıdır.

  Bebeklerde kusmayı azaltacak önlemler;

  • Bebeğinizi az az besleyin. Bebek çok aşırı beslendiğinde kusma görülür.
  • Beslenme sırasında bebeğin yuttuğu hava dışarı çıkarılmalıdır. Bu nedenle bebek beslendikten sonra mutlaka gazı çıkarılmalıdır.
  • Bebeğin beslenme saatlerinde huzurlu ve sakin olması gerekir. Bu nedenle önce bebek sakinleştirilmeli ve ardından beslenmelidir.
  • Bebeği emzirdikten sonra fazla hareket ettirmemek gerekir. Bebeği emzirdikten sonra hoplamak ya da sallamak bebeğin kusmasına neden olur.
  • Bebek biberonla besleniyorsa, biberon deliğine dikkat etmek gerekir. Biberon deliği boyutu büyük ise süt çok hızlı akacaktır. Küçük olduğunda ise süt akmayacak bebeğiniz yorulacak ve hava yutacaktır. Bu nedenle doğru biberon seçmek için dik tutulduğunda eğer birkaç damla süt akıyorsa doğrudur.

  5 Aylık Bebek Nasıl Beslenmeli?

  5 Aylık Bebek Nasıl Beslenmeli?

  Bu yazımızda beş aylık bebek beslenmesi hakkında bilgi vereceğiz. Beş aylık bebek neler yiyebilir? Beş aylık bebek nasıl beslenilmeli? Beş aylık bebeğin beslenmesi nasıl olmalı?

  Bebekler doğumdan itibaren hızlı bir şekilde büyüme ve gelişme gösterirler. Bu aylarda bebeğinizin beslenmesi gelişimini büyük ölçüde etkiler. Yani bebeğinizin daha sağlıklı şekilde gelişmesi sizin elinizdedir. Siz bebeğinizi ne kadar doğru bir şekilde beslerseniz, bebeğiniz de o kadar hızlı bir gelişme gösterecektir. Peki, bu aylarda bebekler ne yer?

  5. ayda bebeğiniz ek gıdalara yani katı besinlere geçmiş demektir. Bu aylarda bebekler anne sütünü ve ek gıdaları birlikte almaya başlarlar. Yalnız ek gıdalara geçiş döneminde mutlaka anne sütüne de devam edilmelidir. Bebeğin ilk 6 ay anne sütünü alması önemlidir. Bu yüzden bebeğe aldığı sürece anne sütü verilmelidir. Eğer bebek anne sütünü almıyorsa ek gıdalara geçilir ve bebek ek gıda ile beslenir. 5. ayın sonlarına doğru katı besinlere geçilir. Verilecek besinlerin bebeğe uygun olup olmadığına yani bebeğin sindirim sistemine uygunluğuna dikkat edilmelidir. Verdiğiniz besinler bebekte alerjik belirtilere ya da kusma, ishale neden oluyorsa o besinler belirlenmeli ve bebeğe verilmemelidir.

  Bebeğin gelişimi için ilk bir yıl oldukça önemlidir. Bu dönemde bebeğin yeni tatlara alışması için ek gıdaya geçiş yapılır. Bu aylarda anne sütünün yanında su ve meyve suyu verilebilir. Meyve suyu ilk olarak 2 tatlı kaşığı şeklinde başlanır ve ilerleyen aylarda arttırılır. Ayrıca meyve püreleri de bu ayda bebeğe verilebilecek en iyi ek gıdalardan biridir. Mevsime göre mevsim meyvelerinden birisi püre şeklinde verilebilir. Ancak ilk ek gıdaya geçişte bebeklere gıdalar çok az verilmelidir. Ayrıca verilen her yeni gıda birer hafta arayla verilmelidir. Bebeğinizin bazı besinlere alerjisi olabilir. Eğer aynı anda bebeğe birkaç gıda verilirse, hangi besine alerjisi olduğunu bulmak zorlaşır. Bu yüzden besinleri birkaç gün arayla vermekte fayda vardır. Bu aylarda bebeklere çorba da verilebilir.  Sebze çorbası besleyici değeri yüksek olduğu için bebeklere ilk aşamada 2 tatlı kaşığı şeklinde başlanarak öğle öğününde verilebilir. Özellikle patates ve havuç sindirimi kolay olduğu için tercih edilebilir. 5. ayın sonunda bebeklere çorbalar verilebilir. Yalnız verilen çorbaların acısız ve baharatsız olmasına dikkat edilmelidir. Bebek için ayrı bir çorba hazırlanmalı, yetişkinlerin tükettiği tarzda çorbalar bebeğe verilmemelidir. Bu aylarda bebekler için hazırlanacak en güzel çorbalar; sebze çorbası, tarhana çorbası, yoğurt ve pirinçli çorbalardır.

  Çorbalar, meyve suyu ve meyve püresi dışında bebeklere sebze püreleri de verilebilir. İyice yıkanmış ve soyulmuş sebzeler haşlanarak püre haline getirilir. Bu aylarda bebeklere patates, havuç, bezelye, kabak gibi sebzelerin püreleri verilebilir. Öğle öğününde çorbalar ya da püreler verilirken, ikindi öğününde yoğurt ya da muhallebi tercih edilebilir. Ev yapımı yoğurt bebeğin gelişimi için oldukça faydalıdır. 2 tatlı kaşığı şekilde başlanarak bebeklere yoğurt verilebilir. Dikkat edilmesi gereken en önemli konu, hazırlanan pürelerin ya da çorbaların çok katı değil, biraz sıvı şekilde olmasıdır.

  Bebeklerde Alerji Neden Olur?

  Bebeklerde Alerji Neden Olur?

  Bu yazımızda bebeklerde alerji hakkında bilgi vereceğiz. Bebeklerde alerji neden olur? Bebeklerde alerji nasıl geçer? Bebeklerde alerji nedenleri ve tedavisi nedir?

  Bebeklerde alerji, anne ve babaları endişelendiren bir durumdur. Peki, bebeğimizin hangi gıdaya alerjisi olduğunu nasıl anlarız? Alerjiden korunma yolları nelerdir?

  Bebeklerde alerji görülmesinin birçok nedeni olabilir. Ancak en sık görülen nedenler arasında genetik ve çevresel etkenler vardır. Örneğin, anne ya da babada alerji olması durumunda bebekte de görülme olasılığı yüksektir. Ayrıca gebelik döneminde de annenin alerji olma riski, hamilelik öncesine göre daha yüksektir. Bu yüzden bebekte de görülme olasılığı yüksek olacaktır. Genetik özelliklerden dolayı bebekte alerji görülebilir. Bunun dışında çevresel etkenlerden dolayı da alerji görülebilir. Bu nedenle anneler gerekli hijyen koşullarına uymalıdır. Bebek odasını düzenli şekilde havalandırmalı ve bebeğin yatak çarşafları haftada bir değiştirilmelidir. Bebek odasında halı yerine kilim tercih edilmelidir. Ayrıca bebeğin yatak ve yorganının da sentetik olmasına özen gösterilmelidir. Bebekler çok hassas olduğundan dolayı en ufak bir toz ya da tüy bebekte alerjiye neden olabilir.

  Bebeklerde alerji sıklıkla ek gıdaya geçiş döneminde görülür. Ayrıca anne sütü almayan bebeklerde de alerjinin sık görüldüğü gözlenmiştir. Bu nedenle bebekler ilk 6 ay mutlaka anne sütü almalıdır. Ek gıdaya geçiş dönemine ise 6.aydan sonra başlanmalıdır.

  Anneler bebeklerine ek gıdaları bir hafta arayla vermelidir. Yani her yeni gıdaya bir hafta arayla başlanmalıdır. Çünkü gıdalar aynı anda verildiğinde bebeğin hangi gıdaya alerjisi olduğunu bulmak zorlaşıyor. Bu nedenle bebeklerde alerjiyi tespit etmek için ek gıdalar bir hafta arayla verilmelidir. Bebek alerji olduğunda, yüzde ya da vücutta kızarıklıklar meydana gelir. Alerjinin belirtileri, yüzde ya da vücutta kızarıklıklar, gözlerde şişkinlik, bulantı, burun akıntısı ya da kusma şeklinde görülür. Bu gibi durumlarda bir doktora gidilmelidir.

  Bebeğinizin bir ya da birkaç gıdaya karşı alerjisi olabilir. Genellikle besin alerjisi yapan ya da yapmaya meyilli gıdalar; süt, yumurta, tahıllar, çikolata, balık ya da kuruyemişlerdir. Bebeğinizin bir meyveye ya da herhangi bir besine karşı alerjisi olabilir. Bunu anlamanın en iyi yolu bir doktora gitmektir. Eğer bebeğinizin alerji olduğunu düşünüyorsanız bir doktora gitmeli ve alerji testi yaptırmalısınız. Ek gıdaya geçiş döneminde de, her yeni gıda bir hafta arayla verilmelidir.

  Anne Sütü Nasıl Artar? Anne Sütünü Arttırmak için öneriler

  Anne Sütü Nasıl Artar? Anne Sütünü Arttırmak için öneriler

  Anne sütü çok önemlidir ve her bebek mutlaka en az ilk 6 ay anne sütü almalıdır. Anne sütünün faydaları saymakla bitmez. Bu nedenle anne sütü mucizevî bir besindir. Anne sütü ilk 6 aydan sonra da verilmeye devam edilmelidir. Ancak günümüzde bebek sahibi olan annelerin en büyük sorunu, anne sütünün yetersizliğidir. Annelerin ortak sorusu ise, Anne sütünü nasıl arttırabilirim, Anne sütü nasıl artar, anne sütünü arttırmanın yolları nelerdir?

  Bu yazımızda bu sorular hakkında bilgi vereceğiz. İşte anne sütünü artırmak için öneriler;

  1. Genellikle anneler süt yapar diye şekerli gıdaları bol bol tüketirler. Ancak bu yanlıştır. Şekerli, kahve, kola gibi kafeinli gıdalardan uzak durulmalıdır.
  2. Bol su tüketilmelidir. Anne sütünü arttırmak için bol miktarda su içilmesi gereklidir.
  3. Anne mutlaka dinlenmeli ve kendini rahat hissetmelidir. Stres, yorgunluk, uykusuzluk anne sütünün azalmasına neden olabilir.
  4. Kuru incir anne sütünü arttıramaya yardımcıdır. Kuru incir yenebileceği gibi haşlanmış incir suyu da tüketilebilir. Bunu için sekiz tane incir, yarım litre su ile kaynatılır. Sabah ve akşamları içilir.
  5. Anne sütünü arttırmak için bitkisel karışımlardan da yararlanılabilir.
  6. Anne dengeli ve düzenli beslenmeye dikkat etmelidir.
  7. Beyaz üzüm, kuru incir, dut anne sütünü arttıran gıdaların başında gelir.
  8. Anne sütünü arttırmak için dereotu bulunmaz bir nimettir. Her gün sabah ve akşam yemeğinden önce tüketilen dereotu anne sütünü arttırır.
  9. Anne sütünün emzirdikçe artacağı unutulmamalıdır. Bu nedenle sütüm az diye emzirmemek yanlıştır. Sütün artması için bebek emzirilmeye devam edilmelidir.
  10. Anneler beslenmesine dikkat etmeli, beslenmede yeteri kadar demir almaya dikkat etmelidir.
  11. Bebeği doğru emzirmek çok önemlidir. Bebeğin tam olarak beslenebilmesi için doğru emzirme tekniği kullanılmalıdır.
  12. Anneler sütüm yetersiz, bebeğim tam olarak beslenemiyor gibi düşünceleri kafasından atmalıdır. Çünkü anne eğer kendini rahat hissedemezse, bu durum bebeğe de yansır. Bu yüzden annenin moralinin yüksek olması anne sütünü arttırır.
  13. Anne sütünün artması için bebek daha uzun süre emzirilmelidir. Ayrıca bebeği emzirmek için göğüslerin dolmasını beklemek yanlıştır. Göğüslerde her zaman bebeğe yetecek kadar süt vardır.
  14. Anneler taze sebze ve meyve tüketmeye özen göstermelidir. Kalsiyum ve A vitamini sütün artmasını sağlar.

  Çocuklar için meyveli yoğurt tarifi

  Çocuklar için meyveli yoğurt tarifi

  Bu yazımızda çocuklar için doğal meyveli yoğurt nasıl yapılır hakkında bilgi vereceğiz. Her anne çocuğu için en doğal, en sağlıklı olan besinleri yedirmek ister. Çoğu anne hazır satılan meyveli yoğurtların ne kadar faydalı olduğu konusunda kararsızlık yaşamaktadır. Öyleyse evde kolaylıkla hazırlayacağınız meyveli yoğurt ile çocuğunuzun gelişimine fayda sağlayabilirsiniz. Peki, meyveli yoğurt nasıl yapılır? İlk olarak gerekli malzemelere bir göz atalım.

  Gerekli malzemeler; yoğurt, 4–5 tane çilek, bir tatlı kaşığı bal ya da pudra şekeri.

  Hazırlanışı; Ayıklanmış ve yıkanmış olan çilekler küçük parçalara ayrılır ve blenderden geçirilerek püre haline getirilir. Daha sonra yoğurt, püre haline getirilmiş çilek ve bir tatlı kaşığı bal karıştırılır. Tatlandırmak için bal yerine pudra şekeri de konulabilir. Bir miktar karıştırdıktan sonra meyveli yoğurdumuz hazır.

  1 yaşından küçük çocuklara bal yedirilmemelidir. Bu yüzden 1 yaşın altında ki çocuklara meyveli yoğurt hazırlayacaksanız bal yerine şeker konulmalıdır.

  Çilek sevmeyen çocuklar için çilek yerine aynı işlemi muz, şeftali, kayısı, kiraz yada başka bir meyve ile de yapılabilir.

  Bebekler için muzlu süt tarifi

  Bebekler için muzlu süt tarifi

  Muzu ya da sütü sevmeyen bebeklere evde kolaylıkla yapabileceğimiz muzlu süt ile muzu veya sütü sevdirebiliriz. Muzlu süt nasıl yapılır?

  Malzemeler;

  • 1 tane muz
  • 2 su bardağı süt

  Hazırlanışı; muz püre haline getirilerek süt ile karıştırılır. Mikserde süt iyice çırpılır. Muzlu sütümüz hazır.

  BEBEĞİNİZİ DOĞRU EMZİRME YÖNTEMLERİ

  Bebeğinizi emzirmenin doğru yolları

  Anne adayları gebeliğin başlamasından itibaren büyük bir heyecan içindedir. Anne adayının aklında birçok soru vardır. Örneğin; İyi bir anne olabilecek miyim? Bebeğime nasıl bakmalıyım? Bebeğimi nasıl doğru beslemeliyim?

  Bebeğin dünyaya gelmesinden sonra ilk iş bebeği beslemektir. Bebeğinizi doğru şekilde beslemek için bazı noktalara dikkat etmelisiniz. İlk olarak bebeği doğru şekilde emzirmek ve bebeğin tam olarak doymasını sağlamak gerekir. Bu yazımızda yeni anneler için doğru emzirme teknikleri ve bebeğinizi doğru emzirmenin yollarından bahsedeceğiz.

  Bebek nasıl emzirilir? Doğru emzirme nasıl yapılır? Bebeğinizi doğru emzirmek için dikkat etmeniz gerekenler nelerdir? Doğru emzirme yöntemleri?

  • Bebek anne sütünü almaya hemen başlamalıdır. Yani doğumdan sonra anne bebeğini emzirmeye başlamalı ve ilk süt olan kolostrumu bebek almalıdır. Kolostrum oldukça faydalıdır ve bebeği birçok hastalıktan korur.
  • İlk günlerde anne bebeğini yatarak emzirebilir. Yani hem anne hem de bebek yan dönmüş şekilde olabilir. Daha sonraki günlerde oturarak anne bebeğini emzirebilir.
  • Anne emzirme sırasında rahat bir pozisyonda olmalıdır. Kendinizi rahat hissedecek şekilde, sırtınıza destek alarak, rahat bir koltukta, dik biçimde oturarak emzirmek en doğrusudur.
  • Doğru emzirmenin ilk yolu, emzirme sırasında doğru pozisyonda olmak ve kendinizi rahat hissetmektir.
  • Bebeğinizi emzirmeye başlamadan önce göğüs ucu ve ellerinizin bebeğin mikrop kapmaması için steril olduğundan emin olun.
  • Emzirme sırasında göğsünüzü alttan dört parmağınızla desteklemeli, başparmağınız üstte kalacak şekilde tutmalısınız.
  • Göğüs uçlarınızı yalnızca su ile temizlemeye özen gösterin. Emzirme işlemi bittikten sonra da kendi sütünüzü göğüs uçlarına sürerek temizleyin.
  • Emzirmeye başlanmadan önce meme başı hafifçe sıkılarak sütle ıslatılır.
  • Bebeğin iyi bir şekilde emmesi için göğüs ucu ve areolanın yani kahverengi alanında kavranması gerekir. Göğüs ucu ve kahverengi kısım bebeğin ağzında olmalıdır.
  • Bebek memeye yavaşça yaklaştırılır ve bebeğin ağzı meme başına dokundurulur. Bebeğin ağzını açması beklenir.
  • Bebeğin ağzını açması için, bebeğin üst dudağına ya da ağız kenarına dokunulmalıdır.
  • Bebeğin çenesi memeye dayanmalı ve bebeğin ağzının iyice açılması sağlanmalıdır.
  • Bebekler ilk aylarda daha sık acıkır. Acıktığını düşündüğünüzde bebeğinizi emzirin. Anne sütü diğer hazır mamalara göre daha çabuk sindirilir. Bu nedenle anne sütü alan bebekler, hazır mamalarla beslenen bebeklere göre daha sık emerler.
  • Bebek emme sırasında arada bir dinlenebilir.
  • Bebeğinizi emzirirken iki göğsünde emilmesi gerekir. Bir göğüs emildikten sonra, diğer göğüs de verilmelidir.
  • Bebeklerin emme süreleri farklıdır. Yani emzirme süresi bebeğe göre değişir. Çoğu bebek 20 dakika boyunca emer.
  • Bebeğinizi emzirmeye başladığınızda göğüslerde hafif sızı olması normaldir.
  • Bebek emerken ağzını sürekli şapırdatıyorsa, memeyi iyi kavrayamamış demektir. Bebeğe memeyi yeniden vermeyi deneyin.

  Bebeklerde Reflü Nedenleri ve Tedavisi

  Bebeklerde Reflü Nedenleri ve Tedavisi

  Bebeklerde reflü nedir? Bebeklerde reflü neden olur ve tedavisi?

  Reflü normal insanlarda olduğu gibi bebeklerde de yaygın görülen bir durumdur. Çoğu bebek mama ya da meme emdikten sonra kusabilir. Bu normal bir durumken bazı bebeklerde bu kusma çok sık olarak görülür. O zaman bebekte reflü olduğu düşünülebilir.

  Reflü nedir? Reflü midedeki yiyeceklerin yemek borusuyla ağız içerisine geri atılmasıdır. Bu oldukça rahatsızlık veren bir durumdur. Ancak bebeklerde bu durumun görülmesi geçicidir. Her bebek emdikten ya da mama yedikten sonra kusar. Bu durum çocuğun mide bağırsak sisteminin büyümesiyle ortan kalkacaktır.

  Bebeklerde kusma çok sık görüldüğü için birçok anne baba bebeğimde bir rahatsızlık mı var diye düşünerek panikler. İlk akla gelen bebeklerin mide bağırsak sisteminde bir bozukluk olduğudur. Ya da ülser, süte alerji gibi bir durumun olduğundan korkarlar. Ancak anne babaların korkmasına hiç gerek yoktur. Bu durum geçicidir ve her bebekte görülür.

  Ne zaman doktora başvurmalıyım? Eğer bu durum bebeğin kilo almasını engelliyorsa hemen bir doktora başvurulmalıdır. Genelde bebekler emdikten sonra kusarlar, ancak gerekli besin ihtiyacını vücut alır. Bebeğin kilosunun ve gelişiminin normal olması gerekir. Kusma bebeğin gelişimini engelliyorsa reflü nedeniyle sık sık akciğer enfeksiyonları oluşuyorsa tedavi gerekecektir.

  Reflünün artmasına neden olan etmenler;

  • Bebeklerin aşırı beslenmesi
  • Kabızlık
  • Tok karnına yapılan banyo
  • Bebeğin fazla ağlaması ya da fazla ıkınması
  • Bebeğin sıkı giysilerle giydirilmesi reflünün artmasına neden olmaktadır.

  Genelde reflüsü olan bebekler normal ve sağlıklı bebeklerdir. Ancak bazen çeşitli durumlarda reflü sorun oluşturmakta ve bebekler kilo alamıyor ya da gelişemiyorlardır. Böyle durumlarda tedavi gerekmektedir.

  Bebekte reflünün olduğu nasıl anlaşılır? Reflünün birkaç belirtisi vardır. Bunların başında sık ve tekrarlanan kusmalar gelir. Eğer bebek biraz büyükse göğüs de yanma hissi sık sık karın ağları aşırı gaz çıkartma ondan sonra uyku sırasında solunumda duraklamalar sık sık akciğer enfeksiyonları reflünün diğer belirtileridir. Bu belirtilerin varlığı bize reflüyü düşündürebilir.

  Reflü bebeklerde geçicidir ancak reflüyü azaltmak için yapılacak birkaç şey vardır. İlk olarak bebeğe doğru yatış pozisyonu vermektir. Yüz üstü yatırma tok karnına yüz üstü yatırma ve başı biraz daha yukarda olacak şekilde yatırma reflüyü azaltır. Fakat yüz üstü yatmak bebeği daha çok sıkıntıya sokacağından o zaman sırt üstü başı otuz derece açıyla biraz daha yukarıda yatırma ve bu şekilde yatmayı sağlayacak yatak ve yastıkları kullanmak faydalı olacaktır. Bebeklerin çoğunda reflü kendiliğinden geçer. Bebek katı besinlere geçiş yaptığında ve yürümeye başladığında vücut dik durduğundan bebeğin reflüsü neredeyse tamamen geçer. Katı beslenmeye geçildiği zaman zaten reflü giderek azalacaktır.