Bebeğin gazı nasıl çıkarılır?

Bebeklerde gaz sancılarının nedenleri nelerdir? Bebeğin gazını çıkarmak için neler yapılabilir? Bebeğin gazı en kolay nasıl çıkarılır? Gaz sancısını gidermek için neler yapılabilir? Bebeklerde gaz sorunu ile nasıl başa çıkılır?Adsız

Bebeklerde gaz sancısı tüm ebeveynlerin korkulu rüyasıdır. Ancak ebeveynler bebeklerde gaz oluşumu ile ilgili tüm bilgileri bilirse, çözümü de bir o kadar kolay olacaktır. Bebeklerde gaz sancısı en sık görülen sorunlardan biridir ve genelde ilk aylarda daha fazla görülür. Bunun nedeni, bebeklerin ilk aylarda mide ve bağırsak sisteminin tam olarak gelişmediğinden kaynaklanır. Sonuçta sindirimi sağlayan enzimler tam olarak işlevini göremeyecek ve bebeklerde gaz sorunu ortaya çıkacaktır. Bebekler ilk aylarda anne sütünü ya da mamayı iyi sindiremeyebilir. Bu nedenle anne adayları gaz sorununun oluşmaması için bazı önlemler almalıdır.

İlk olarak anne, bebeği emzirirken bebeğin çok fazla hava yutmasını önlemelidir. Bebek daha fazla süt içip, daha az hava yutmalıdır. Bunun için de anne bebeğini emzirirken tek göğsündeki sütü değil iki göğsünde ki sütü kullanmalıdır. Bebeklerde gaz sorunu hava yutmaktan ve alınan gıdaların hazmedilmemesinden kaynaklanır. Ayrıca bebekler çok ağladıklarında fazla hava yutarlar ve gaz sorununu daha çok yaşarlar. Ancak gaz oluşmasında besinlerin çok fazla etkili olduğu unutulmamalıdır. Bazı sebzeler, meyveler ve tahılların hazmı zor olacağından gaz oluşmasına neden olur.

Genellikle bebeklerde gaz sancısının belirtileri; karın şişliği, geğirmek, ağlama yada kramp şeklindedir. Gaz sancısı, gaz çıkarıldıktan sonra sona erer ve gaz çıkarmak bebeklerde normaldir. Bebeklerde gaz problemi geçicidir ancak tüm yolları denemenize rağmen bebeğin gazı çıkmıyorsa ve bebek ağlamaya devam ediyorsa, mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Bebeklerde gaz çıkarmak normal olduğu kadar da önemlidir. Bebeğin gazı mutlaka çıkarılmalıdır.

Bebeklerin gazı nasıl çıkarılır?

Bebek emzirildikten sonra hemen yatırılmamalı ve bir süre dik tutulmalıdır. Bu şekilde bebeğin kusması da önlenmiş olur. Bebek mümkün olduğunca mama yerine anne sütü ile beslenmelidir. Ayrıca ek gıda döneminde de hazmı kolay besinler tercih edilmelidir. Bebeğin belini ve sırtını sıvazlamak gaz çıkarımını kolaylaştırır. Gazın en kolay çıkarılması bebeğin geğirtilmesi ile olur. Bunun için bebek emzirildikten sonra omzunuzda dik bir pozisyonda tutarak hafifçe sırtına vurulmalıdır. Bir diğer yöntem ise bebeği yüzükoyun kucağınıza yatırarak sırtını sıvazlamaktır.

Bebeği geğirterek gazını çıkaramıyorsanız bir başka yöntem de bisiklet hareketidir. Eliniz ile bebeğin bacaklarını tutarak bisiklete biniyormuş gibi çevirmelisiniz. Bu şekilde bebek gazını daha kolay çıkaracaktır. Bebeğinizde gaz sorunu varsa ve tüm bunlara rağmen bebeğin gazı çıkmıyorsa, doktora başvurulmalıdır. Bazen bebeklere gaz ilaçları verilmektedir. Ayrıca doktora danışılmadan bebeğe herhangi bir ilaç yada bitki çayları verilmemelidir.

Aylık Bebek Gelişimi: Gebelikte 4.ay- Hamileliğin 4.ayı

Aylık Bebek Gelişimi: Gebelikte 4.ay- Hamileliğin 4.ayı

Hamileliğin 4. ayında bebek gelişimi nasıldır? Gebeliğin 4. ayında anne adayında ne gibi değişiklikler gözlenir? Bu yazımızda gebeliğin 4.ayı olan, 13–16. haftalar arası dönemden bahsedeceğiz. Hamilelikte hem annenin hem de bebeğin sağlıklı bir gebelik süreci geçirmesi için gebelik kontrolleri şarttır. Bu nedenle her ay anne adayı kilo ve tansiyon ölçümünü yaptırmalı, şikâyetlerini doktora bildirmeli ve ultrason muayenesi ile bebeğin gelişimi takip altında tutulmalıdır. Gebeliğin bu ayında bebeğinizin kilosu yaklaşık 25 gram, boyu ise 9 cm civarındadır. Bebeğiniz bu ayda da gelişimini hızlı bir şekilde sürdürmeye devam etmektedir. Anne adayında bu dönemde belirgin karın ve kasık ağrıları vardır. Kısa süreli kasık ağrıları olabilir. Gebeliğin 4. ayı ebeveynler için oldukça heyecan verici bir aydır. Çünkü bu ayda bebeğinizin cinsiyetini öğreneceksiniz. Erkek bebeklerin cinsiyeti 13. haftada belli olabilir ancak bebeğin cinsiyeti 16. haftada belli olur.

Hamileliğin 13. haftasında bebeğiniz safra üretimine başlar. Bu hafta karaciğerde gelişimini sürdürür. İlk defa safra ve insülin üretimi bu haftada başlar. Bebeğiniz çok yoğun ve hızlı bir şekilde gelişimini sürdürmeye devam eder.

Gebeliğin 4. ayı ilk üç aya göre daha rahat geçer. Mide bulantısı bu ayda azalır ve bu ayın sonunda tamamen biter. Diğer gebelik şikâyetlerinde de azalma görülür. Anne adayı artık hamileliğin keyfini çıkarabilir. Dış görünüşünüzde de değişiklikler başladı. Karnınız artık büyümeye başladı ve hamile kıyafetleri giymeye başlayabilirsiniz.

Gebeliğin 14. haftasında ise bebeğinizin boyu 10 cm dir. Kilosu ise artık iki katına çıkmıştır. Beyin gelişimi hızlıdır ve artık bebeğiniz düşünen bir varlık olmaya başlamıştır. Dışarıdan gelen sesleri duyabilir hatta sesleri tanımaya bile başlar. Ancak bebek bu ayda sesleri uğultu şeklinde duymaya devam eder. Gebeliğin 25. haftasında bebek tüm sesleri net duymaya başlar. Bu ayda bebeğinizin kalbi iyice hızlanır. Gözleri ise artık birbirinden bağımsızdır ve bebek hareketlenmeye bu ayda başlar. Fakat sizin bu hareketleri hissetmeniz için erkendir ve biraz daha beklemeniz gerekecektir. Bu ayda, anne adayı birçok gebelik şikâyetinden kurtulur fakat duygusallık devam eder. Hafif baş dönmeleri devam edeceğinden ani hareketlerden kaçınmalısınız. Vücut artık gebeliğe tamamen alışmıştır.

Bebeğin göz ve kulak gelişimi hızlı bir şekilde devam etmektedir. Boyu ve kilosu da hızla gelişimini sürdürür. Bu ayda bebeğiniz ellerini ve ayaklarını rahatça hareket ettirebilir. Bebeğiniz 14. haftadan itibaren solunum yapmaya başlar. Gebeliğin 15. haftasına gelindiğinde, artık bebeğinizi hissedeceksiniz. Bu hafta da bebeğinizin cinsiyetini öğrenebilirsiniz. Bu hafta bebeğinizin boyu 12 cm, kilosu ise 75 grama ulaşmıştır. 15 haftalık bir bebeğin cildi şeffaftır ve cildi lanugo adı verilen ipeksi cilt tüyleri ile kaplıdır. Bu tüylenme anne adayında mide bulantısına neden olabilir. Bebeğin cildi ve saçları tüylenmeye başlar. Bu haftadan itibaren bebeğin cildi şeffaflığını kaybedecek ve bebeğin cildi deriye dönüşmeye başlayacak.

Gebeliğin 16. haftası dördüncü ayın son haftasıdır ve gebelikte 4 aylık bir süreç sona erecektir. Her geçen hafta bebek gelişimini hızlı bir şekilde sürdürmeye devam eder. Bu hafta, anne adayı dikkatli olursa bebeğinin hareketlerini az da olsa hissedebilir. Gebelik boyunca gerekli testler yapılmalıdır. Üçlü tarama testi bu aydan sonra yapılır.

Aylık Bebek Gelişimi: Gebelikte 3.ay- Hamileliğin 3. ayı

Aylık Bebek Gelişimi: Gebelikte 3.ay –Hamileliğin 3. ayı

Bu yazımızda gebeliğin 3. ayı olan, 9.-12. haftalar arası dönemden bahsedeceğiz. Hamileliğinizde ilk trimesterini bitirmiş olsanız da, henüz dışarıdan bakıldığında hamile olduğunuzu anlamak biraz zor. Bu haftalarda gebelik şikâyetleri kendini iyice hissettirmeye başladı. Özellikle mide yanması ve ekşime şikâyetleri sizi biraz zorlayabilir. Gebeliğin bu ayında hormonların artışı ile birlikte memelerde de değişiklikler gözlenir. Memelerde hassasiyet, ağrı, dolgunluk hissi, meme ucu renginde koyulaşma ve memelerde büyüme görülebilir. Gebeliğin bu dönemi çoğu anne adayı için biraz sıkıntılı geçebilir. Çünkü gebelik şikâyetlerinin birçoğu bu ayda görülmeye başlanır. Bu nedenle bu sıkıntılı dönemi atlatmak için kendinizi rahatlatacak aktiviteler yapmalı ve daima güzel şeyler düşünmelisiniz. Gerekirse bir psikolog ile görüşmek de sizi rahatlatacaktır. Bebeğinizi kucağınıza aldığınız da emin olun ki tüm bu sıkıntılar bir anda unutulacaktır!!!

Gebeliğin 3. ayında anne adayında görülen diğer değişimler ise; bulantı, kusma, yorgunluk, baş ağrısı, devamlı uyku isteği, bazen gece uyuyamama, bel ve sırt ağrısı, kasıklarda ağrı, göğüslerde hassasiyet, sık idrara çıkma gibi şikâyetler 3. ayın sonunda kadar devam edecektir. Bu şikâyetleriniz bu aydan sonra bitecek ve gebeliğin en rahat dönemi başlayacaktır.

Hamileliğin bu ayında, bel-sırt ağrıları yaşayabilirsiniz. Bunu önlemek için otururken belinizi destekleyecek bir yastık kullanmanız daha iyi olacaktır. Anne adayında fiziksel değişimlerin dışında ruhsal değişimde yaşanmaktadır. Anne adayında duygusallaşma, kendini yalnız hissetme ve sinirlilik hali görülür. Bu geçici bir durum olsa da bu dönemde anne adayına ailenin ve çevrenin destek olması çok önemlidir. Gebeliğin etkisi ile anne adayında ruhsal değişimler görülür. Bu dönemde anne adayında aşırı kilo artışı görülmez, gebeliğin ilk 3 aylık döneminde en fazla iki kilo alınabilir. Gebeliğin 5. haftasından itibaren anne adayında belirgin kilo artışları gözlenecektir. Bu nedenle gebelikte fazla kilo almamak için dengeli ve yeterli beslenmeye dikkat edilmelidir.

Gebeliğin 3. ayında bebeğin gelişimi; Gebeliğin 3. ayı olan 9, 10, 11 ve 12. haftalarda bebek hızlı bir şekilde gelişimini sürdürür. Bebeğin vücudu bu haftalarda şekil almaya başlar 11. haftada ise insan şeklini alır. Bu ayda bebeğin ortalama boyu 6 cm ve kilosu 10- 15 gramdır. Hamileliğin 3. ayında bebeğin tüm hayati organları oluşmuş durumdadır. Bebeğiniz anne karnında artık hareketlenmeye başladı. Fakat bu hareketler anne adayı tarafından hissedilmez. Bu ayda bebeğin tırnak ve parmak ayrımı gelişimi de devam eder. Dişler, göz çukurları, iç genital organlar ve dış genital organlar hızlı bir şekilde gelişmeye başlar. Bebeğin göz çukurları oluşur ama gözleri halen kapalıdır. Bu ay da cinsiyet öğrenmek için henüz erkendir.

12. haftada yani 1. trimesterin sonu ile gebeliğin ilk 3 ayı tamamlanmış oluyor. Bu haftada bebeğin organ sistemlerinin büyümesi çok hızlıdır. Kulaklar başın her iki yanında gelişmeye devam eder. 3. ayın sonunda bebeğin yüzünde burun ve çene gelişimi ile birlikte değişim olur. Bu ayın sonunda bebeğinizin el ve ayak tırnakları gelişimini tamamlamıştır. Gebeliğin bu ayında diğer organlar gibi beyinde gelişimini hızla sürdürmeye devam etmektedir.

Anne adayı bu ayın sonunda yürüyüş ve egzersiz yapmalıdır. Ancak bunu yapmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Bebeğiniz hızla gelişimini sürdürürken, siz de beslenmenize dikkat etmelisiniz. Bol su içmek, OMEGA 3 yönünden zengin besinleri tüketmek, özellikle bebeğin beyin gelişimini desteklemek için haftada iki kez balık tüketmek,  yeşil yapraklı sebzeleri tüketmek, Kalsiyum yönünden zengin olan süt ve süt ürünlerini yemek hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı açısından faydalıdır.

Yeni Doğan Bebeklerde Göbek Bakımı Nasıl Yapılır?

Yeni doğan bebeklerin göbek bağı bakımı nasıl yapılmalıdır? Bebeklerde göbek bakımı nasıl olmalıdır? Yeni doğan bebeklerde göbek bağı ve göbek bakımı

Hamilelik süreci sona ermiştir ve doğum gerçekleşmiştir. Bazı bayanlar da bu süreç oldukça kolay olurken, bazı bayanlar da ise zorlu bir süreç olmuştur. Ancak mutlu sona ulaşılmış ve bebeğinizi sağlıklı bir şekilde kucağınıza aldığınızda bütün o zorlu süreç bir anda unutulmuştur. Çoğu anne baba bebeklerinin göbek bakımında zorlanırlar. Göbek bağı düşene kadar göbekte çeşitli sorunlar olabilir. Bu sorunların oluşmaması için göbek bakımına dikkat etmek gereklidir. Bilindiği gibi gebelik süresince bebek göbek bağı sayesinde gerekli besin ve oksijeni alır. Hamilelikte göbek bağında herhangi bir sorun olduğunda bebeğin gelişimi duracağı için gebelik sona erer. Aynı şekilde doğumdan sonra da göbek bağının enfeksiyon kapmaması için göbek bağı bakımı önemlidir. Doğumdan sonra göbek bağı bebeğin cildinden yaklaşık 2 cm yukarıdan kesilerek göbek mandalı takılır. Göbek bağı kendiliğinden zamanla kuruyarak düşer. Yaklaşık iki hafta içerisinde bebeğin göbek bağı kuruyarak düşer. Dışarıdan yapılacak bir müdahale bebeğin göbek bağının enfeksiyon kapmasına neden olabilir. Bu nedenle göbek bağının kendiliğinden düşmesini beklemek gereklidir.

Göbek etrafında akıntı, kızarıklık, şişlik, kanama olması, kötü koku ve hassasiyet gibi bir durum varsa mutlaka hemen bir doktora başvurulmalıdır. Böyle bir durumun oluşmaması için göbek bakımına dikkat edilmeli ve göbek bağının kendi kendine düşmesi beklenmelidir. Çünkü göbek bağı bir iki hafta içinde kuruyarak kendiliğinden düşer. Göbek bağının erken ya da aksine geç düşmesi durumlarında da mutlaka bir doktora danışılmalıdır. Göbek bağı düştüğünde çok az bir kanama olabilir. Bu normaldir ancak kanamanın miktarının artması ve devam etmesi durumunda da bir doktora danışılmalıdır.

Bebeğin göbek bağı mikrop almaya müsait olacağından, mikrop bulaşmasını engellemek için bazı önlemler alınmalıdır. İlk olarak göbek bağı bölgesinin temiz tutulması ve göbek bağı düşene kadar bebeğin temizliğini silerek yapmak daha iyidir. Bebeğinizin vücut temizliği silinerek yapılmalı ve bebeğin göbeğine pudra ya da krem asla sürülmemelidir.

Mutlaka göbek kuru tutulmalı ve göbek bağı hava ile temas etmelidir. Bu nedenle bebeğin bezini göbeğin altından bağlayarak, göbek bağının hava ile temas etmesini sağlamalısınız. Bu şekilde göbek bağı kendiliğinden kuruyacaktır. Göbek bağı düşene kadar su içinde banyo yaptırmamak daha faydalıdır. Enfeksiyon riskini azaltmak için uzun süre bebek su içinde tutulmamalı, bunun yerine silerek temizlik sağlanmalıdır. Bebeğin bezini sık aralıklarla değiştirmek ve mutlaka bezi göbek bağının altından katlayarak bağlamak gereklidir.

Bebeklerde tırnak ne zaman ve nasıl kesilmeli?

Yeni doğan bebeğin tırnağı ne zaman ve nasıl kesilmeli?

Çoğu anne ve baba için yeni doğan bebeklerinin tırnaklarını kesmek zorlu bir iştir. Çünkü incecik parmaklar ve küçücük tırnakları doğru bir şekilde kesmek stres yaşamanıza neden olabilir. Ancak ne olursa olsun bebeklerin tırnak bakımlarının yapılması çok önemlidir. Bebeğin kendi cildine zarar vermemesi için bebeğin tırnakları mutlaka kesilmelidir. Ayrıca ilk haftalarda eldiven takmak da faydalı olacaktır. Eldiven kullanımı konusunda dikkat edilmesi gereken, eldiveni doğumdan sonraki ilk günlerde giydirmektir. Yani bebeğe devamlı eldiven giydirmek yanlış bir davranıştır. Bebeğin ellerini kullanması motor gelişimi açısından oldukça önemlidir. Bebeğin tırnaklarını düzenli şekilde kesmek ve bakımını yapmak daha doğrudur. Bu şekilde devamlı eldiven kullanmak zorunda kalmış olmazsınız.

Yeni doğan bebeğin tırnağı oldukça keskindir. Bu nedenle ilk zamanlarda kendi ciltlerine ya da sizin cildinize zarar verebilir. Bebek refleks olarak kendi yüzünü çizme olasılığı ilk zamanlarda yüksektir. Bu nedenle devamlı eldiven takmak yerine bebeklerin tırnak bakımlarını yapmak daha doğrudur. Ayrıca yeni doğan bebeklerin tırnakları yetişkinlere göre daha keskindir ve daha çabuk uzar. Bebeğin tırnağını kesmek için belirli bir zamanı beklemeye gerek yoktur. Yani bir ay veya iki ay beklemek yanlıştır. Bebeğin tırnağı uzadığı zaman kesilmelidir. Bebeğin kendi cildine zarar vermemesi için doğumdan sonraki günlerde tırnak kesilebilir.

Bebeğin tırnağını keserken nelere dikkat etmeliyiz?

İlk olarak bebeğin tırnağını kesmek için en doğru zaman uyku saati ve banyo sonrasıdır. Banyo sonrası tırnak yumuşayacağı için daha kolay kesilir. Eğer bebeğiniz sakin değilse, uyku sırasında bebeğin tırnaklarının kesilmesi daha kolay olur. Bebeğinizin tırnağını keserken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. İlk olarak bebeklerin tırnakları çok kısa kesilmemelidir. Bebeğinizin tırnağını kesmek için doğru zamanı bulmalısınız. Ağlayan ve devamlı hareket eden bir bebeğin tırnağını kesmek hiç de kolay olmayacaktır. Ayrıca bebeğe özel tırnak makası kullanmak en doğrusudur. Bebeğinizin rahat ve sakin olduğu zamanlar da tırnak kesmek işinizi kolaylaştıracaktır. Bebeğinizin tırnağını keserken varsa yanınızda başka kişilerden yardım da alabilirsiniz. Bebeğin parmağını sıkıca tutarak, bebeklere özel tırnak makası kullanılarak tırnaklar kesilmelidir. Tırnakları kestikten sonra tırnak uçlarının düzgün olup olmadığı kontrol edilmelidir. Gerekirse yavaş bir şekilde bebeğin tırnaklarını bebek törpüsüyle törpüleyebilirsiniz. Ayak tırnakları da aynı şekilde kesilmelidir. Ayak tırnakları düz bir şekilde ayda bir kere kesilebilir. Bebeğin el tırnakları uzadığı zaman kesilmelidir. Genellikle haftada bir kere kesmek en doğrusudur.

YENİ DOĞAN BEBEKLERDE TIRNAK BAKIMI

YENİ DOĞAN BEBEKLERDE TIRNAK BAKIMI NASIL YAPILMALIDIR?

Bu yazımızda annelerin endişelendiği bir konu olan tırnak bakımı hakkında bilgi vereceğiz. Yeni doğan tırnak bakımı nasıl yapılmalıdır? Bebeklerde tırnak bakımı yapılırken nelere dikkat edilmelidir?

Bebeklerde tırnak bakımı oldukça önemlidir. Tırnakların düzenli bir şekilde bakımının yapılması, hassas bir cildi sahip bebeğinizi korumak için çok önemlidir. Yeni doğan bebeklerde cilt yapısı oldukça hassas ve yumuşaktır. Bebeklerin tırnakları uzadığında kendi ciltlerine zarar verebilmekte ve hatta kendi yüzlerini tırnakları ile çizebilmektedir. İlk zamanlarda eldiven takılmasının amacı da bebeğin kendi cildine zarar vermemesidir. Bu nedenle ilk aylarda bebeklere eldiven takmak ve tırnak bakımlarını yapmak faydalıdır.

Anne ve babalar ilk zamanlarda oldukça endişeli ve stresli olabilirler. Hatta daha önce doğum yapmış anneler bile diğer çocuklarında da aynı endişeyi duymaktadır. Ancak korkacak ya da endişelenecek bir durum yoktur. Zamanla bebeğinizi daha iyi tanıyacak ve çok tecrübeli birer ebeveyn olacaksınız. Yapılması gereken tek şey stres yapmamaktır. Bebekler de tırnak bakımı için en uygun zaman uyku saati ve banyo sonrasıdır.

Banyo sonrasında tırnaklar yumuşayacağı için kesilmesi daha kolay olur. Aynı şekilde bebeğiniz uyurken de tırnak kesmek işinizi kolaylaştıracaktır. Özellikle bebeğiniz sakin durmuyor ve devamlı hareket halindeyse, uyku sırasında tırnak bakımını yapmak işinizi kolaylaştıracaktır. Böylelikle bebek hareket etmediği için stres yapmasınız.

Eğer bebeğiniz uyanıkken tırnak bakımını yapmak istiyorsanız bir kişiden yardım isteyebilirsiniz. Bebeğinizin tırnaklarını keserken bir diğer kişinin bebeğin ellerini tutması size kolaylık sağlar. Bebeğinizin incecik parmakları sizi biraz endişelendirebilir. Ancak yeni doğan bebeklerde tırnak bakımı haftada bir yapılmalıdır. Bebeğin el tırnakları haftada bir, ayak tırnakları ise ayda bir kesilmelidir. Bebeğin tırnak bakımı yapılırken, bebeğe özel olan tırnak makası kullanılmalıdır. Ayrıca bebeğin tırnaklarını çok derin kesmemeye dikkat etmelisiniz. Bebeğin tırnakları oval şekilde kesilmeli ve tırnak uçlarının düzgünlüğü kontrol edilmelidir. Eğer bebeğinizin tırnaklarında enfeksiyon ya da kanama gibi bir durum görülürse mutlaka doktora danışılmalıdır.

Bebeklerde Kusma

Bebeklerde kusma nedenleri; Bebeklerde Kusmaya Ne İyi Gelir?

Bu yazımızda bebeklerde kusma hakkında bilgi vereceğiz. Yeni doğan bebekler neden kusar? Kusma ne zaman tehlikelidir? Bebeklerde kusma nedenleri ve tedavisi nedir?

Yeni doğan bebeklerin birçoğunda kusma olayı görülür. Genellikle ilk haftalarda sıklıkla görülen kusma, ilerleyen aylarda azalır. Ancak bebeklerde kusma anneleri endişelendiren bir durumdur. Aslında kusma; ; karın kaslarının ani şekilde kasılması sonucu midenin içindekilerin dışarı ağız yoluyla atılması olayıdır. Bu durumda bebeklerinin yeteri kadar beslenemediği düşünen anneler, daha fazla endişelenir. Bebeğiniz devamlı kusuyorsa endişelenmekte haklısınız. Fakat normal kilo alımı devam eden bir bebekte kusma o kadar da önemsenmez. Eğer bebek kusuyor ve buna rağmen normal kilo alımına devam ediyorsa endişelenecek bir durum yoktur. İlk 6 ay bebeklerde kusma normaldir. Bu durum 6. aydan sonra azalacak hatta kusma olayı bitecektir.

Kusmanın çeşitli nedenleri vardır. Bunlar;

 • İlk haftalarda ki kusmalar normaldir. Bebeklerde ilk haftalarda beslendikten sonra zorlanmaksızın ağız dolusu kusma görülür. Bu kusmalar ilerleyen aylarda azalacaktır.
 • Bebeklerin çoğunda kusma ilk aylarda düzenli şekilde görülür.
 • Bebeğin ne kadar kustuğuna dikkat etmek gerekir. İlk haftalarda kusma miktarı önemlidir. Eğer az kusma görülüyorsa korkulacak bir durum yoktur.
 • Yeni doğan bebeklerde kusmanın en önemli nedeni, aşırı beslenmektir. Bebekler aşırı beslendiğinde çok fazla hava yutacağı için kusabilir.
 • Anne sütünü ve mamayı aynı anda alan bebeklerde kusma olayı görülür. Bazı anne adayları sütünün yetmediğini düşünerek bebeğe mama da vermektedir. Böyle durumlarda bebekte kusma sıklıkla görülür.
 • Aşırı beslenmenin yanı sıra bebekte süt alerjisi ya da doğuştan gelen hastalıklar varsa kusma olayı sıklıkla görülür.
 • Kusmaya çeşitli enfeksiyonlar da neden olabilir. ; idrar yolu enfeksiyonları, kulak enfeksiyonları, mide ve bağırsak enfeksiyonları, sinir sistemi enfeksiyonlarında bebekte sık kusma görülür.
 • Biberonla beslenen bebeklerde kusma daha sık görülür. Anne sütü ile beslenen bebekler daha az hava yuttuğu için kusma fazla görülmez.
 • Bebeğin yanlış beslendiğinde kusma çok sık görülür.
 • Aşırı yavaş ya da aşırı hızlı emen bebekler kusabilir. Ayrıca gazı çıkarılmayan bebeklerde de kusma görülür.
 • Bu gibi durumlarda anneler dikkatli olmalı ve bebeğini çok iyi gözlemlenmelidir. İlk aylarda kusma normaldir ancak kusmalar bebeğin kilosunu ve gelişimini etkiliyorsa, şiddetli şekilde kusma olayı varsa, kusma ile beraber ateş ve halsizlik varsa, bebek yeşil ya da kahverengi renkte kusuyorsa hemen bir doktora başvurulmalıdır.

  Bebeklerde kusmayı azaltacak önlemler;

  • Bebeğinizi az az besleyin. Bebek çok aşırı beslendiğinde kusma görülür.
  • Beslenme sırasında bebeğin yuttuğu hava dışarı çıkarılmalıdır. Bu nedenle bebek beslendikten sonra mutlaka gazı çıkarılmalıdır.
  • Bebeğin beslenme saatlerinde huzurlu ve sakin olması gerekir. Bu nedenle önce bebek sakinleştirilmeli ve ardından beslenmelidir.
  • Bebeği emzirdikten sonra fazla hareket ettirmemek gerekir. Bebeği emzirdikten sonra hoplamak ya da sallamak bebeğin kusmasına neden olur.
  • Bebek biberonla besleniyorsa, biberon deliğine dikkat etmek gerekir. Biberon deliği boyutu büyük ise süt çok hızlı akacaktır. Küçük olduğunda ise süt akmayacak bebeğiniz yorulacak ve hava yutacaktır. Bu nedenle doğru biberon seçmek için dik tutulduğunda eğer birkaç damla süt akıyorsa doğrudur.

  5 Aylık Bebek Nasıl Beslenmeli?

  5 Aylık Bebek Nasıl Beslenmeli?

  Bu yazımızda beş aylık bebek beslenmesi hakkında bilgi vereceğiz. Beş aylık bebek neler yiyebilir? Beş aylık bebek nasıl beslenilmeli? Beş aylık bebeğin beslenmesi nasıl olmalı?

  Bebekler doğumdan itibaren hızlı bir şekilde büyüme ve gelişme gösterirler. Bu aylarda bebeğinizin beslenmesi gelişimini büyük ölçüde etkiler. Yani bebeğinizin daha sağlıklı şekilde gelişmesi sizin elinizdedir. Siz bebeğinizi ne kadar doğru bir şekilde beslerseniz, bebeğiniz de o kadar hızlı bir gelişme gösterecektir. Peki, bu aylarda bebekler ne yer?

  5. ayda bebeğiniz ek gıdalara yani katı besinlere geçmiş demektir. Bu aylarda bebekler anne sütünü ve ek gıdaları birlikte almaya başlarlar. Yalnız ek gıdalara geçiş döneminde mutlaka anne sütüne de devam edilmelidir. Bebeğin ilk 6 ay anne sütünü alması önemlidir. Bu yüzden bebeğe aldığı sürece anne sütü verilmelidir. Eğer bebek anne sütünü almıyorsa ek gıdalara geçilir ve bebek ek gıda ile beslenir. 5. ayın sonlarına doğru katı besinlere geçilir. Verilecek besinlerin bebeğe uygun olup olmadığına yani bebeğin sindirim sistemine uygunluğuna dikkat edilmelidir. Verdiğiniz besinler bebekte alerjik belirtilere ya da kusma, ishale neden oluyorsa o besinler belirlenmeli ve bebeğe verilmemelidir.

  Bebeğin gelişimi için ilk bir yıl oldukça önemlidir. Bu dönemde bebeğin yeni tatlara alışması için ek gıdaya geçiş yapılır. Bu aylarda anne sütünün yanında su ve meyve suyu verilebilir. Meyve suyu ilk olarak 2 tatlı kaşığı şeklinde başlanır ve ilerleyen aylarda arttırılır. Ayrıca meyve püreleri de bu ayda bebeğe verilebilecek en iyi ek gıdalardan biridir. Mevsime göre mevsim meyvelerinden birisi püre şeklinde verilebilir. Ancak ilk ek gıdaya geçişte bebeklere gıdalar çok az verilmelidir. Ayrıca verilen her yeni gıda birer hafta arayla verilmelidir. Bebeğinizin bazı besinlere alerjisi olabilir. Eğer aynı anda bebeğe birkaç gıda verilirse, hangi besine alerjisi olduğunu bulmak zorlaşır. Bu yüzden besinleri birkaç gün arayla vermekte fayda vardır. Bu aylarda bebeklere çorba da verilebilir.  Sebze çorbası besleyici değeri yüksek olduğu için bebeklere ilk aşamada 2 tatlı kaşığı şeklinde başlanarak öğle öğününde verilebilir. Özellikle patates ve havuç sindirimi kolay olduğu için tercih edilebilir. 5. ayın sonunda bebeklere çorbalar verilebilir. Yalnız verilen çorbaların acısız ve baharatsız olmasına dikkat edilmelidir. Bebek için ayrı bir çorba hazırlanmalı, yetişkinlerin tükettiği tarzda çorbalar bebeğe verilmemelidir. Bu aylarda bebekler için hazırlanacak en güzel çorbalar; sebze çorbası, tarhana çorbası, yoğurt ve pirinçli çorbalardır.

  Çorbalar, meyve suyu ve meyve püresi dışında bebeklere sebze püreleri de verilebilir. İyice yıkanmış ve soyulmuş sebzeler haşlanarak püre haline getirilir. Bu aylarda bebeklere patates, havuç, bezelye, kabak gibi sebzelerin püreleri verilebilir. Öğle öğününde çorbalar ya da püreler verilirken, ikindi öğününde yoğurt ya da muhallebi tercih edilebilir. Ev yapımı yoğurt bebeğin gelişimi için oldukça faydalıdır. 2 tatlı kaşığı şekilde başlanarak bebeklere yoğurt verilebilir. Dikkat edilmesi gereken en önemli konu, hazırlanan pürelerin ya da çorbaların çok katı değil, biraz sıvı şekilde olmasıdır.

  Bebeklerde Alerji Neden Olur?

  Bebeklerde Alerji Neden Olur?

  Bu yazımızda bebeklerde alerji hakkında bilgi vereceğiz. Bebeklerde alerji neden olur? Bebeklerde alerji nasıl geçer? Bebeklerde alerji nedenleri ve tedavisi nedir?

  Bebeklerde alerji, anne ve babaları endişelendiren bir durumdur. Peki, bebeğimizin hangi gıdaya alerjisi olduğunu nasıl anlarız? Alerjiden korunma yolları nelerdir?

  Bebeklerde alerji görülmesinin birçok nedeni olabilir. Ancak en sık görülen nedenler arasında genetik ve çevresel etkenler vardır. Örneğin, anne ya da babada alerji olması durumunda bebekte de görülme olasılığı yüksektir. Ayrıca gebelik döneminde de annenin alerji olma riski, hamilelik öncesine göre daha yüksektir. Bu yüzden bebekte de görülme olasılığı yüksek olacaktır. Genetik özelliklerden dolayı bebekte alerji görülebilir. Bunun dışında çevresel etkenlerden dolayı da alerji görülebilir. Bu nedenle anneler gerekli hijyen koşullarına uymalıdır. Bebek odasını düzenli şekilde havalandırmalı ve bebeğin yatak çarşafları haftada bir değiştirilmelidir. Bebek odasında halı yerine kilim tercih edilmelidir. Ayrıca bebeğin yatak ve yorganının da sentetik olmasına özen gösterilmelidir. Bebekler çok hassas olduğundan dolayı en ufak bir toz ya da tüy bebekte alerjiye neden olabilir.

  Bebeklerde alerji sıklıkla ek gıdaya geçiş döneminde görülür. Ayrıca anne sütü almayan bebeklerde de alerjinin sık görüldüğü gözlenmiştir. Bu nedenle bebekler ilk 6 ay mutlaka anne sütü almalıdır. Ek gıdaya geçiş dönemine ise 6.aydan sonra başlanmalıdır.

  Anneler bebeklerine ek gıdaları bir hafta arayla vermelidir. Yani her yeni gıdaya bir hafta arayla başlanmalıdır. Çünkü gıdalar aynı anda verildiğinde bebeğin hangi gıdaya alerjisi olduğunu bulmak zorlaşıyor. Bu nedenle bebeklerde alerjiyi tespit etmek için ek gıdalar bir hafta arayla verilmelidir. Bebek alerji olduğunda, yüzde ya da vücutta kızarıklıklar meydana gelir. Alerjinin belirtileri, yüzde ya da vücutta kızarıklıklar, gözlerde şişkinlik, bulantı, burun akıntısı ya da kusma şeklinde görülür. Bu gibi durumlarda bir doktora gidilmelidir.

  Bebeğinizin bir ya da birkaç gıdaya karşı alerjisi olabilir. Genellikle besin alerjisi yapan ya da yapmaya meyilli gıdalar; süt, yumurta, tahıllar, çikolata, balık ya da kuruyemişlerdir. Bebeğinizin bir meyveye ya da herhangi bir besine karşı alerjisi olabilir. Bunu anlamanın en iyi yolu bir doktora gitmektir. Eğer bebeğinizin alerji olduğunu düşünüyorsanız bir doktora gitmeli ve alerji testi yaptırmalısınız. Ek gıdaya geçiş döneminde de, her yeni gıda bir hafta arayla verilmelidir.

  Bebeklerde Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

  Yeni doğan bebeklerde cilt bakımı

  Bebeklerin cildi nasıl temizlenmeli? Bebeklerin cildi ne ile temizlenmeli? Yeni doğan bebeklerin cildini temizlerken nelere dikkat etmek gerekir? Bebek cildi nasıl temizlenir?

  Bu yazımızda annelerin merak ettiği bir konu olan, yeni doğan bebeklerin cildi nasıl temizlenmeli hakkında bilgi vereceğiz. Anneler bebeklerin cildini nasıl temizlemeleri konusunda kararsızlık yaşamaktadır. Özellikle yeni doğan bebeklerin cildi çok hassas olduğu için anneler endişelenmektedir. Peki, anneler bu konuda nelere dikkat etmeli?

  Yeni doğan bebeklerin cilt bakımı oldukça önemlidir. Bu nedenle uzmanlar anneleri uyarmaktadır. Bebeklerin tenleri çok ince ve hassas olması nedeniyle doğumdan sonraki günlerde bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Cildin çok hassas, ince ve az yağlı olması oluşabilecek tahrip ve mikroplara karşı direnci azdır. Ayrıca yeni doğan bebeklerin cildi hassas olduğu için kolayca zedelenebilir. Böyle durumlarda cilt bütünlüğü bozulacağından enfeksiyon riski de fazlalaşır. Bebeğin cilt bakımı bu nedenle çok önemlidir.

  Bebek cildi doğumdan sonraki günlerde kuru bir hal alır. Çünkü yeni doğan bebeğin cildi az yağlıdır. Ayrıca geç doğan bebeklerde yani beklenen süreden geç doğan bebeklerin cildinde pul pul dökülmeler ve buruşukluk görülür. Bu normal bir durumdur ve böyle durumlarda alerjik olmayan bir losyon ile bebeğin cildi nemlendirilebilir. Doğumdan sonraki günlerde bebeğin cildinde sivilce tarzında kırmızı renkte döküntüler görülür. Bu döküntüler vücudun çeşitli bölgelerinde olabilir. Bu döküntüler 10 gün içerisinde kendiliğinden geçer. Eğer kırmızı renkte döküntüler çok yoğunsa bir doktora gidilmelidir. Normalde herhangi bir müdahaleye gerek kalmadan döküntüler kendiliğinden geçer. Bu döküntülerin nedeni bebeğin dış çevreye alışmalı ve anneden geçen hormonların etkisidir.

  Bebeklerde en fazla görülen sorun pişiktir. Bu nedenle pişik oluşumunu önlemek için bebeğin altı sıklıkla değiştirilmelidir. Cilt bakımı doğumdan sonraki günlerde önemlidir. Bebeklerin cilt bakımı konusunda ebeveynlerin dikkat etmesi gereken bazı konular vardır. İlk olarak bebeğin çok öpülmesi ya da bebeği sakallı bıyıklı kişilerin öpmesi bebeğin cildinde tahrişe neden olur. Bazı bebekler alerjiye daha yatkın olduğundan, ciltleri kolaylıkla tahriş olabilir. Bu nedenle bebek cildinin hassas olduğu unutulmamalıdır. Bebek egzamaları da en önemli sorunlardandır. Bu durumda mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Bebekler için hijyenin ne kadar önemli olduğu da unutulmamalıdır.