Aylık Bebek Gelişimi: Gebelikte 4.ay- Hamileliğin 4.ayı

Aylık Bebek Gelişimi: Gebelikte 4.ay- Hamileliğin 4.ayı

Hamileliğin 4. ayında bebek gelişimi nasıldır? Gebeliğin 4. ayında anne adayında ne gibi değişiklikler gözlenir? Bu yazımızda gebeliğin 4.ayı olan, 13–16. haftalar arası dönemden bahsedeceğiz. Hamilelikte hem annenin hem de bebeğin sağlıklı bir gebelik süreci geçirmesi için gebelik kontrolleri şarttır. Bu nedenle her ay anne adayı kilo ve tansiyon ölçümünü yaptırmalı, şikâyetlerini doktora bildirmeli ve ultrason muayenesi ile bebeğin gelişimi takip altında tutulmalıdır. Gebeliğin bu ayında bebeğinizin kilosu yaklaşık 25 gram, boyu ise 9 cm civarındadır. Bebeğiniz bu ayda da gelişimini hızlı bir şekilde sürdürmeye devam etmektedir. Anne adayında bu dönemde belirgin karın ve kasık ağrıları vardır. Kısa süreli kasık ağrıları olabilir. Gebeliğin 4. ayı ebeveynler için oldukça heyecan verici bir aydır. Çünkü bu ayda bebeğinizin cinsiyetini öğreneceksiniz. Erkek bebeklerin cinsiyeti 13. haftada belli olabilir ancak bebeğin cinsiyeti 16. haftada belli olur.

Hamileliğin 13. haftasında bebeğiniz safra üretimine başlar. Bu hafta karaciğerde gelişimini sürdürür. İlk defa safra ve insülin üretimi bu haftada başlar. Bebeğiniz çok yoğun ve hızlı bir şekilde gelişimini sürdürmeye devam eder.

Gebeliğin 4. ayı ilk üç aya göre daha rahat geçer. Mide bulantısı bu ayda azalır ve bu ayın sonunda tamamen biter. Diğer gebelik şikâyetlerinde de azalma görülür. Anne adayı artık hamileliğin keyfini çıkarabilir. Dış görünüşünüzde de değişiklikler başladı. Karnınız artık büyümeye başladı ve hamile kıyafetleri giymeye başlayabilirsiniz.

Gebeliğin 14. haftasında ise bebeğinizin boyu 10 cm dir. Kilosu ise artık iki katına çıkmıştır. Beyin gelişimi hızlıdır ve artık bebeğiniz düşünen bir varlık olmaya başlamıştır. Dışarıdan gelen sesleri duyabilir hatta sesleri tanımaya bile başlar. Ancak bebek bu ayda sesleri uğultu şeklinde duymaya devam eder. Gebeliğin 25. haftasında bebek tüm sesleri net duymaya başlar. Bu ayda bebeğinizin kalbi iyice hızlanır. Gözleri ise artık birbirinden bağımsızdır ve bebek hareketlenmeye bu ayda başlar. Fakat sizin bu hareketleri hissetmeniz için erkendir ve biraz daha beklemeniz gerekecektir. Bu ayda, anne adayı birçok gebelik şikâyetinden kurtulur fakat duygusallık devam eder. Hafif baş dönmeleri devam edeceğinden ani hareketlerden kaçınmalısınız. Vücut artık gebeliğe tamamen alışmıştır.

Bebeğin göz ve kulak gelişimi hızlı bir şekilde devam etmektedir. Boyu ve kilosu da hızla gelişimini sürdürür. Bu ayda bebeğiniz ellerini ve ayaklarını rahatça hareket ettirebilir. Bebeğiniz 14. haftadan itibaren solunum yapmaya başlar. Gebeliğin 15. haftasına gelindiğinde, artık bebeğinizi hissedeceksiniz. Bu hafta da bebeğinizin cinsiyetini öğrenebilirsiniz. Bu hafta bebeğinizin boyu 12 cm, kilosu ise 75 grama ulaşmıştır. 15 haftalık bir bebeğin cildi şeffaftır ve cildi lanugo adı verilen ipeksi cilt tüyleri ile kaplıdır. Bu tüylenme anne adayında mide bulantısına neden olabilir. Bebeğin cildi ve saçları tüylenmeye başlar. Bu haftadan itibaren bebeğin cildi şeffaflığını kaybedecek ve bebeğin cildi deriye dönüşmeye başlayacak.

Gebeliğin 16. haftası dördüncü ayın son haftasıdır ve gebelikte 4 aylık bir süreç sona erecektir. Her geçen hafta bebek gelişimini hızlı bir şekilde sürdürmeye devam eder. Bu hafta, anne adayı dikkatli olursa bebeğinin hareketlerini az da olsa hissedebilir. Gebelik boyunca gerekli testler yapılmalıdır. Üçlü tarama testi bu aydan sonra yapılır.

Aylık Bebek Gelişimi: Gebelikte 3.ay- Hamileliğin 3. ayı

Aylık Bebek Gelişimi: Gebelikte 3.ay –Hamileliğin 3. ayı

Bu yazımızda gebeliğin 3. ayı olan, 9.-12. haftalar arası dönemden bahsedeceğiz. Hamileliğinizde ilk trimesterini bitirmiş olsanız da, henüz dışarıdan bakıldığında hamile olduğunuzu anlamak biraz zor. Bu haftalarda gebelik şikâyetleri kendini iyice hissettirmeye başladı. Özellikle mide yanması ve ekşime şikâyetleri sizi biraz zorlayabilir. Gebeliğin bu ayında hormonların artışı ile birlikte memelerde de değişiklikler gözlenir. Memelerde hassasiyet, ağrı, dolgunluk hissi, meme ucu renginde koyulaşma ve memelerde büyüme görülebilir. Gebeliğin bu dönemi çoğu anne adayı için biraz sıkıntılı geçebilir. Çünkü gebelik şikâyetlerinin birçoğu bu ayda görülmeye başlanır. Bu nedenle bu sıkıntılı dönemi atlatmak için kendinizi rahatlatacak aktiviteler yapmalı ve daima güzel şeyler düşünmelisiniz. Gerekirse bir psikolog ile görüşmek de sizi rahatlatacaktır. Bebeğinizi kucağınıza aldığınız da emin olun ki tüm bu sıkıntılar bir anda unutulacaktır!!!

Gebeliğin 3. ayında anne adayında görülen diğer değişimler ise; bulantı, kusma, yorgunluk, baş ağrısı, devamlı uyku isteği, bazen gece uyuyamama, bel ve sırt ağrısı, kasıklarda ağrı, göğüslerde hassasiyet, sık idrara çıkma gibi şikâyetler 3. ayın sonunda kadar devam edecektir. Bu şikâyetleriniz bu aydan sonra bitecek ve gebeliğin en rahat dönemi başlayacaktır.

Hamileliğin bu ayında, bel-sırt ağrıları yaşayabilirsiniz. Bunu önlemek için otururken belinizi destekleyecek bir yastık kullanmanız daha iyi olacaktır. Anne adayında fiziksel değişimlerin dışında ruhsal değişimde yaşanmaktadır. Anne adayında duygusallaşma, kendini yalnız hissetme ve sinirlilik hali görülür. Bu geçici bir durum olsa da bu dönemde anne adayına ailenin ve çevrenin destek olması çok önemlidir. Gebeliğin etkisi ile anne adayında ruhsal değişimler görülür. Bu dönemde anne adayında aşırı kilo artışı görülmez, gebeliğin ilk 3 aylık döneminde en fazla iki kilo alınabilir. Gebeliğin 5. haftasından itibaren anne adayında belirgin kilo artışları gözlenecektir. Bu nedenle gebelikte fazla kilo almamak için dengeli ve yeterli beslenmeye dikkat edilmelidir.

Gebeliğin 3. ayında bebeğin gelişimi; Gebeliğin 3. ayı olan 9, 10, 11 ve 12. haftalarda bebek hızlı bir şekilde gelişimini sürdürür. Bebeğin vücudu bu haftalarda şekil almaya başlar 11. haftada ise insan şeklini alır. Bu ayda bebeğin ortalama boyu 6 cm ve kilosu 10- 15 gramdır. Hamileliğin 3. ayında bebeğin tüm hayati organları oluşmuş durumdadır. Bebeğiniz anne karnında artık hareketlenmeye başladı. Fakat bu hareketler anne adayı tarafından hissedilmez. Bu ayda bebeğin tırnak ve parmak ayrımı gelişimi de devam eder. Dişler, göz çukurları, iç genital organlar ve dış genital organlar hızlı bir şekilde gelişmeye başlar. Bebeğin göz çukurları oluşur ama gözleri halen kapalıdır. Bu ay da cinsiyet öğrenmek için henüz erkendir.

12. haftada yani 1. trimesterin sonu ile gebeliğin ilk 3 ayı tamamlanmış oluyor. Bu haftada bebeğin organ sistemlerinin büyümesi çok hızlıdır. Kulaklar başın her iki yanında gelişmeye devam eder. 3. ayın sonunda bebeğin yüzünde burun ve çene gelişimi ile birlikte değişim olur. Bu ayın sonunda bebeğinizin el ve ayak tırnakları gelişimini tamamlamıştır. Gebeliğin bu ayında diğer organlar gibi beyinde gelişimini hızla sürdürmeye devam etmektedir.

Anne adayı bu ayın sonunda yürüyüş ve egzersiz yapmalıdır. Ancak bunu yapmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Bebeğiniz hızla gelişimini sürdürürken, siz de beslenmenize dikkat etmelisiniz. Bol su içmek, OMEGA 3 yönünden zengin besinleri tüketmek, özellikle bebeğin beyin gelişimini desteklemek için haftada iki kez balık tüketmek,  yeşil yapraklı sebzeleri tüketmek, Kalsiyum yönünden zengin olan süt ve süt ürünlerini yemek hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı açısından faydalıdır.

Aylık Bebek Gelişimi: Gebelik 2. Ay- Hamilelik 2.Ay

Aylık Bebek Gelişimi: Gebelikte 2. Ay Sizdeki değişiklikler :

– Hamileliğin ikinci ayında, yani 5. hafta ile 8. hafta arasındaki sürede anne adayındaki değişiklikler şunlardır: Anne adayında bulantılar vardır. Bulantı ile beraber kusma da görülebilinir. En sık rastlanan şikayetlerden biri ise bel ağrılarıdır. Gebelikte 2. ay göğüslerinizde dolgunluk, şişlik , hassasiyet  görülür. Ayrıca göğüs ucunda koyulaşma görülür. Baş ağrıları, baş dönmesi de görülebilinir. Kabızlık, idrara sık gitme görülebilinir.

Gebeliğin ikinci ayında anne adayında uyku eğilimi vardır. Daha çok uyumak ister.Yorgunluk ve enerji azlığı görülebilinir.

Anne adayında tiksintiler artar. Sigara, parfüm gibi kokulardan nefret edebilir.

Vagina civarında mavimsi damarlar görürseniz, bunlar bebeğin beslenmesine yardımcı olan damarlardır.

Anne adayının rahmi büyümüştür. Belirgin kilo artışı olmamakla birlikte, karında gözle görülür bir büyüme olur.

Anne adayında duygusallık gene kendini gösterebilir.

Gebelikte 2. ay, ultrasonda bebeğinizin kalp atışlarını duyabilir, 8. haftada ise bebeğinizin hareketlerini 4 boyutlu ultrason ile izleyebilirsiniz.

Aylık Bebek Gelişimi: Gebelik 2. Ay Bebeğinizdeki değişiklikler :

  Bebek gelişmeye devam etmektedir. Böbrek, kalp ve sinir sistemi gelişmeye başlar. Bebeğin kalbi dakikada 150 kez (120-160 atış arasında) atmaya başlar ve ultrasonda bebein kalp atışları duyulabilinir. Beyin ve omurilik bağlantısı oluşur. Hipofiz bezi de hamileliğin ikinci ayında şekillenir. Bebeğin esas organ ve sistemleri,  tamamen olmasa da gelişir. Organ gelişimi nedeniyle gebelikte 2. ay kritik bir dönemdir.

Bebeğin el ve ayak parmakları, dizleri ve dirsekleri gelişmeye başlar. Gebeliğin ikinci ayında bebeğin bacakları uzamaya, kolları gelişmeye ve elleri bilekten esnek hal almaya başlar.Artık kemikleri sertleşmeye başlamıştır. Ayrıca kıkırdak dokuları oluşmaya başlar.

8. haftada vücutta kol ve bacaklar şekillenmiştir, el ve ayak parmakları görülmeye başlar. Kulak, burun ve ağız açıklıkları vardır. Gözler şekillenmiştir, fakat göz kapakları ile örtülüdür. 24. haftaya kadar açılmazlar. Gelişme sarasında kalp çok erken oluşur ve 6. haftada kap atışları görülebilir. 8. haftada embrio ile gelişen plasenta arasında kan taşıyan kan damarlan, ileride göbeğin olacağı yerde bir araya gelerek umbilikal damarları oluştururlar. Gelişen kalp, kanı, umbilikal atardamarlardan plasentaya pompalar ve orada anneden gelen oksijen ve besinler alınır. Bundan sonra kan geri gelerek umbilikal toplardamarlardan embrioyu besler. Bu dönemde, bebeğin büyüklüğü ortalama 2,5 cm. (yaklaşık bir çilek kadar), ağırlığı 2 gr. kadardır: Ay ay resimlerle bebek gelişimi

Gebelikte 2. Ay Tahlilleri

Rubella (kızamıkçık) testi: Annenin önceden kızamıkçık geçirip geçirmediğini anlamak için yapılır. Geçirmişse bağışıklığı vardır, gebeliğin başında kızamıkçık salgınının çocuğa zarar vermesinden endişelenmek gerekmez. Kızamıkçık geçirmemişse testle anlaşılacaktır. Gebelik sırasında kızamıkçık olursa, ikinci kez yapılacak test, birincisinden daha yüksek bir antikor düzeyi gösterecektir. Önceden kızamıkçık geçinmemiş olan kadına gebeliğin sonunda test yapılabilir.

Spina bifıda testi: Fötusta deforme bir omurga varsa, kanda alfa fetoprotein görülür. Birçok kadın spina bifida olasılığını anlamakta yararı olur diye kanlarını muayene ettirirler. Bu kan testi (+) olursa ultrason muayene ve am-niosentez yapılmalıdır.

Orak hücre hastalığı testi: Orak hücre hastalığı, Afrikalı ve siyah kadınlarda görülür. Buna benzer bir hastalık olan Thalassemia da Akdenizli kadınlarda görülür. Bunların kanında hastalık belirtileri aranmalıdır. Varsa acil tedavi gerekmez. Fakat komplikasyonlarından kaçınmak için gebelikte özel dikkat gerekir.

Servikal smear testi: Gebe kadınlarda serviks kanseri çok enderdir. Fakat ilk belirtiler mevcut olabilir ve servikal smear testi ile ortaya çıkarılabilir. Test ilk antenatal ziyaret sırasında (veya bazen posnatal —doğum sonrası— ziyarette) yapılır. Testi yapmak için doktor vaji-nal spekulum denilen küçük metal bir aleti va-ınaya sokar, böylece servikse girebilir. Spekulum serviks yüzeyinden hücreler alır ve daha sonra bunlar mikroskopta incelenir. Gebelikte smear testlerinin çoğu (—) ise de (+) veya şüpheli bir smear, anormalliğin bünyesini tam olarak saptayabilmek için daha ileri muayeneler gerektirir. Hastanede kısa bir genel anestezi ile ser-viksten küçük bir parça alınıp mikroskopik inceleme yapılır. Smear test gebelikteki servikal kanserin tanınması için geniş ölçüde kullanılıyorsa da kadın hayatının bu döneminde serviks kanserinin çok seyrek olduğunu bilmek çok önemlidir.

Aylık Bebek Gelişimi: Gebelikte İlk Ay- Hamilelik 1.Ay

Ay Ay Bebek Gelişimi: Gebelikte İlk Ay Vücutta Olan Değişiklikler

– Gebelikte ilk ayın sonlarına doğru adetiniz gecikti, yani henüz adet olmadınız. Sabahları da bulantınız başladı. bulantının yanında kusma veya tükrük salgısında artış da olabilir. Genellikle hamilelikteki ilk belirtiler bunlardır. ( Bkz: Gebelik belirtileri )

– Gebelikte ilk ay plasenta oluşmuş ve artık hormon yapmaya başlamıştır.  (Bkz: Plasenta Ne Zaman Oluşur? ) Plasenta , bebeğinizin anne karnında gıda ve oksijen almasını sağlayacak olan kordondur. Anne karnındaki bebeğin gelişimi sırasında bebeği koruyacak olan amniyotik sıvı da ilk ay oluşmaya başlar.

– Anne adayı göğüslerinizde hassasiyet ve şişkinlik hissedebilir.

– Sizin hissetmezsiniz ama rahminiz büyümeğe başlamıştır.

– Çeşitli şikayetler görülebilir: yorgunluk hissi, uyku düzensizliği , midede hazımsızlık, sık sık idrara gitme vb.

– Beslenmede de farklılıklar olabilir. Bazı yiyecekleri çok isteyebilir veya hiç istemeyebilirsiniz. Örneğin alkol veya kahveye karşı tiksinti hissedebilirsiniz.

– Annede bazı psikolojik değişiklikler, ilk 3 ayda görülebilinir.  Korkular, stres, kaygı görülebilinir. Duygular karışık yaşanabilinir, aşırı duygusallık görülebilinir. Kendinizi bazen iyi hissedip , bazı zamanlarda da ağlamaya meyilli, sinirli ve aksi davranabilirsiniz. Baba adayının desteği, anne adayı için çok önemlidir.

Ay Ay Bebek Gelişimi: Gebelikte İlk Ay Bebeğinizdeki değişiklikler

Gebeliğin ilk haftasında harikulade bir canlının temelleri atılmıştır. Yumurta ve sperm birleşmesi ile döllenme meydana gelmiştir. Bebek anne karnında embriyo denilen bir hücreden gelişir. Gebeliğin ilk ayında embriyo bir baş ve vücuda sahiptir.

Amniyotik sıvının içindeki bir kesede bebek büyümektedir. Beyni , gözleri , ağzı, iç kulakları ve sindirim sistemi gebeliğin ilk ayında gelişmeğe başlar. Sinir sistemi, beyni, kalbi ve akciğerleride gebeliğin ilk ayı şekillenmeye başlar.

Gebeliğin ilk ayında bebeğin gözleri ve burnu olşuşmuştur, kulakları ise küçücük bir nokta şeklindedir. Bebeğin kol ve bacakları da şekillenmeye başlamıştır. Hamilelikte ilk ayın sonunda embriyo 6mm kadardır, yani sadece bir elma çekirdeği  büyüklüğündedir.

Gebelikte İlk Ay Muayene ve Laboratuar Tetkikleri :

– Anne adayı ayrıntılı bir fiziksel muayeneden geçmelidir.

– Doktorunuza aile öykünüzü anlatmalısınız.gebelikte ilk   ay

– Tansiyon ölçülmesi ve kaydedilmesi faydalıdır.

– Pap – smear testi , İdrar tahlili, Kan grubu , kan sayımı, kan şekeri, karaciğer testleri vb. testler yapılmalıdır.

– Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara karşı (Bel soğukluğu, sarılık, frengi, AIDS, klamidya, herpes) inceleme yaptırmalısınız.

– Orak hücreli anemi ( kansızlık ) , talasemi, akdeniz anemisi ve tay-sachs için testler yapılmalıdır.

Aylara Göre Bebek Gelişimi Ay Ay Video

Aşağıdaki videomuzda ay ay anne karnında bebek gelişimini anlatan resimleri sırasıyla göreceksiniz. Ay ay bebeğin gelişimi konulu diğer yazılarımızı da okuyabilirsiniz. İsterseniz haftalık bebek gelişimi konulu yazımızı da okuyabilirsiniz: Hafta hafta bebeğin gelişmesi

[nggallery id=2]

.