40. Hafta Hamilelik – 40. Hafta Gebelik – Gebelik Son Hafta

Son haftaya girildiğinde oksijen ve besin maddelerini bebeğinize taşıyan göbek kordonunun uzunluğu yaklaşık 50 kalınlığı ise 1,3 santimetre civarındadır. Bebeğinizin ağırlığı 3000 gramın üzerindedir ve rahimin büyük bir kısmını doldurmaktadır.

40. Hafta Bebek Gelişimi

Bebeğinizin cildini kaplayan ve verniks adı verilen kremsi madde ortadan kaybolmaya başlar. Benzer şekilde lanugo adı verilen tüyler de büyük ölçüde dökülmüştür. Sizden geçen antikorlar bebeğinizin doğum sonrası en az 6 ay süreyle enfeksiyonlara karşı mücadelesinde yardımcı olacaktır. Son haftada amniyon zarı her an açılabilir ve sularınız gelebilir. Bazen bardaktan boşalırcasına hızlı ve fazla miktrada olan bu olay bazen de çok yavaş olabilir. Hatta kendinizi idrar kaçırırmış gibi hissedebilirsiniz. Miktarı ne olursa olsun sularınızın geldiğini düşünüyosanız zaman kaybetmeden doktorunuzu aramalı ya da hastaneye gitmelisiniz. Vücudunuzun denge merkezi iyice değiştiğinden dengenizi sağlamakta güçlük yaşayabilirsiniz. Özellikle ilk bebeğinizi bekliyorsanız eşinizle bir çift olarak yaşadığınız bu son günlerin kıymetini bilin. Bundan sonraki hayatınızı bir aile olarak devam ettireceksiniz.

Bebek tam anlamıyla doğuma hazırdır. Doğumların çoğu beklenen tarihte olmaz. Genellikle beklenene tarihten bir hafta önce ya da sonra doğum gerçekleşir. Eğer doğum tarihiniz gecikirse paniklemeye gerek yoktur. Normal doğum olacaksa doğum tarihi 10 gün daha uzar. Bu süre içinde doğum gerçekleşmezse anneye suni sancı uygulanır. Suni sancı da başarısız olursa bebek sezaryen ile doğurtulur. Cildi artık pembe ve kırmızı bir renktedir. Gelişim tamamlanmıştır. Doğum anı yaklaştıkça rahim ağzı yavaş yavaş açılmaya başlar. Bu açıklık yaklaşık 10 cm’e ulaştığında doğumun ilk evresi tamamlanmıştır. Bundan sonra ikinci evre ile bebek anne karnında geçirdiği yaklaşık 41 haftalık süreyi tamamlayarak dünyaya gelir.

Bebek 40 haftalık uzun bir yolun sonuna gelmiş ve bu uzun yolculuğu başarı ile tamamlamıştır. Doğum başlangıcı her anne adayında farklılık gösterir. Doğumun en belirgin özelliği düzenli ve ritmik kasılmalardır. Bununla beraber kanama olması ve suyunuzun gelmesi gerçek doğum belirtileridir. Bu belirtilerin meydana gelmesi durumunda hemen vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır. Doğum belirtileri ile ilgili doktorunuzdan bilgi almanız gerekir.

39. Hafta Hamilelik – 39. Hafta Gebelik Bebek Gelişimi

Eğer planlı sezaryen olacaksanız bu haftadan sonra herhangi bir günde güvenle doğumunuzu yapabilirsiniz. Bazı durumlarda normal doğum planlanan gebelerde doktorunuz suni sancı vererek doğumunuzu gerçekleştirebilir. Bu haftada bebeğinizin kafa çevresi ile arın çevresi yaklaşık olarak birbirine eşittir.

Yağ birikimi giderek yavaşladığından kilo alımı da yavaşlar. Aynı şekilde siz de daha az kilo almaya başlarsınız. Yanakları ve emme kasları tamamen geliştiğinden ve bebeğiniz sürekli içinde yüzdüğü amniyon sıvısını yutar. Bu sıvı ile birlikte sinirim sisteminden, cildinden dökülen hücreler ile tyler barsak içeriğini yani dışkısını oluşturur. Bu dışkıya “mekonyum” adı verilir. Mekonyum koyu yeşil-siyah renkli bir maddedir ve bebek herhangi bir nedenle sıkıntıya girdiğinde ilk olarak kakasını yapar. Zaman zaman bacaklarınızda elektrik çarpmasına benzer yakınmalar olabilir. Bunun nedeni bebeğiniz hareket ederken ve pelvis içinde yerleşirken rahimin etrafındaki sinirlere dokunmasıdır. Eşiniz doğuma girmek istemiyorsa onu size eşlik etmesi için ikna etmeye çalışmalısınız. Kadınların çoğu doğum sırasında eşleri yanlarında olduğunda kendilerini çok daha rahat hissederler. Ancak eşinizi çok fazla zorlamayın belki kendisini kan tutuyordur ve bunu size söylemekten çekiniyordur. Bazı kadınlar ise eşlerinin kendilerini o halde görmesi düşüncesinden rahatsız olurlar. Eğer eşiniz doğuma katılmak istiyorsa ancak siz bundan rahatsızlık duyacaksanız eşinize durumu açıkça anlatarak size anlayış göstermesini isteyebilirsiniz. Kendi onaylamadığı halde eşi her şeye rağmen doğuma girmek isteyen kadınlara küçük bir hile önerisi. Gizlice doktorunuzla konuşun ve eşinizi içeri almamasını isteyin.

Bebeğiniz artık doğum kanalına girme pozisyonundadır. Ancak bebek halen bağışıklık sistemi açısından tam olarak gelişmemiştir. Bu durumda plasenta yolu ile bebek anneden antikorları almaya devam eder. Bu antikorlar doğumdan sonra bebeği 6 ay koruyacaktır. Bu haftadan itibaren amniyon zarı her an açılabilir ve suyunuz gelebilir. Bu bazen çok hızlı bazense çok yavaş gelebilir. Kendinizi idrar kaçırmış gibi hissedebilirsiniz. Bu durumda miktarı ya da geliş şekli önemsenmeden doktora gidilmelidir.

Bebek güç toplamak için sürekli uyuma halindedir. Çünkü büyük gün çok yaklaşmıştır. Bu hafta bebeğinizin boyu, 51 cm ağırlığı ise 3250 gramdır. Bebeğin hareket alanı iyice daralmıştır ve bebekte lanugo tüyleri tamamen dökülmüştür. Bu dönemde artık bebek erkekse testisler torbaya inmiştir. Hazırlıklarınızı şimdiden tamamlayın. Çünkü artık bebek hemen hemen doğuma hazırdır. Sadece ağrıların gelmesi beklenmektedir.

38. Hafta Hamilelik – 38. Hafta Gebelik Bebek Gelişimi

Artık sınıra gelinmiştir ve bebeğiniz 37. haftayı tamamladığın da hamileliğiniz miadını doldurmuş olarak kabul edilir. Doğumların büyük bir kısmı 38 ile 41. haftalar arasında gerçekleşir. Yani artık her an doğum olabilir ve normal zamanında olmuş bir doğum olarak tanımlanır. Bebeğin büyümesi daha durmamıştır ve hızla devam eder. Aynı zamanda vücudu da yağ depolamayı sürdürür. Günde yaklaşık 15–30 gram kadar alırlar ve genelde erkek bebekler kız bebeklerden daha fazla yağ depolarlar ve bu nedenle daha ağır doğarlar.

Bebeğiniz artık yeterli koordinasyonu sağlayacak kapasitededir ve elleri ile cisimleri rahatlıkla kavrayabilir. Eğer karnınıza çok kuvvetli bir ışık kaynağı dayarsanız yüzünü o tarafa doğru çevirecektir. Rahim içinde soluk alıp verme hareketleri yapar ve bunların ultrasonda izlenmesi bebeğinizin iyi durumda olduğunun göstergesidir. Amniyon sıvısına göre hacmi çok arttığından hareket etmesi zorlaşır ve bebek hareketlerinde azalma fark edebilirsiniz. Bu haftaya kadar rahmi ağzınız ve onu rahim içine bağlayan kanal sümüğümsü bir tıkaç tarafından doldurulmaktaydı. Bu mukus tıkacın amacı rahminizin içini ve bebeğinizi vajinadan gelebilecek mikrop ve enfeksiyonlara karşı korumaktır. Bu mukus tıkacın vajinanızdan gelmesi doğumun belirtilerinden biridir ve halk arasında “nişan gelmesi” olarak adlandırılır. Nişan doğumdan birkaç hafta önce gelebileceği gibi sadece bir kaç saat önce de gelebilir. Nişanı genelde kanlı sümüğümsü bir akıntı şeklinde hissedersiniz.

Bu haftadan itibaren doğum sancıları ile ilgili bilgi almanızda fayda vardır. Gerçek doğum sancılarının en belirgin özelliği düzenli ve sık aralıklarla gelmesidir. Bebeğin kafası ve vücudu orantılıdır. Aynı şekilde kafa ve karın çevresinin oranları da birbirine eşit duruma gelmiştir. Bebeğiniz bu hafta 52 cm uzunluğunda ve 3000 gram ağırlığındadır. Bebeği kaplayan lanugo tüyleri de kaybolmuştur. Bebeğinizin bağırsaklarında siyah renkli mekonyum denilen ilk dışkı birikmeye başlar. Bu doğumdan sonraki gün çıkarılır. Bu arada sizde de kilo alımı yavaşlar. Yürüyüşlerinize düzenli olarak devam etmeli ve ani hareketlerden kaçınmalısınız. Uzun süre aynı pozisyonda oturmayın ve uzun sürede ayakta kalmayın. Dinlenmenize ve belenmenize dikkat edin. Artık doğum çok yaklaşmıştır. Doktorunuzla konuşmak ve doğum hakkında bilgi almak sizi rahatlatacaktır. Gereksiz yere kendinizi endişe ve korkulara kaptırmayın. Bebeğinizi kucağınıza alacağınızı düşünerek kendinizi mutlu edebilirsiniz.

37. Hafta Hamilelik – 37. Hafta Gebelik Bebek Gelişimi

Mutlu finale sadece 4 hafta kaldı (eğer sezaryen olacaksanız 2 hafta kadar daha zamanınız var demektir). Bebek ise hemen hemen hazırlandı. Her an doğum kanalına girebilir. Bu haftada yağ birikimi diz ve dirseklerde hızlanıyor. Boyun ve bilekleri de unutmamak lazım.

37. Hafta Hamilelik – 37. Hafta Gebelik

Bebeğinizin diş etleri de olgunlaşmasını tamamladı ve artık sert. Yanaklarında ise yağlar birikti ve artık sıkılacak hal aldı! Hamileliğinizin başında ultra sonda gördüğünüz o ufacık canlı artık tam anlamıyla yaklaşık 2750 gram ağırlığında bir insan yavrusu. Bu haftada bebeğiniz genelde son duruş pozisyonunu almıştır ve artık dönmesi çok nadir olarak görülür. Bu haftadan sonra doktorunuz sizi her hafta görmek ve sizin ve bebeğinizin durumunu değerlendirmek isteyebilir. Bu haftalarda kilo artışınız (hem bebeğin hem de sizin) çok hızlı olabilir. Doktorunuz vajinadan kültür alarak grup B Streptokok enfeksiyonu taşıyıp taşımadığınızı incelemek isteyebilir. Bu haftalarda karnınızın üst kısmında bir boşluk ve rahatlama hissedebilirsiniz. Bu bebeğinizin doğum kanalına doğru indiğini belirtir ve bağlantı olarak adlandırılır. Midenizdeki baskı ortadan kalkacağı için iştahınız yeniden açılabilir. Benzer şekilde akciğerlerinizdeki baskı da olmayacağından soluk alıp vermeniz kolaylaşır. İdrara çıkma sıklığınız angajman sonrası tıpkı hamileliğinizin ilk başlarındaki gibi iyice artacaktır. Bebeğinizin hareketleri dışarıdan rahatlıkla izlenebilir. Zaman zaman karnınızın bir bölgesinde aniden bir yükselti fark edebilirsiniz. Bebeğinizin hareketleri özellikle göğüs kafesinizin altında size acı verebilir, canınızı yakabilir.

37. Hafta Gebelikte Bebek Gelişimi

Bu haftada bebeğinizin başının ve karın çevresinin ölçümleri eşittir. Ama bundan sonra karnının büyümesi daha hızlanacak ve başın çevresini geçecektir. Doğum yaklaştıkça bebeğin genel olarak büyümesi yavaşlar. Bebek son haftalarda her gün vücuduna ortalama 15 gram yağ depolar. Genel olarak erkek bebekler kızlara göre daha uzun ve ağır olurlar. Bu hafta bebeğinizin boyu, 50 cm dir. Bebeğiniz artık iyice büyüdü. Karnınızda geniş dalgalar oluşturarak kendini daha çok hissettirmeye başlar. Geceleri sizi daha sık uyandırabilir. Vücudu iyice şekillenmiş doğum kanalına yerleşme çalışmaları devam etmektedir. Beyni hızla gelişmeye devam eder. El ve ayak tırnakları artık parmakların ucuna kadar uzamıştır.

Bu haftadan itibaren bebeğin karnınızda yaptığı hareketler doğduktan sonra yapacağı hareketlerle hemen hemen aynıdır. Bu hafta bebeğin sıklıkla yaptığı hareketler; hıçkırma, gerilme, irkilme ve parmak emmedir. Bu hafta itibariyle hem işinizden hem de ev işlerinden izne ayrılmalısınız. Eşiniz ev işlerinde size muhtemelen yardımcı olacaktır. Bu yüzden ani hareketlerden kaçının.

36. Hafta Hamilelik – 36. Hafta Gebelik Bebek Gelişimi

Bu haftadan itibaren doktorunuz her hafta bebeğin durumunu değerlendirmek isteyebilir. Ayrıca bu hafta hem sizin hem de bebeğin kilo artışı çok hızlı olabilir. Bu dönemde kalsiyum almaya devam etmelisiniz. Uterusunuz orijinal hacminin 1000 katı kadar genişlemiştir ve hiç yeriniz kalmamış gibi hissedebilirsiniz36.hafta anne karnında bebek gelişimi uterus muhtemelen kaburgalarınızın altındadır. 12 ile 15 kg. arasında bir ağırlık almışsınızdır ve kilo alışınız zirveye çıkmıştır. Şimdiden doğum zamanınıza kadar çok az kilo alırsınız veya hiç almazsınız. Rahim çok rahat bir hale gelmiştir ki çoğu kadın bebeğin artık çok fazla hareket etmediğini fark eder.

36. Hafta Hamilelik – 36. Hafta Gebelik ve Bebek Gelişimi

Bu haftadan sonra artık erken doğum sancılarınız başlasa bile doktorunuz durdurmaya çalışmayacaktır. Bebeğiniz doğum sonrası genelde sorunsuz ya da az bir bakım ile yaşamını kolaylıkla devam ettirebilir ve ağırlığı 2000 gramın üzerindedir. Bebeğinizin yağ depolaması devam ediyor. Bu haftada kol ve bacaklarda yağ tutulumu başlıyor. Tüm organ sistemleri gelişim ve olgunlaşmasını tamamladı. Artık son rötuşlar yapılıyor. Artık içinde yüzdüğü suya oranla rahim içinde daha fazla yer kaplamaya başladığından hareketleri de çok kolay olmayacaktır. Doktorunuz bu haftadan itibaren her kontrolde sizi muayene ederek rahim ağzınızın durumunu, açıklık olup olmadığını incelemek isteyebilir. Bu haftalara geldiğinizde uykusuzluk probleminiz artış gösterebilir. Uykusuzluğun bir nedeni de bebeğin yavaş yavaş aşağı inmesi nedeniyle mesaneye bası yapması ve sık aralıklarla tuvalete gitme gereksinimi duymanız olabilir. Gece yatmadan önce sıvı alımınızı kısıtlamanız bu konuda size yardımcı olabilir.

Bu hafta bebekte kıl tabakası kaybolmaya başlar ve bu hafta doğan bebeğin yaşama şansı yüksektir. Artık akciğerde dâhil olmak üzere bütün organların gelişimi tamamlanmıştır. Böbreklerin düzenle çalışması başlamıştır. Bu haftalarda karaciğerlerin bazı enzimleri salgılaması başlar. Bebeğin cildi epey yumuşadı ve ipeksi hale geldi. Bebeğinizin dişlerinin oluşumu zaman gerekir fakat damakları sertleşmeye başlamıştır. Bebeğinizin boyu bu hafta 48 cm, ağırlığı ise 2500 gramdır. Bu haftalar girildiğinde anne adaylarında artık yalancı doğum sancılar meydana gelmeye başlamıştır. Bunların özellikleri düzenli ve ritimli olmasıdır. Bu ağrılar dinlenmekle azalmaktadır. Bu ağrılar sıklık ve şiddeti giderek artmaz. Bu yalancı ağrıların ne zaman olacağı öncenden tahmin edilemez.

35. Hafta Hamilelik – 35. Hafta Gebelik Bebek Gelişimi

Hafta hafta gebelikte 35. haftadayız. Bu haftalarda halsizlik ve yorgunluk pek çok hamile kadının en önemli şikâyet sebeplerinden birisidir. Uyuma güçlükleri, kilo artışı ve buna bağlı olarak hareket yeteneğinde azalma sorun yaşamanıza neden olacaktır. Bu dönemde cinsel isteksizlik yaşayabilirsiniz. Herhangi bir zararının olduğu gösterilmemiş olsa da eğer istemiyorsanız eşinizi anlayışlı olmak konusunda ikna etmelisiniz.

Bu haftalarda yaşanan bir başka sorun da doğum ve doğuma ait konularla ilgili endişelerdir. Eşinizin ve doktorunuzun yaklaşımı son derece önemlidir. Dünyada her gün binlerce kadının doğum yaptığını ve bunların sadece çok az bir kısmının sorun yaşadığını aklınızdan çıkarmamaya çalışın. Siz bu yazıyı okurken bile binden fazla bebek ilk çığlıklarını attı.

Doğum zamanı yaklaştıkça bazı anne adayları endişelenmeye ve aklına birçok soru getirmeye başlar. Bu soruların cevabını alamadığı için huzursuzluk duyar. “Akla gelen ilk sorular “doğumum nasıl olacak, ağrılara dayanabilir miyim? Hastaneye nasıl yetişeceğiz, acaba doğumun başladığını anlayabilir miyim? Ya bebeğime bir şey olursa” gibi soruları yaşamadan cevaplayamadığı için huzursuz olabilir. Ancak rahatlamanız için bu soruları doktorunuz cevaplayacaktır. Bu dönemlerde yapılan çalışmalar doğum eylemi süresinin ve doğumda duyulan ağrıların şiddetinin annenin ruh haliyle gerginliğiyle orantılı olarak arttığını göstermiştir. Bu dönemlerde strese giren annelerin rahim kaslarının gerilmesi ile ağrılar artmıştır. Hamile kadınlarda stres ve gergin olunması kanda katekolamin denilen maddenin üretimine yol açar. Bu maddenin oluşması oksitosin maddesinin oluşmasını sağlar ve bu işlemler sonucunda rahmin daha şiddetli kasılması oluşur.

35. Hafta Gebelikte Bebek Gelişimi

Bebeğiniz bu hafta 2400 grama ulaştı. Boyu ise 45 cm oldu. Bu dönemde bebeğin uyku ve uyanıklık evreleri düzene girer, bunu siz fark edebilirsiniz. Ayrıca bu dönemde bebeklerin işitme duyuları çok güçlenmiştir. Artık bütün konuşmaları duyacak seviyeye gelmiştir. Bebeğinizin yağ depolaması devam ediyor. Bu haftada kol ve bacaklarda yağ tutulumu başlıyor. Tüm organ sistemleri gelişim ve olgunlaşmasını tamamladı. Artık içinde yüzdüğü suya oranla rahim içinde daha fazla yer kaplamaya başladığından hareketleri de çok kolay olmayacaktır. Kilo artışı özellikle yağ depolanması omuzlar hizasında başlayacaktır.

34. Hafta Hamilelik – 34. Hafta Gebelik Bebek Gelişimi

Hafta Hafta gebelik yazılarımızda artık iyice sona yaklaştık. Bu dönem içinde yorgunluk, uyumada zorluk ve ağrılar ilk sırada yer alır. Bunlar bu dönem içinde en yaygın şikâyetlerdir. Dinlenme ve zaman zaman uzun yürüyüşler kaslarınızdaki rahatlamayı sağlayacaktır. Ancak kilo artışı halen sizin için bir sorundur ve bu sorun doğuma kadar devam edecektir.

34. Hafta Gebelik Bebek Gelişimi

Bebeğinizin akciğerlerinde büyük bir olasılıkla artık sur faktan adı verilen madde vardır. Sur faktan, akciğerlerde havalanmayı sağlayan alveollerin içindeki havayı boşalttıktan sonra duvarlarının birbirine yapışmasını önleyen maddedir. Zamanından çok önce doğan bebeklerde yoğun bakımda surfaktan dışarıdan verilir. Bebeğinizin akciğerlerinde surfaktan olması doğum durumunda solunum problemi yaşama olasılığının çok azaldığı anlamına gelir. Bebeğinizin ağırlılığı 2 kilo civarındadır. Boyu ise yaklaşık 42 santimetredir. Bebeğinizin böbrek üstü bezlerinden (adrenal) salgılanan hormonlar sizde süt üretimini başlatabilir. Bebeğiniz uyurken sizin gibi davranır. Yani artık gözlerini uyurken kapatıp uyanıkken açık tutar. Tırnakları parmak uçlarına kadar uzamıştır. Bebeğinizin bağışıklık sistemi gelişmektedir, basit ve hafif enfeksiyonlarla mücadele edebilecek yeteneği kazanmıştır.

Bu hafta doğan bebeklerin çoğu prematüre bebek bakımı ile yaşatılmaktadır. Bebeğin beyin dokusu hızlı gelişimini sürdürmektedir ve her gün yeni bir işlev kazanmaktadır. Yağ depoları gelişimlerini sürdürmektedirler. Bebeğiniz erkekse testisleri(yumurtalıkları) karın boşluğu içindeki yerlerinden artık skrotuma inmişlerdir. Eğer inmemişse bu doğumdan sonra anne veya doktor tarafından bebeğin skrotumu ellendiğinde fark edilmeli ve gereken yapılmalıdır.

Braxton-Hicks adı verilen ve rahmin zaman zaman sertleşmesine yol açan bu hazırlayıcı ağrılar bu hafta daha çok hissedilir. Bu kasılmalar gerçek doğum sancılarının aksine kısa sürerler, düzensizdirler ve genellikle sizde büyük bir rahatsızlığa neden olmazlar. Artık doğum yaklaşmakta ve doktorunuz sizi doğum ile ilgili bilgilendirmeye başlamıştır. Yorgunluk ve halsizlik bu haftadan itibaren artar. Bu arada anne adayının kilosu da 7 kilo kadar artmıştır.

33. Hafta Gebelik- 33. Hafta Hamilelik ve Bebek Gelişimi

Son haftalara hızla yaklaştıkça bebeğinizin beyninde oluşmuş olan ve nöron adı verilen milyarlarca sinir hücresi de onun rahim içi yaşantısında etrafındakileri öğrenmesine yardımcı olur. Bebeğiniz duyabilir, hissedebilir ve görebilir. Bu haftalarda bebeğinizin baş çapı eskiye oranla daha hızlı büyümeye başlar. Bebeğinizin göz bebekleri tıpkı sizinkiler gibi ışıkta küçülüp karanlıkta büyüme yeteneğini kazanmıştır.

Bebeğiniz bu sayede bulanık olarak görebilir. Yeni doğanlar gibi bebeğiniz zamanının büyük bir kısmını uyuyarak geçirir. Hatta erişkinlerdeki gibi derin uykuya dalar ve gözlerinde hızlı göz hareketleri (Rapid eye movements, REM) saptanabilir. Erişkinlerdeki REM uykusu rüya görülen anları temsil etmektedir. Bebeğinizin rüya görüp göremediğini bilemeyiz ama onun rüya gördüğünü hayal etmek bile hoş bir düşünce olsa gerek.

33. Hafta Hamilelik ve Bebek Gelişimi

Bebeğinizin akciğerleri artık gelişimi ve olgunlaşmasını neredeyse tamamlamıştır. Koruma ve doğum sonrası vücut sıcaklığını koruma görevi yapan cilt altı yağ dokusu kalınlaşmaya devam etmektedir. Bebekler hamileliğin son dönemlerinde hızlı kilo alırlar. Bebeğiniz artık yavaş yavaş doğum pozisyonunu almaktadır. Eğer kafası yukarda ise büyük bir olasılıkla makat geliş nedeniyle sezaryen olmanız gerekecektir. Sonlara yaklaştıkça siz de daha hızlı kilo aldığınız fark edebilirsiniz. Ellerde ve ayaklarda hafif ödem olması normaldir ancak şiddetli baş ağrılarınız varsa, çakan ışıklar ya da noktacıklar görüyorsanız, şişliklerde ani bir artış varsa, karın ağrısı, bulantı ve kusmanız oluyor ise preeklempsi açısından dikkatli olmalı ve mutlaka zaman kaybetmeden doktorunuzla görüşmelisiniz. Eğer bebeğiniz çok iriyse ya da ikiz ya da üçüz bebek bekliyorsanız karnınızın içindeki aşırı şişlik nedeniyle midenize olan bası ve rahatsızlık hissi nedeniyle iştahınızda azalma olabilir. Bebeğinizin diz ve dirsek vurmalarını ayırt edebilirsiniz. Zaman zaman içerde bebeğin hopladığını hissettiğinizde telaşlanmayın. Bu bebeğinizin hıçkırmalarıdır ve tamamen normal bir durumdur.

Erkek fetüslerde testisler yumurtalık kesesi içine girmiştir. Cilt rengi ise kırmızıdan pembeye dönüşür. Bu hafta bebeğinizin boyu 42 cm, ağırlığı ise 1950 gramdır. Bu haftalarda yürüyüşünüzde değişimler olabilir. Eller belde ve belinizi öne doğru iterek yürümeye başlarsınız. Bunun nedeni gebelikte artan relaxin hormonunun eklemlerinizi gevşetmesidir. Bu yüzden sırt ağrılarından kaçınmak için doktorunuzun önerilerine uymalı ve dosdoğru durmaya özen göstermelisiniz. Hamile bir bayan için geceleri rahat bir pozisyonda yatmak ve dinlenmek önemlidir. Ayrıca el ve ayaklarınızda şişme varsa tansiyonunuza dikkat edip, yakın takibe almalısınız. Erken doğum olmasına karşın bebeğin dışarıda yaşama şansı gittikçe yükselmektedir. Akciğerlerden (alveollerden) salgılanan sur faktan denilen bir madde artmaya başlamıştır. Bu maddelerin artışı ile bebeğin dış ortamda solunum sıkıntısı olmadan yaşama kabiliyeti artacaktır

32. Hafta Gebelik- 32. Hafta Hamilelik ve Bebek Gelişimi

Cilt altı yağ dokusu gelişmeye devam ettikçe bebeğinizin rengi kırmızıdan pembeye doğru dönmeye başlar. Bu haftada bebeğinizin hareketlerinin iyice arttığını fark edebilirsiniz. Bebeğin hareketleri iyilik halinin bir göstergesidir bu nedenle hareketleri saymayı öğrenmenizde fayda var. Bu arada bebeğin tırnakları tamamen gelişti ve parmak uçlarına kadar uzadılar bile buna karşın bebeğin büyüme hızı azaldı.

32. Hafta Gebelik- 32. Hafta Hamilelik

32. haftadan sonra doktorunuz sizi 2 haftada bir görmek isteyebilir. Bu artık doğumun yaklaştığı anlamına da gelir. Erken doğum ile ilgili belirtileri öğrenip takip etmelisiniz. Sindirim sistemi ile ilgili sorunları azar azar ama sık sık yüksek lifli yiyecekler tüketerek ve bol sıvı içerek azaltabilirsiniz. Bacaklarda kramp çok sık rastlanılan bir bulgudur ve sizin kalsiyum ihtiyacınızın bir belirtisi olabilir. Hamileliğinizin sonuna yaklaşmış olmanız vitamin alımını kesmenizi gerektirmez. Bu vitaminleri doğuma kadar kullanmanız gereklidir.

Anne adaylarının çoğu duygusallıktan olsa gerek, aynaya baktığında kendilerini çok çirkin görebilirler. Ya da tam tersi çok güzel ve alımlı görürler. Çirkin görülmesinin nedeni karnın büyümesinden dolayı oluşan çatlaklardır. Bu tamamen annenin o andaki psikolojisine bağlı bir durumdur. Ayrıca bu hafta çalışan anneler için doğum izini başlar. Bu haftadan itibaren doktor kontrollerine daha sık gitmeniz gerekir. Bazı anne adaylarının memesinden colostrum denilen ilk süt gelebilir. Bel ve kasık ağrılarınız bu hafta da devam edebilir. Bu nedenle bol bol dinlenmek ve dinlenirken bacaklarınızı yüksekte tutmanız gerekir. Sol tarafınıza yatmaya özen gösterin. Bu sizin için en ideal yatış pozisyonudur. Bu hafta bebeğinizin boyu 41 cm, ağırlığı ise 1800 gramdır. Bu haftaki hali, doğacağı haline benzer ve çok zayıftır. Merkezi sinir sistemi de gelişimini tamamlamak üzeredir.

31. Hafta Gebelik- 31. Hafta Hamilelik ve Bebek Gelişimi

Bu hafta anne adayı garip rüyalar görebilir. Kısa süreli uykularında dahi hemen rüya görebilir. Bebeğinizin beyni hızla olgunlaşmasına devam ediyor. Hızla gelişen bir başka bölüm ise bebeğin kemikleridir. Bebeğiniz bu haftalarda her zamankinden daha fazla kalsiyuma gereksinim duyuyor. Bu nedenle süt ve süt ürünlerini bolca tüketmeli ve doktorunuz gerek gördüğü takdirde kalsiyum ilaçları kullanmalısınız. Bebeğinizin göz bebeği ışığa reaksiyon vererek açılıp kapanmaya başladı bile. Büyüyen bebek ve rahim göğsünüzde sıkışmaya neden olabilir ve göğüs ağrısı ortaya çıkabilir.

Bebek ile içinde yüzdüğü sıvı arasındaki oran bebek lehine bozulduğu için ona kalan alan daralmıştır. Bu nedenle bebeğinizin hareketlerini daha fazla hissedebilirsiniz. Daha önce fark etmediğiniz küçük hareketler bile sizi rahatsız edebilir.

31. Hafta Hamilelik ve Bebek Gelişimi

Bebeğiniz diğer haftalara oranla daha çok gelişim gösterdi. Ancak 31. haftadan sonra büyüme biraz yavaşlar. Beyin dokusu gelişimini devam ettirir. 31. hafta bebek geçen haftalara göre daha hareketlidir. Bunun nedeni bebeğin yerinin fazla olmasıdır. Ama durum bu ileri haftalarda değişecek ve bebeğin yeri giderek daralacaktır. Bebeğinizin hareketlerinde azalma hissettiğinizde sakin olun ve bir süre oturun. Kendinizi fazla yormadan, yatarak dinlenin. Eğer halen bebekte bir hareket yok ise hemen doktora gitmelisiniz. Çünkü bebeğin sağlıklı olduğunu içinizdeki hareketlerden anlayabilirsiniz. Hareketli bebek sağlıklıdır ve yaşıyordur.

Anne adayı bu dönemde normalde 8 kilo alır. Rahim artık tüm karnı dolduracak kadar büyüdüğünden solunum, sindirim ve dolaşım sistemindeki yüklenme giderek artmaktadır. Midenizde yanma ve sindirim güçlüğü bu hafta devam edebilir. Bebeğinizin bu hafta kilosu 1400 gram, boyu ise 47 cm dir. Bebeğiniz müziğin ritmine göre hareket edebilir. Kalp atışları ile ilgili çalışmalar gösteriyor ki, daha şimdiden bazı tip müzikleri diğerlerine tercih ediyor. Akciğerler gelişimine hala devam ediyor. Bu son haftalar çok önemlidir, her geçen gün bebeğinizin kendi kendine nefes alma kabiliyeti artar.