Bebeklerde Kusma

Bebeklerde kusma nedenleri; Bebeklerde Kusmaya Ne İyi Gelir?

Bu yazımızda bebeklerde kusma hakkında bilgi vereceğiz. Yeni doğan bebekler neden kusar? Kusma ne zaman tehlikelidir? Bebeklerde kusma nedenleri ve tedavisi nedir?

Yeni doğan bebeklerin birçoğunda kusma olayı görülür. Genellikle ilk haftalarda sıklıkla görülen kusma, ilerleyen aylarda azalır. Ancak bebeklerde kusma anneleri endişelendiren bir durumdur. Aslında kusma; ; karın kaslarının ani şekilde kasılması sonucu midenin içindekilerin dışarı ağız yoluyla atılması olayıdır. Bu durumda bebeklerinin yeteri kadar beslenemediği düşünen anneler, daha fazla endişelenir. Bebeğiniz devamlı kusuyorsa endişelenmekte haklısınız. Fakat normal kilo alımı devam eden bir bebekte kusma o kadar da önemsenmez. Eğer bebek kusuyor ve buna rağmen normal kilo alımına devam ediyorsa endişelenecek bir durum yoktur. İlk 6 ay bebeklerde kusma normaldir. Bu durum 6. aydan sonra azalacak hatta kusma olayı bitecektir.

Kusmanın çeşitli nedenleri vardır. Bunlar;

 • İlk haftalarda ki kusmalar normaldir. Bebeklerde ilk haftalarda beslendikten sonra zorlanmaksızın ağız dolusu kusma görülür. Bu kusmalar ilerleyen aylarda azalacaktır.
 • Bebeklerin çoğunda kusma ilk aylarda düzenli şekilde görülür.
 • Bebeğin ne kadar kustuğuna dikkat etmek gerekir. İlk haftalarda kusma miktarı önemlidir. Eğer az kusma görülüyorsa korkulacak bir durum yoktur.
 • Yeni doğan bebeklerde kusmanın en önemli nedeni, aşırı beslenmektir. Bebekler aşırı beslendiğinde çok fazla hava yutacağı için kusabilir.
 • Anne sütünü ve mamayı aynı anda alan bebeklerde kusma olayı görülür. Bazı anne adayları sütünün yetmediğini düşünerek bebeğe mama da vermektedir. Böyle durumlarda bebekte kusma sıklıkla görülür.
 • Aşırı beslenmenin yanı sıra bebekte süt alerjisi ya da doğuştan gelen hastalıklar varsa kusma olayı sıklıkla görülür.
 • Kusmaya çeşitli enfeksiyonlar da neden olabilir. ; idrar yolu enfeksiyonları, kulak enfeksiyonları, mide ve bağırsak enfeksiyonları, sinir sistemi enfeksiyonlarında bebekte sık kusma görülür.
 • Biberonla beslenen bebeklerde kusma daha sık görülür. Anne sütü ile beslenen bebekler daha az hava yuttuğu için kusma fazla görülmez.
 • Bebeğin yanlış beslendiğinde kusma çok sık görülür.
 • Aşırı yavaş ya da aşırı hızlı emen bebekler kusabilir. Ayrıca gazı çıkarılmayan bebeklerde de kusma görülür.
 • Bu gibi durumlarda anneler dikkatli olmalı ve bebeğini çok iyi gözlemlenmelidir. İlk aylarda kusma normaldir ancak kusmalar bebeğin kilosunu ve gelişimini etkiliyorsa, şiddetli şekilde kusma olayı varsa, kusma ile beraber ateş ve halsizlik varsa, bebek yeşil ya da kahverengi renkte kusuyorsa hemen bir doktora başvurulmalıdır.

  Bebeklerde kusmayı azaltacak önlemler;

  • Bebeğinizi az az besleyin. Bebek çok aşırı beslendiğinde kusma görülür.
  • Beslenme sırasında bebeğin yuttuğu hava dışarı çıkarılmalıdır. Bu nedenle bebek beslendikten sonra mutlaka gazı çıkarılmalıdır.
  • Bebeğin beslenme saatlerinde huzurlu ve sakin olması gerekir. Bu nedenle önce bebek sakinleştirilmeli ve ardından beslenmelidir.
  • Bebeği emzirdikten sonra fazla hareket ettirmemek gerekir. Bebeği emzirdikten sonra hoplamak ya da sallamak bebeğin kusmasına neden olur.
  • Bebek biberonla besleniyorsa, biberon deliğine dikkat etmek gerekir. Biberon deliği boyutu büyük ise süt çok hızlı akacaktır. Küçük olduğunda ise süt akmayacak bebeğiniz yorulacak ve hava yutacaktır. Bu nedenle doğru biberon seçmek için dik tutulduğunda eğer birkaç damla süt akıyorsa doğrudur.

  5 Aylık Bebek Nasıl Beslenmeli?

  5 Aylık Bebek Nasıl Beslenmeli?

  Bu yazımızda beş aylık bebek beslenmesi hakkında bilgi vereceğiz. Beş aylık bebek neler yiyebilir? Beş aylık bebek nasıl beslenilmeli? Beş aylık bebeğin beslenmesi nasıl olmalı?

  Bebekler doğumdan itibaren hızlı bir şekilde büyüme ve gelişme gösterirler. Bu aylarda bebeğinizin beslenmesi gelişimini büyük ölçüde etkiler. Yani bebeğinizin daha sağlıklı şekilde gelişmesi sizin elinizdedir. Siz bebeğinizi ne kadar doğru bir şekilde beslerseniz, bebeğiniz de o kadar hızlı bir gelişme gösterecektir. Peki, bu aylarda bebekler ne yer?

  5. ayda bebeğiniz ek gıdalara yani katı besinlere geçmiş demektir. Bu aylarda bebekler anne sütünü ve ek gıdaları birlikte almaya başlarlar. Yalnız ek gıdalara geçiş döneminde mutlaka anne sütüne de devam edilmelidir. Bebeğin ilk 6 ay anne sütünü alması önemlidir. Bu yüzden bebeğe aldığı sürece anne sütü verilmelidir. Eğer bebek anne sütünü almıyorsa ek gıdalara geçilir ve bebek ek gıda ile beslenir. 5. ayın sonlarına doğru katı besinlere geçilir. Verilecek besinlerin bebeğe uygun olup olmadığına yani bebeğin sindirim sistemine uygunluğuna dikkat edilmelidir. Verdiğiniz besinler bebekte alerjik belirtilere ya da kusma, ishale neden oluyorsa o besinler belirlenmeli ve bebeğe verilmemelidir.

  Bebeğin gelişimi için ilk bir yıl oldukça önemlidir. Bu dönemde bebeğin yeni tatlara alışması için ek gıdaya geçiş yapılır. Bu aylarda anne sütünün yanında su ve meyve suyu verilebilir. Meyve suyu ilk olarak 2 tatlı kaşığı şeklinde başlanır ve ilerleyen aylarda arttırılır. Ayrıca meyve püreleri de bu ayda bebeğe verilebilecek en iyi ek gıdalardan biridir. Mevsime göre mevsim meyvelerinden birisi püre şeklinde verilebilir. Ancak ilk ek gıdaya geçişte bebeklere gıdalar çok az verilmelidir. Ayrıca verilen her yeni gıda birer hafta arayla verilmelidir. Bebeğinizin bazı besinlere alerjisi olabilir. Eğer aynı anda bebeğe birkaç gıda verilirse, hangi besine alerjisi olduğunu bulmak zorlaşır. Bu yüzden besinleri birkaç gün arayla vermekte fayda vardır. Bu aylarda bebeklere çorba da verilebilir.  Sebze çorbası besleyici değeri yüksek olduğu için bebeklere ilk aşamada 2 tatlı kaşığı şeklinde başlanarak öğle öğününde verilebilir. Özellikle patates ve havuç sindirimi kolay olduğu için tercih edilebilir. 5. ayın sonunda bebeklere çorbalar verilebilir. Yalnız verilen çorbaların acısız ve baharatsız olmasına dikkat edilmelidir. Bebek için ayrı bir çorba hazırlanmalı, yetişkinlerin tükettiği tarzda çorbalar bebeğe verilmemelidir. Bu aylarda bebekler için hazırlanacak en güzel çorbalar; sebze çorbası, tarhana çorbası, yoğurt ve pirinçli çorbalardır.

  Çorbalar, meyve suyu ve meyve püresi dışında bebeklere sebze püreleri de verilebilir. İyice yıkanmış ve soyulmuş sebzeler haşlanarak püre haline getirilir. Bu aylarda bebeklere patates, havuç, bezelye, kabak gibi sebzelerin püreleri verilebilir. Öğle öğününde çorbalar ya da püreler verilirken, ikindi öğününde yoğurt ya da muhallebi tercih edilebilir. Ev yapımı yoğurt bebeğin gelişimi için oldukça faydalıdır. 2 tatlı kaşığı şekilde başlanarak bebeklere yoğurt verilebilir. Dikkat edilmesi gereken en önemli konu, hazırlanan pürelerin ya da çorbaların çok katı değil, biraz sıvı şekilde olmasıdır.

  Çocuklar için meyveli yoğurt tarifi

  Çocuklar için meyveli yoğurt tarifi

  Bu yazımızda çocuklar için doğal meyveli yoğurt nasıl yapılır hakkında bilgi vereceğiz. Her anne çocuğu için en doğal, en sağlıklı olan besinleri yedirmek ister. Çoğu anne hazır satılan meyveli yoğurtların ne kadar faydalı olduğu konusunda kararsızlık yaşamaktadır. Öyleyse evde kolaylıkla hazırlayacağınız meyveli yoğurt ile çocuğunuzun gelişimine fayda sağlayabilirsiniz. Peki, meyveli yoğurt nasıl yapılır? İlk olarak gerekli malzemelere bir göz atalım.

  Gerekli malzemeler; yoğurt, 4–5 tane çilek, bir tatlı kaşığı bal ya da pudra şekeri.

  Hazırlanışı; Ayıklanmış ve yıkanmış olan çilekler küçük parçalara ayrılır ve blenderden geçirilerek püre haline getirilir. Daha sonra yoğurt, püre haline getirilmiş çilek ve bir tatlı kaşığı bal karıştırılır. Tatlandırmak için bal yerine pudra şekeri de konulabilir. Bir miktar karıştırdıktan sonra meyveli yoğurdumuz hazır.

  1 yaşından küçük çocuklara bal yedirilmemelidir. Bu yüzden 1 yaşın altında ki çocuklara meyveli yoğurt hazırlayacaksanız bal yerine şeker konulmalıdır.

  Çilek sevmeyen çocuklar için çilek yerine aynı işlemi muz, şeftali, kayısı, kiraz yada başka bir meyve ile de yapılabilir.

  BEBEKLERDE BİBERON KULLANIMI

  GÜVENLİ BİBERON KULLANIMI

  Uzmanlar, bebeğin alabildiği sürece anne sütü ile beslenmesini tavsiye ediyor. Ancak bazı durumlarda anne sütü bebeğin beslenmesinde yetersiz kalabiliyor. Bu gibi durumlarda anne bebeğe, biberonla hazır mama vererek besler. Ve böylece bebek biberon kullanımına başlamış olur. Biberon kullanımı oldukça yaygın olmasına rağmen, biberon kullanımı ile bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken konular vardır. Aksi durumda güvensiz kullanımda istenmeyen sonuçlar oluşabilir. Anne sütü ile beslenen bebeklerin biberon kullanmasına gerek yoktur. Aynı şekilde anne sütü yeterli ise biberona gerek yoktur. Gereken durumlarda biberon 4. aydan itibaren 2–3 sefer verilebilir.

  Biberon ile beslenen bebeklerde bazı sorunlar daha erken görülmektedir. Örneğin, solunum yolu enfeksiyonları, gaz sancıları ve alerjik sorunlar daha erken gözlenebilir. Ayrıca anne ile bebek arasında ki bağın da azalmasına neden olmaktadır. Bu nedenle anne sütü ile beslenen bebeklere su dâhil hiçbir ek gıda verilmemesi tavsiye olunur. Eğer bebek mama ile besleniyorsa, mamaların son kullanma tarihi ve kutuda bir hasar olmadığına dikkat edilmelidir. Doktorunuzla konuşarak bilgi almak ve mamaların üzerinde yazan hazırlama kurallarına uyulması gerekir. Mama kutusunun temiz olmasına ve açmadan önce iyice temizlenmesine dikkat edilmelidir. Ayrıca kullanılan malzemenin temizliğine de dikkat etmek gerekir. Bebeği her türlü enfeksiyonlardan korumak için temiz bir ortam sağlanması gerekir. Bebeğin beslenmesi için kullanılan malzemelerin temiz ve ayrı bir yerde saklanması gerekir. Bebeği besledikten sonra kalan mamayı biberonda bir sonraki kullanım için saklamayın ve bebeğe her defasında taze hazırlanmış mama verin.

  Biberon kullanımı kadar temizliği de önemlidir. Bu nedenle biberon ve kullandığınız malzemeleri iki günde bir strelize edin. Temizlemenin en yi yolu biberon fırçası ya da temiz bir tencerede kullandığınız malzemeleri kaynatmak olacaktır. Biberon ve uçları en az 5 dakika kaynar suda kaynatılmalıdır. Daha sonra temizlenen biberon kâğıt havlu ile kurutulur. Bu işlem bebeğiniz her şeyi ağzına almaya başlayana kadar devam etmelidir. Bundan sonra biberon temizlenirken kaynatmak yerine deterjan ile yıkanıp iyice durulamak yeterli olacaktır.

  Biberon alırken dikkat etmeniz gereken konu ise bebeğin içtiği mama miktarından biberonun biraz büyük olması gerekir. Ayrıca 6 aydan küçük bebeklerde biberon deliğinin küçük olması gerekir. Özellikle cam biberon almaya dikkat edin. Çünkü plastik ve sert biberonlar sağlıklı olmayabilir. Cam biberon kullanımına özen gösterin. 9. aydan itibaren ise biberon bebeğin kavrayacağı büyüklükte olmalıdır. Çünkü biberon ile beslenen bebekler biberonu elleriyle kavramak ve tutmak isterler. Bebeğinizi beslerken, sırt üstü şekilde ve yalnız başına beslenmesine izin vermeyin. Çünkü bu şekilde beslenen bebeklerde boğulma riski olabilir. Bebeğinizi tek başına elinde biberonla bırakmayın. Beslenme boyunca yanında durmaya özen gösterin. Her insanın bebeğini besleme şekli ayrıdır. Bu nedenle bebeğinizi kendiniz bildiğiniz gibi besleyin. Çünkü farklı bir beslenme tarzı bebek için değişik gelebilir ve yemeyebilir. Ayrıca bebeğinizi beslerken yanınızda kaynatılmış su bulundurmayı unutmayın.

  7 Aylık Bebek Beslenmesi

  Yedi aylık bebek neler yiyebilir?

  Bebekler her geçen gün değişim ve büyümeye devam ederler. 7. aya gelindiğinde ise, bebek ek gıdalara geçiş yapar. Aslında 7. ay bebekler için oldukça önemli bir aydır. Çünkü anne sütünün yanında bebek farklı tatlar tadacaktır. Ancak anne sütü bu ayda da verilmeye devam edilmelidir. Hatta bebek anne sütü aldığı sürece verilmelidir. Anne sütü çok önemli bir besindir ve ilk 6 ay bebek anne sütü ile beslenmelidir. Fakat 7. aya gelindiğinde anne sütü yetersiz kalacaktır. Bu nedenle ek gıdalara başlanmalıdır.

  Bebek ne zaman ek gıdalara geçiş yapar? Aslında 5. aydan itibaren bebek farklı tatlara alışması için ek gıdalar verilmeye başlanır. Bazen ise anne sütü yetersiz gelir ve bebek tam olarak beslenemez. Böyle durumlarda bebeğe devam maması verilmeye başlanır. Ek gıdalara tam olarak geçiş ise 7. aydan itibaren başlar. Ek gıdalar bebeğin beslenmesinde yeterli olur. Bu aydan itibaren artık sabah kahvaltılarınızı bebeğinizle yapabilirsiniz. Öncelikle bebeğin kahvaltı yapabilmesi için muhallebi, meyve püresi ve yoğurt gibi besinlere alışmış olması gerekir. Bu besinlere bebek alıştırıldıktan sonra kahvaltıyı bebeğinizle karşılıklı yapabilirsiniz.

  7 aylık bebek için örnek beslenme menüsü;

  Kahvaltı; haşlanmış yumurta sarısı, 1 tatlı kaşığı reçel, meyve püresi, bir çay bardağı evde hazırlanmış meyve suyu, bebek isterse 3–4 tane bisküvi verilebilir.

  Öğle; sebze püresi ve anne sütü,

  İkindi; yoğurt, meyve püresi, bisküvi,

  Akşam; 7–8 tatlı kaşığı muhallebi, Anne sütü

  Gece; anne sütü verilebilir.

  Anne sütü bebeğe her öğünde verilebilir. Sebzeler bebeğe yedirilirken püre şeklinde olmasına dikkat etmek gerekir. Bu ayda pürelerin içine kıyma katabilirsiniz. Yumurta sarısını bebeğe fazla yedirmemeli ve peynirin de tuzlu olmamasına dikkat edilmelidir. Ayrıca bu ay içerisinde bebek et ve balık tüketmeye de başlar. Çorbaların da bebek beslenmesinde yeri ayrıdır. Besleyici olan çorbalar bu ayda bebeğe verilmelidir. Taze sebze çorbaları, yoğurtlu yayla, acısız tarhana çorbası ve mercimek çorbası bebeğe verilecek en güzel çorbalardandır. Bebek ek besinlere geçiş döneminde olduğu için bu aylarda bebekte demir ihtiyacı artar. Bu nedenle besinlerin demir yönünden zengin olmasına dikkate edilmelidir. Özellikle yeşil yapraklı sebzeler ve turunçgiller demir yönünden zengin olan besinlerdir. Bebekler ek gıdalara geçiş döneminde iştahsızlık sorunu yaşayabilir. Her bebeğin gelişimi farklı olduğu için, kimi bebek hem anne sütü hem de ek gıdaları alabilir. Ayrıca iştahsızlık sorunu, diş çıkarma ve ishal gibi hastalıklarda da görülebilir. Bebek 7. ayda diş çıkaracağından su ihtiyacı artacaktır. Bu yüzden suyu biberon yerine bardaktan vermelisiniz. Bu dönemde bebek huzursuz olacağı için bardak ve kaşık kullanımını reddedebilir. Bu normaldir, ısrarcı olmamak gerekir.

  Bebek maması nasıl hazırlanır?

  Bebek maması nasıl hazırlanır?

  Bebekler ilk 6 ay mutlaka anne sütü almalıdır. 6 aydan sonra ek gıdalara geçişte bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Bu noktalardan birisi de bebek mamasının nasıl hazırlanacağıdır. Bebek maması hazırlarken dikkate dilecek noktalar bebeğinizin sağlığını korur. Mamanın hazırlanma şekli bebeğinizin sağlığını etkiler. Bunun nedeni bebekler doğduklarında bağışıklık sistemi tam olarak gelişmez. Bu nedenle çok kolay hasta olabileceğinden dikkatli olunmalıdır. Bebekler çok hızlı bir gelişim gösterir. 6. aydan sonra biberon mamalarına geçiş yapılır. Anne sütü 6. aydan sonra yetersiz gelebilir ve bebek tam olarak beslenemeyebilir. Biberon maması hazırlamak için şu noktalara dikkat edilmelidir.

  • İlk olarak kullanılan mamanın son kullanma tarihine bakmalısınız. Ayrıca kutunun kapağının da tam olarak kapalı olduğundan emin olmalısınız. Son kullanma tarihi geçmiş mamaları almamalı ve asla bebeğe vermemelisiniz.
  • Bebek mamasını aldıktan sonra sıra hijyene geliyor. Bebeklerin sağlığı için hijyenin önemi büyüktür. Bunun için mamayı hazırlamadan önce ellerimizi ılık su ve bol sabun ile yıkamalıyız. Aksi durumda bebeğin bağışıklık sistemi tam gelişemediği için hasta olabilir.
  • Ellerimiz kadar kullandığımız malzemelerin de temizliği çok önemlidir. Biberon ve diğer malzemeleri iyice temizlemeliyiz. Bunun için biberon, biberon emzikleri ya da kapaklarını bir tencereye koyup, üstünü örtecek su kadar su koymalı ve tüm bu malzemeleri 5 dakika boyunca kaynatalım. Daha sonra kurumasını bekleyerek malzemeleri sterize etmiş oluyoruz.
  • Mutlaka mamayı ölçülü yapın ve tek öğün için biberona yeteri kadar mama koyun. Mama kutusunun üzerinde yazan talimatlara uyarak, uygun mama miktarını belirleyin.
  • Toz mama kullanacaksak biberona koyacağımız suyu önceden kaynatalım. Kaynatılıp soğutulmuş su kullanmaya dikkat edelim. Suyu tam miktarında koymak gerekiyor. Eğer fazla su koyarsanız mama özelliğini kaybeder ve bebeğiniz yeteri kadar besin alamaz. Az su koyarsanız da bebeğinizin sindirim sistemine çok yük yüklemiş olursunuz.
  • Biberonu iyice çalkalamayı unutmayın. Musluk suyunu kullanmayıp, kaynatılıp soğutulmuş suyu kullanmalısınız. Gerekirse doktora danışarak hangi suyu kullanmanız gerektiğini sorun.
  • Mamayı oda sıcaklığında verin. Kalan mamayı bebeğe tekrar vermeyin. Her seferinde taze mama hazırlamaya özen gösterin. Hazırlanan mama bekletilmeden bebeğe hemen verilmelidir.
  • Mamaların muhafaza edilmesi de önemlidir. Güvenli bir yerde, güneşsiz ve oda sıcaklığında mamaları saklamalısınız. Açılmamış kutuları ise serin ve kuru yerde muhafaza edin.

  Anne Sütünü Artıran Gıdalar

  Anne Sütünü Artıran Gıdalar

  Anne sütü mucizevî bir besindir ve bebekler ilk 6 ay anne sütü ile beslenmelidir. Ancak anneler emzirme döneminde süt salgılamak için yüksek bir kalori harcarlar. Bazen ise emzirme döneminde annelerde sütün azaldığı ve bebeğin tam olarak beslenemediği görülür. Bir anne günlük olarak 750 mililitre süt salgıladığı düşünülürse yaklaşık olarak 700 kalori harcar. Bu 700 kalorinin de 450 si yediğimiz gıdalar ile yakılmaktadır. Geriye kalan kaloriler ise hamilelik sırasında oluşan yağlardan eritilmektedir. Bu nedenle anneler emzirme döneminde yediklerine çok dikkat etmelidir. Tüketilen bazı besinler anne sütünü arttırmaktadır. Ancak anne sütünü arttırmayan yiyecek ve içecekler annenin sağlığı çok az da olsa etkiler. Daha çok etkilenen durum ise bebeğin beslenmesi olacaktır. Bu yüzden anne beslenmesine dikkate etmeli ve anne sütünü arttıran gıdaları tüketmeye çalışmalıdır.

  Bazı anneler hamilelik döneminde alınan kiloları hızlı bir şekilde geri vermek için diyete başvurmaktadır. Bu oldukça yanlıştır. Çünkü bebeğin beslenebilmesi için anne sütüne ihtiyacı vardır. Annenin diyete başlaması bebeğin beslenmesini büyük ölçüde etkiler. Emzirme döneminde suyun da büyük bir önemi vardır. Anne sütünün artırılmasına yardımcı en büyük madde sudur. Hamile bir bayanın vücuduna alması gereken su miktarı 2,5 litre ile 3 litre arasında olmalıdır. Emzirme döneminde de anne sıvı alımına dikkat etmelidir. Emzirme döneminde sütteki enerjinin büyük kısmı annenin yediklerinden karşılanır.

  Anne Sütünü Artıran Gıdalar

  · Anne sütünü artıran en önemli besin sudur. Anne sütünün de büyük bir kısmı sudan oluşur. Bu nedenle günde en az 2,5 – 3 litre su içmek gerekir.

  · A vitamini sütü artıran vitaminlerdendir. Bu nedenle A vitamini içeren besinleri mutlaka tüketmek gerekir. A vitamini ise başta havuç olmak üzere yeşil yapraklı sebzelerde, kayısı, üzüm gibi meyvelerde bulunmaktadır.

  · Kalsiyum alımı da emzirme döneminde önemlidir. Bu nedenle günde bir tane yumurta yemeye, kalsiyumdan zengin olan süt, yoğurt, peynir, ayran gibi süt ve süt ürünlerini tüketilmelidir.

  · Emziren ve hamile anne adayları vitamin bakımından zengin olan taze sebze ve meyveleri her gün düzenli olarak tüketmelidir.

  · Yemek yeme öğünlerinin her gün aynı saatte olmasına özen gösterin. Akşam yemeklerinde mutlaka kırmızı ve beyaz et olmalıdır. Ya da kuru baklagil yemeklerinin içerisine et ekleyerek tüketebilirsiniz.

  · Anne sütünü arttıran gıdalar; Süt ve süt ürünleri, tavuk, balık, et. Karbonhidratın bol bulunduğu ekmek, hamur işleri, çavdar, mısır, buğday gibi tahılların içerdiği çörekler. Kuru baklagiller, sebze ve meyvelerdir.

  Pratik Bebek Tatlıları ve Tarifleri

  Pratik Bebek Tatlıları ve Tarifleri

  Bebekler 6. aydan sonra ek gıdalara geçiş yaparlar. Bir yaşından sonra ise tüm tatlıları yiyebilirler. Bebek beslenmesinde tatlıların yeri ayrıdır. Ancak bebeğe ağır tatlılar yerine besleyici hafif tatlılar yedirebilirsiniz. Bu tür tatlılar bebekleriniz tarafından da sevilir. O zaman bebeğinizin sevebileceği tatlı tariflerini vermeye başlayalım.

  İRMİKLİ PUDİNG

  İrmikli puding için 2 yemek kaşığı şeker ile 2 yemek kaşığı irmiği karıştırıyoruz. İçine bir fiske de tuz katıyoruz. Ardından karışımın üzerine 2 su bardağı sütü de katarak kaynatmaya başlıyoruz. Bu arada 2 çay kaşığı vanilya, 1 çay kaşığı limon rendesi ve 1 yumurtayı iyice çırpıyoruz. Bu karışıma iki kaşık sıcak puding den katıp karıştırıyoruz. Daha sonra bu karışımı pişirdiğimiz pudinge ekleyerek bir iki taşım daha kaynatıyoruz.

  MUZLU PUDİNG

  1 su bardağı süt, 1 çorba kaşığı şeker ve bir çorba kaşığı pirinç unu bir tencereye konularak devamlı karıştırılır. Kıvama gelene kadar karıştırılmaya devam edilir. Daha sonra ocaktan alınarak soğumaya bırakılır. Soğuduktan sonra yarım muz ezilerek içine katılır. Bebeğe yedirilir.

  MEYVELİ YOĞURT

  Meyveli yoğurt yapımı için bir kaba bir miktar yoğurt konulur. İçine bir kaşık şeker ve ezilmiş istenilen meyveler( çilek, muz, armut, şeftali vb.) ilave edilerek karıştırılır. İsteğe göre şekilli kaplara ya da kurabiye kalıplarına dökülerek dondurulur ve dondurma olarak bebeklere yedirilebilir. Bu tatlı dondurma olarak bir yaş ve üstü bebeklere uygundur.

  ÇOCUKLAR İÇİN BON BON

  3 adet pötibör bisküvi un haline getirilir. İçerisine 1,5 yemek kaşığı kakao, çok az tereyağı, 2 yemek kaşığı pudra şekeri, vanilya, bir bardak ceviz ya da fındık içi konularak karıştırılır. Hazırlanan bu karışıma yarım bardaktan biraz fazla süt yavaş yavaş katılarak kıvam tutturulmaya çalışılır. Kıvam tutturulduktan sonra küçük yuvarlak toplar şeklinde yapılır ve Hindistan cevizine bulanır. Dolapta bekletildikten sonra sunuma hazır hale gelir.

  Bebeklere Ne Zaman Su Verilir?

  Bebeklere ne zaman su verilir?

  Anneler bazen bebeklerinin tam olarak beslenemediğini düşünür. Özellikle bebeklere hangi ayda su vermek gerektiği konusunda kararsızlık yaşarlar. Normal de bebeklere ilk 6 ay sadece anne sütü vermek gerekir. İlk 4 ay bebeğe su verilmez. Bebek gerekli olan tüm besinleri buna su da dâhil olmak üzere anne sütünden alır. Bebek ilk 4 ay su ihtiyacını anne sütünden alır. Anne sütü almayan bebekler ise hazır mamalardan su ihtiyacını alır. Bebeklere 5. ayda su verilmeye başlanmalıdır. İlk 4 ay sadece bebek aşırı kusuyorsa ya da ishal gibi sıvı kaybının oluştuğu olağan dışı durumlarda bebeğe su verilebilir.

  Bebek katı besinlere geçtiği zaman ek olarak su verilmeye başlanır bebeklere 4. aydan itibaren günde 4–5 kez su verilmelidir. 6. aydan sonra ek besinlere geçişte bebeğe mutlaka su verilmelidir. Eğer bebek su ihtiyacını alamazsa sıvı ihtiyacını karşılamak için daha çok yer ve bu nedenle fazla kilo alır. Bebekler erişkinlere oranla biraz daha fazla sıvı ihtiyacı duyarlar. Özellikle sıvı kaybının fazla olduğu durumlarda yani ishal, ateş, havanın çok sıcak olması ya da çok fazla hareket gibi durumlarda mutlaka bebeğe yeteri kadar su verilmelidir. Bebeklere verilen suyun temiz olmasına özen gösterilmeli, ilk 6 ay bebeklere kaynatılıp soğutulan su verilmelidir.

  Bebek sıvı ihtiyacını çeşitli besinlerden de karşılayabilir. Çünkü her besinde bir miktar su vardır. Özellikle meyvelerin %85’i sudur. Ancak bebek yüksek proteinli besinler yediği zaman mutlaka su verilmelidir. Bebek meyve suyu, muhallebi, meyveler ya da puding gibi besinler tükettiğinde suya fazla ihtiyaç duymaz. Bazen ise anneler bebeklerine fazla su verdiğini düşünür. Bebeklerin sıvı ihtiyacının yetişkinlere oranla daha fazla olduğunu söylemiştik. Bu nedenle anneler bu gibi durumlarda endişe etmemelidir. Annelerin dikkat etmesi gereken bir durum bebeklerine 1 yaşından önce aşırı süt ya da meyve suyu vermemelidir. Bu tür içecekler besinsel değeri yüksek katı besinlerin alımını azaltabilir.Anneler bebeklerini sağlıklı ve dengeli bir şekilde beslemelidir.

  BEBEKLER İÇİN ÇORBA TARİFLERİ

  BEBEKLER İÇİN ÇORBA TARİFLERİ

  Havuç çorbası için malzemeler;

  Bir miktar rendelenmiş havuç

  2–3 yemek kaşığı süt

  Yarım tatlı kaşığı un

  Bir tutam tuz

  250 ml su ve çok az tereyağı.

  Yapılışı; yağ eritildikten sonra un katılıp biraz kavrulur. Su katılıp karıştırılır. Bir süre karıştırdıktan sonra içine rendelenmiş havuçları katarak bir süre pişirilir.

  Sütlü çorba için malzemeler;

  1Çay bardağı süt

  1 tatlı kaşığı sıvı yağ

  1 yemek kaşığı pirinç unu

  Yarım çay bardağı domates suyu ya da ezilmiş domates

  Yapılışı; bir tencereye süt konulur. İçine pirinç unu ilave edilip bir az karışıtırılır. Ardından domates suyu ve sıvıyağ ilave edilerek bir süre pişirilir.

  Patates çorbası içim malzemeler;

  Bir tane patates

  2 çorba kaşığı yoğurt

  Bir kaşık sıvıyağ

  1 çorba kaşığı un.

  Yapılışı; bir tencereye tüm malzemeler konularak karıştırılır. Özleşene kadar pişirilir ve servis yapılır.

  Tarhana çorbası için malzemeler;

  1 tatlı kaşığı yağ

  1 su bardağı su

  1 çorba kaşığından az tarhana

  Yapılışı; bir tencereye yağ ve tarhana konularak bir süre karıştırılır. Ardından yavaş yavaş su konularak karıştırılmaya devam edilir. İstenirse çok az salça konulabilir. Bir süre pişirilir. Çorba bebeğe yedirileceği için acısız olması gerekir.

  Mercimek çorbası için malzemeler;

  1 yemek kaşığı sıvıyağ

  Bir adet havuç

  1 adet patates

  1 yemek kaşığı mercimek

  1 su bardağı un.

  Yapılışı; patates ve havuç rendelenir. Bir tencereye mercimek, havuç, patates ve su konularak pişirilir. Sonra sıvıyağ ilave edilir ve süzgeçten geçirilir.

  Sebze çorbası için malzemeler;

  1 patates, 1 havuç, bir tutam ıspanak ve tercih edilen diğer sebzeler yıkanarak doğranır. 2 bardak su ile pişirilir. Ve içine bir tatlı kaşığı sıvı yağ konulur. Sebzeler ezilinceye kadar pişince süzgeçten geçirilerek servis edilir.