Yeni Doğan Bebeklerde Göbek Bakımı Nasıl Yapılır?

Yeni doğan bebeklerin göbek bağı bakımı nasıl yapılmalıdır? Bebeklerde göbek bakımı nasıl olmalıdır? Yeni doğan bebeklerde göbek bağı ve göbek bakımı

Hamilelik süreci sona ermiştir ve doğum gerçekleşmiştir. Bazı bayanlar da bu süreç oldukça kolay olurken, bazı bayanlar da ise zorlu bir süreç olmuştur. Ancak mutlu sona ulaşılmış ve bebeğinizi sağlıklı bir şekilde kucağınıza aldığınızda bütün o zorlu süreç bir anda unutulmuştur. Çoğu anne baba bebeklerinin göbek bakımında zorlanırlar. Göbek bağı düşene kadar göbekte çeşitli sorunlar olabilir. Bu sorunların oluşmaması için göbek bakımına dikkat etmek gereklidir. Bilindiği gibi gebelik süresince bebek göbek bağı sayesinde gerekli besin ve oksijeni alır. Hamilelikte göbek bağında herhangi bir sorun olduğunda bebeğin gelişimi duracağı için gebelik sona erer. Aynı şekilde doğumdan sonra da göbek bağının enfeksiyon kapmaması için göbek bağı bakımı önemlidir. Doğumdan sonra göbek bağı bebeğin cildinden yaklaşık 2 cm yukarıdan kesilerek göbek mandalı takılır. Göbek bağı kendiliğinden zamanla kuruyarak düşer. Yaklaşık iki hafta içerisinde bebeğin göbek bağı kuruyarak düşer. Dışarıdan yapılacak bir müdahale bebeğin göbek bağının enfeksiyon kapmasına neden olabilir. Bu nedenle göbek bağının kendiliğinden düşmesini beklemek gereklidir.

Göbek etrafında akıntı, kızarıklık, şişlik, kanama olması, kötü koku ve hassasiyet gibi bir durum varsa mutlaka hemen bir doktora başvurulmalıdır. Böyle bir durumun oluşmaması için göbek bakımına dikkat edilmeli ve göbek bağının kendi kendine düşmesi beklenmelidir. Çünkü göbek bağı bir iki hafta içinde kuruyarak kendiliğinden düşer. Göbek bağının erken ya da aksine geç düşmesi durumlarında da mutlaka bir doktora danışılmalıdır. Göbek bağı düştüğünde çok az bir kanama olabilir. Bu normaldir ancak kanamanın miktarının artması ve devam etmesi durumunda da bir doktora danışılmalıdır.

Bebeğin göbek bağı mikrop almaya müsait olacağından, mikrop bulaşmasını engellemek için bazı önlemler alınmalıdır. İlk olarak göbek bağı bölgesinin temiz tutulması ve göbek bağı düşene kadar bebeğin temizliğini silerek yapmak daha iyidir. Bebeğinizin vücut temizliği silinerek yapılmalı ve bebeğin göbeğine pudra ya da krem asla sürülmemelidir.

Mutlaka göbek kuru tutulmalı ve göbek bağı hava ile temas etmelidir. Bu nedenle bebeğin bezini göbeğin altından bağlayarak, göbek bağının hava ile temas etmesini sağlamalısınız. Bu şekilde göbek bağı kendiliğinden kuruyacaktır. Göbek bağı düşene kadar su içinde banyo yaptırmamak daha faydalıdır. Enfeksiyon riskini azaltmak için uzun süre bebek su içinde tutulmamalı, bunun yerine silerek temizlik sağlanmalıdır. Bebeğin bezini sık aralıklarla değiştirmek ve mutlaka bezi göbek bağının altından katlayarak bağlamak gereklidir.

Bebeklerde tırnak ne zaman ve nasıl kesilmeli?

Yeni doğan bebeğin tırnağı ne zaman ve nasıl kesilmeli?

Çoğu anne ve baba için yeni doğan bebeklerinin tırnaklarını kesmek zorlu bir iştir. Çünkü incecik parmaklar ve küçücük tırnakları doğru bir şekilde kesmek stres yaşamanıza neden olabilir. Ancak ne olursa olsun bebeklerin tırnak bakımlarının yapılması çok önemlidir. Bebeğin kendi cildine zarar vermemesi için bebeğin tırnakları mutlaka kesilmelidir. Ayrıca ilk haftalarda eldiven takmak da faydalı olacaktır. Eldiven kullanımı konusunda dikkat edilmesi gereken, eldiveni doğumdan sonraki ilk günlerde giydirmektir. Yani bebeğe devamlı eldiven giydirmek yanlış bir davranıştır. Bebeğin ellerini kullanması motor gelişimi açısından oldukça önemlidir. Bebeğin tırnaklarını düzenli şekilde kesmek ve bakımını yapmak daha doğrudur. Bu şekilde devamlı eldiven kullanmak zorunda kalmış olmazsınız.

Yeni doğan bebeğin tırnağı oldukça keskindir. Bu nedenle ilk zamanlarda kendi ciltlerine ya da sizin cildinize zarar verebilir. Bebek refleks olarak kendi yüzünü çizme olasılığı ilk zamanlarda yüksektir. Bu nedenle devamlı eldiven takmak yerine bebeklerin tırnak bakımlarını yapmak daha doğrudur. Ayrıca yeni doğan bebeklerin tırnakları yetişkinlere göre daha keskindir ve daha çabuk uzar. Bebeğin tırnağını kesmek için belirli bir zamanı beklemeye gerek yoktur. Yani bir ay veya iki ay beklemek yanlıştır. Bebeğin tırnağı uzadığı zaman kesilmelidir. Bebeğin kendi cildine zarar vermemesi için doğumdan sonraki günlerde tırnak kesilebilir.

Bebeğin tırnağını keserken nelere dikkat etmeliyiz?

İlk olarak bebeğin tırnağını kesmek için en doğru zaman uyku saati ve banyo sonrasıdır. Banyo sonrası tırnak yumuşayacağı için daha kolay kesilir. Eğer bebeğiniz sakin değilse, uyku sırasında bebeğin tırnaklarının kesilmesi daha kolay olur. Bebeğinizin tırnağını keserken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. İlk olarak bebeklerin tırnakları çok kısa kesilmemelidir. Bebeğinizin tırnağını kesmek için doğru zamanı bulmalısınız. Ağlayan ve devamlı hareket eden bir bebeğin tırnağını kesmek hiç de kolay olmayacaktır. Ayrıca bebeğe özel tırnak makası kullanmak en doğrusudur. Bebeğinizin rahat ve sakin olduğu zamanlar da tırnak kesmek işinizi kolaylaştıracaktır. Bebeğinizin tırnağını keserken varsa yanınızda başka kişilerden yardım da alabilirsiniz. Bebeğin parmağını sıkıca tutarak, bebeklere özel tırnak makası kullanılarak tırnaklar kesilmelidir. Tırnakları kestikten sonra tırnak uçlarının düzgün olup olmadığı kontrol edilmelidir. Gerekirse yavaş bir şekilde bebeğin tırnaklarını bebek törpüsüyle törpüleyebilirsiniz. Ayak tırnakları da aynı şekilde kesilmelidir. Ayak tırnakları düz bir şekilde ayda bir kere kesilebilir. Bebeğin el tırnakları uzadığı zaman kesilmelidir. Genellikle haftada bir kere kesmek en doğrusudur.

Bebeklerde Kusma

Bebeklerde kusma nedenleri; Bebeklerde Kusmaya Ne İyi Gelir?

Bu yazımızda bebeklerde kusma hakkında bilgi vereceğiz. Yeni doğan bebekler neden kusar? Kusma ne zaman tehlikelidir? Bebeklerde kusma nedenleri ve tedavisi nedir?

Yeni doğan bebeklerin birçoğunda kusma olayı görülür. Genellikle ilk haftalarda sıklıkla görülen kusma, ilerleyen aylarda azalır. Ancak bebeklerde kusma anneleri endişelendiren bir durumdur. Aslında kusma; ; karın kaslarının ani şekilde kasılması sonucu midenin içindekilerin dışarı ağız yoluyla atılması olayıdır. Bu durumda bebeklerinin yeteri kadar beslenemediği düşünen anneler, daha fazla endişelenir. Bebeğiniz devamlı kusuyorsa endişelenmekte haklısınız. Fakat normal kilo alımı devam eden bir bebekte kusma o kadar da önemsenmez. Eğer bebek kusuyor ve buna rağmen normal kilo alımına devam ediyorsa endişelenecek bir durum yoktur. İlk 6 ay bebeklerde kusma normaldir. Bu durum 6. aydan sonra azalacak hatta kusma olayı bitecektir.

Kusmanın çeşitli nedenleri vardır. Bunlar;

 • İlk haftalarda ki kusmalar normaldir. Bebeklerde ilk haftalarda beslendikten sonra zorlanmaksızın ağız dolusu kusma görülür. Bu kusmalar ilerleyen aylarda azalacaktır.
 • Bebeklerin çoğunda kusma ilk aylarda düzenli şekilde görülür.
 • Bebeğin ne kadar kustuğuna dikkat etmek gerekir. İlk haftalarda kusma miktarı önemlidir. Eğer az kusma görülüyorsa korkulacak bir durum yoktur.
 • Yeni doğan bebeklerde kusmanın en önemli nedeni, aşırı beslenmektir. Bebekler aşırı beslendiğinde çok fazla hava yutacağı için kusabilir.
 • Anne sütünü ve mamayı aynı anda alan bebeklerde kusma olayı görülür. Bazı anne adayları sütünün yetmediğini düşünerek bebeğe mama da vermektedir. Böyle durumlarda bebekte kusma sıklıkla görülür.
 • Aşırı beslenmenin yanı sıra bebekte süt alerjisi ya da doğuştan gelen hastalıklar varsa kusma olayı sıklıkla görülür.
 • Kusmaya çeşitli enfeksiyonlar da neden olabilir. ; idrar yolu enfeksiyonları, kulak enfeksiyonları, mide ve bağırsak enfeksiyonları, sinir sistemi enfeksiyonlarında bebekte sık kusma görülür.
 • Biberonla beslenen bebeklerde kusma daha sık görülür. Anne sütü ile beslenen bebekler daha az hava yuttuğu için kusma fazla görülmez.
 • Bebeğin yanlış beslendiğinde kusma çok sık görülür.
 • Aşırı yavaş ya da aşırı hızlı emen bebekler kusabilir. Ayrıca gazı çıkarılmayan bebeklerde de kusma görülür.
 • Bu gibi durumlarda anneler dikkatli olmalı ve bebeğini çok iyi gözlemlenmelidir. İlk aylarda kusma normaldir ancak kusmalar bebeğin kilosunu ve gelişimini etkiliyorsa, şiddetli şekilde kusma olayı varsa, kusma ile beraber ateş ve halsizlik varsa, bebek yeşil ya da kahverengi renkte kusuyorsa hemen bir doktora başvurulmalıdır.

  Bebeklerde kusmayı azaltacak önlemler;

  • Bebeğinizi az az besleyin. Bebek çok aşırı beslendiğinde kusma görülür.
  • Beslenme sırasında bebeğin yuttuğu hava dışarı çıkarılmalıdır. Bu nedenle bebek beslendikten sonra mutlaka gazı çıkarılmalıdır.
  • Bebeğin beslenme saatlerinde huzurlu ve sakin olması gerekir. Bu nedenle önce bebek sakinleştirilmeli ve ardından beslenmelidir.
  • Bebeği emzirdikten sonra fazla hareket ettirmemek gerekir. Bebeği emzirdikten sonra hoplamak ya da sallamak bebeğin kusmasına neden olur.
  • Bebek biberonla besleniyorsa, biberon deliğine dikkat etmek gerekir. Biberon deliği boyutu büyük ise süt çok hızlı akacaktır. Küçük olduğunda ise süt akmayacak bebeğiniz yorulacak ve hava yutacaktır. Bu nedenle doğru biberon seçmek için dik tutulduğunda eğer birkaç damla süt akıyorsa doğrudur.

  Hepatit A Aşısı Ne Zaman Yapılmalı?

  Hepatit A Aşısı Ne Zaman Yapılmalı?

  Bu yazımızda hepatit A aşısı hakkında bilgi vereceğiz. Hepatit A nedir ve Hepatit A aşısı ne zaman yapılmalıdır?

  İlk olarak şunu belirtmek gerekir ki Hepatit A aşısı mutlaka yapılması gereken aşılar arasındadır. Özellikle 1–5 yaş arası çocuklarda ve 15 yaş üstü ergenler de Hepatit A virüsü bulaşıcılığı daha fazla görülür. Peki, bu virüs kendiliğinden geçer mi? Hepatit A virüsü kendiliğinden iyileşebilen bir virüstür, çok nadir şekilde kronikleşir. Halk arasında hepatit A sarılık olarak bilinir ve bulaşıcı bir hastalıktır. Genellikle bulaşma yolları; ağız yoluyla olmaktadır. Yani dışkıyla atılmış mikropla bulaşan sular yiyecekler birinci bulaşma yoludur. Hepatit A, virüsü taşıyan dışkı ile kirlenmiş su ve meyve sebzeler yani besinlerin ağız yoluyla alınması şeklinde hastalık bulaşır. Bu nedenle meyve ve sebzeleri iyice yıkamak ve hijyen kurallarına uymak gerekir. Aynı şekilde havuz ve denizler de bazen hastalığın bulaşma yolu olabilir. Hepatit A aşısı 14.ayda bir aşı, 6 ay sonra ikinci aşı şeklinde 2 doz uygulanır.

  Hastalık bulaşıcıdır ve virüs saatlerce insan elinde kalabilir. Bu nedenle toplu olarak yaşanan yerlerde, hijyen koşullarının sağlanması hepatit A virüsü bulaşma riskini azaltır.

  Hepatit A belirtileri; bazı kişilerde bu virüsün hiçbir belirtisi olmayabilir. Hastalık kendiliğinden geçer ve bazen kişi sarılık olduğunu dahi anlamaz. Ancak genelde belirtileri; halsizlik, karın ağrısı, göz ve cilt renginde sararma, idrarda koyulaşma şeklinde olabilir.

  Bebeklerde Reflü Nedenleri ve Tedavisi

  Bebeklerde Reflü Nedenleri ve Tedavisi

  Bebeklerde reflü nedir? Bebeklerde reflü neden olur ve tedavisi?

  Reflü normal insanlarda olduğu gibi bebeklerde de yaygın görülen bir durumdur. Çoğu bebek mama ya da meme emdikten sonra kusabilir. Bu normal bir durumken bazı bebeklerde bu kusma çok sık olarak görülür. O zaman bebekte reflü olduğu düşünülebilir.

  Reflü nedir? Reflü midedeki yiyeceklerin yemek borusuyla ağız içerisine geri atılmasıdır. Bu oldukça rahatsızlık veren bir durumdur. Ancak bebeklerde bu durumun görülmesi geçicidir. Her bebek emdikten ya da mama yedikten sonra kusar. Bu durum çocuğun mide bağırsak sisteminin büyümesiyle ortan kalkacaktır.

  Bebeklerde kusma çok sık görüldüğü için birçok anne baba bebeğimde bir rahatsızlık mı var diye düşünerek panikler. İlk akla gelen bebeklerin mide bağırsak sisteminde bir bozukluk olduğudur. Ya da ülser, süte alerji gibi bir durumun olduğundan korkarlar. Ancak anne babaların korkmasına hiç gerek yoktur. Bu durum geçicidir ve her bebekte görülür.

  Ne zaman doktora başvurmalıyım? Eğer bu durum bebeğin kilo almasını engelliyorsa hemen bir doktora başvurulmalıdır. Genelde bebekler emdikten sonra kusarlar, ancak gerekli besin ihtiyacını vücut alır. Bebeğin kilosunun ve gelişiminin normal olması gerekir. Kusma bebeğin gelişimini engelliyorsa reflü nedeniyle sık sık akciğer enfeksiyonları oluşuyorsa tedavi gerekecektir.

  Reflünün artmasına neden olan etmenler;

  • Bebeklerin aşırı beslenmesi
  • Kabızlık
  • Tok karnına yapılan banyo
  • Bebeğin fazla ağlaması ya da fazla ıkınması
  • Bebeğin sıkı giysilerle giydirilmesi reflünün artmasına neden olmaktadır.

  Genelde reflüsü olan bebekler normal ve sağlıklı bebeklerdir. Ancak bazen çeşitli durumlarda reflü sorun oluşturmakta ve bebekler kilo alamıyor ya da gelişemiyorlardır. Böyle durumlarda tedavi gerekmektedir.

  Bebekte reflünün olduğu nasıl anlaşılır? Reflünün birkaç belirtisi vardır. Bunların başında sık ve tekrarlanan kusmalar gelir. Eğer bebek biraz büyükse göğüs de yanma hissi sık sık karın ağları aşırı gaz çıkartma ondan sonra uyku sırasında solunumda duraklamalar sık sık akciğer enfeksiyonları reflünün diğer belirtileridir. Bu belirtilerin varlığı bize reflüyü düşündürebilir.

  Reflü bebeklerde geçicidir ancak reflüyü azaltmak için yapılacak birkaç şey vardır. İlk olarak bebeğe doğru yatış pozisyonu vermektir. Yüz üstü yatırma tok karnına yüz üstü yatırma ve başı biraz daha yukarda olacak şekilde yatırma reflüyü azaltır. Fakat yüz üstü yatmak bebeği daha çok sıkıntıya sokacağından o zaman sırt üstü başı otuz derece açıyla biraz daha yukarıda yatırma ve bu şekilde yatmayı sağlayacak yatak ve yastıkları kullanmak faydalı olacaktır. Bebeklerin çoğunda reflü kendiliğinden geçer. Bebek katı besinlere geçiş yaptığında ve yürümeye başladığında vücut dik durduğundan bebeğin reflüsü neredeyse tamamen geçer. Katı beslenmeye geçildiği zaman zaten reflü giderek azalacaktır.

  Bebeklere Kitap Okunmaya Ne Zaman Başlanmalı?

  Bebeklere Kitap Okunmaya Ne Zaman Başlanmalı?

  Bebeklere kitap okumak oldukça önemlidir. Bebeğin gelişimi açısından günün belli saatlerinde bebeğe kitap okumak gerekir. Yapılan araştırmalar bebeğe kitap okunmasının, bebeğin zihinsel gelişimini arttırdığını göstermiştir. Hem bebekler hem de çocuklar için kitap oldukça önemli bir gelişim aracıdır. Anne karnında bebek her şeyi duyabilir ve hatta cevap dahi verebilir. Anne adayları gebelik boyunca bebeklerine kitap okuyabilir. Bebek anne karnında dahi olsa okunan kitaplardan faydalanır. Bebek doğduktan sonra da bebeğe kitap okunabilir. İlk aylarda bebek anne karnında olduğu gibi sizi duyar. Bu nedenle ilk aylarda okunan kitaplar bebeğin sese olan duyarlılığını artırmış olur.

  Bebeğinize günün belli saatlerinde kitap okuyabilirsiniz. Örneğin sabahları ya da gece uyumadan önce bebeğe kitap okunması tavsiye edilir. Anne adayları bazen kararsız kalmaktadır. Bebeğine ne okuyacağı konusunda kararsızlık yaşayabilir. Küçük bebeklere neyin okuduğu hiç önemli değildir. Önemli olan okuma eyleminin gerçekleşmiş olmasıdır. Bebekler dinlemeyi çok sever, bu nedenle bebeğinize devamlı bir şeyler okuyun. İster gazete olsun ya da bir hikâyeyi sizin sesinizden müzikal kıvamda dinlenmeyi bebekler çok sever. Bu yüzden bazı tekerlemeleri coşkuyla dinler. Özellikle rutine bağlı olan ‘fış fış kayıkçı’ gibi melodisel tekerlemelere bedensel olarak eşlik etmeye çalışırlar.

  Anneler bebeklerine kitap okumaya başladığında hemen aklına şu soru gelir “bebeğim bu kitaptan gerçekten anlıyor mu” bebekler iyi bir dinleyicidir ve özellikle annelerini dinlemeyi çok sever. Kitap okumak bebek için çok faydalıdır. Ancak bazı noktalara dikkat etmek gerekir. İlk olarak 18 aydan küçük bebekler karmaşık desenleri sevmezler onlara tek sayfada figür resimleri idealdir. İlk aylardan itibaren bebeğe kitap okunması, çocuğun konuşma çağında daha düzgün cümleler kurmasını sağlar. Bebeğin ailesi ile iletişimini kuvvetlendir. Anne adayları özellikle kitap okurken masalı yumuşak bir ses tonuyla okumaya ve kelimelerin daha net söylenmesine dikkat etmelidir.

  Bebekler yürüme çağına geldiğinde bir masalı defalarca dinlemek isterler. Çünkü yürüme çağında olan çocuklar bir masalı anlayabilmeleri için defalarca okumak gerekir. Masal okurken çocuğunuzu da dâhil etmeyi unutmayın. Özellikle hikâye seçimini çocuğunuza bırakın. Karakterlere göre ses tonunuzu değiştirin ve ifadelerinize jest ve mimik katın.

  Bebeklere kitap okumaya ilk aylardan itibaren başlanabilir. Bebek sizi anlamasa da dinler. Anne babalar çocuk ileri yaşa geldiği zaman kitap okumayı bırakırlar. Çocuk okuma yazma öğrendikten sonra kitap okumayı kesmeleri oldukça yanlıştır. Çocuğunuzla iletişimi kuvvetlendirmek için kitap okumaya devam edin.

  Bebek maması nasıl hazırlanır?

  Bebek maması nasıl hazırlanır?

  Bebekler ilk 6 ay mutlaka anne sütü almalıdır. 6 aydan sonra ek gıdalara geçişte bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Bu noktalardan birisi de bebek mamasının nasıl hazırlanacağıdır. Bebek maması hazırlarken dikkate dilecek noktalar bebeğinizin sağlığını korur. Mamanın hazırlanma şekli bebeğinizin sağlığını etkiler. Bunun nedeni bebekler doğduklarında bağışıklık sistemi tam olarak gelişmez. Bu nedenle çok kolay hasta olabileceğinden dikkatli olunmalıdır. Bebekler çok hızlı bir gelişim gösterir. 6. aydan sonra biberon mamalarına geçiş yapılır. Anne sütü 6. aydan sonra yetersiz gelebilir ve bebek tam olarak beslenemeyebilir. Biberon maması hazırlamak için şu noktalara dikkat edilmelidir.

  • İlk olarak kullanılan mamanın son kullanma tarihine bakmalısınız. Ayrıca kutunun kapağının da tam olarak kapalı olduğundan emin olmalısınız. Son kullanma tarihi geçmiş mamaları almamalı ve asla bebeğe vermemelisiniz.
  • Bebek mamasını aldıktan sonra sıra hijyene geliyor. Bebeklerin sağlığı için hijyenin önemi büyüktür. Bunun için mamayı hazırlamadan önce ellerimizi ılık su ve bol sabun ile yıkamalıyız. Aksi durumda bebeğin bağışıklık sistemi tam gelişemediği için hasta olabilir.
  • Ellerimiz kadar kullandığımız malzemelerin de temizliği çok önemlidir. Biberon ve diğer malzemeleri iyice temizlemeliyiz. Bunun için biberon, biberon emzikleri ya da kapaklarını bir tencereye koyup, üstünü örtecek su kadar su koymalı ve tüm bu malzemeleri 5 dakika boyunca kaynatalım. Daha sonra kurumasını bekleyerek malzemeleri sterize etmiş oluyoruz.
  • Mutlaka mamayı ölçülü yapın ve tek öğün için biberona yeteri kadar mama koyun. Mama kutusunun üzerinde yazan talimatlara uyarak, uygun mama miktarını belirleyin.
  • Toz mama kullanacaksak biberona koyacağımız suyu önceden kaynatalım. Kaynatılıp soğutulmuş su kullanmaya dikkat edelim. Suyu tam miktarında koymak gerekiyor. Eğer fazla su koyarsanız mama özelliğini kaybeder ve bebeğiniz yeteri kadar besin alamaz. Az su koyarsanız da bebeğinizin sindirim sistemine çok yük yüklemiş olursunuz.
  • Biberonu iyice çalkalamayı unutmayın. Musluk suyunu kullanmayıp, kaynatılıp soğutulmuş suyu kullanmalısınız. Gerekirse doktora danışarak hangi suyu kullanmanız gerektiğini sorun.
  • Mamayı oda sıcaklığında verin. Kalan mamayı bebeğe tekrar vermeyin. Her seferinde taze mama hazırlamaya özen gösterin. Hazırlanan mama bekletilmeden bebeğe hemen verilmelidir.
  • Mamaların muhafaza edilmesi de önemlidir. Güvenli bir yerde, güneşsiz ve oda sıcaklığında mamaları saklamalısınız. Açılmamış kutuları ise serin ve kuru yerde muhafaza edin.

  Bebekler İçin Zekâ Geliştirici Oyunlar

  Bebekler İçin Zekâ Geliştirici Oyunlar

  Çocuklar için oyun hayatın kendisi demektir. Oyun oynamayan çocuk yoktur. Oyun bebeklerin gelişimi için çok önemli bir araçtır. Oyun bebeklerin beyin gelişimine olumlu katkılar sağlar. Doğumdan sonra ilk yıllarda bebeklerin beyinlerinin %70’i gelişmiş oluyor. Bu da demek oluyor ki sonraki ilk yılda yapacağımız oyun ve aktiviteler bebeğimizin beyin gelişimine inanılmaz bir katkı sağlar. Çocuklarla yapılacak en iyi aktivite oyun oynamaktır. Çocuklar ebeveynlerle oynadığı oyunlarda daha mutlu olmaktadır. Çocuklar dünyayı oyun sayesinde daha iyi anlar ve öğrenir. Oyun çocuklara ait bir iştir ve bu işi en iyi çocuklar yapar.

  Bazı anneler çocukların oyuncaklar ile oynamasını pek istemez. Bu aslında yanlıştır, çocuk oyun ve oyuncaklar sayesinde dünyayı daha iyi tanır. Anne ve babaların dikkat etmesi gereken en önemli konu, çocuğun yaş grubuna uygun oyunları oynamasıdır. Çocuklar için en iyi oyun türü, gelişimine bağlı oyundur. Çocuğun dünyayı öğrenmek için en iyi aracı oyun ve oyuncaklardır. Bu nedenle ebeveynler bu araçları çok iyi seçmelidir. Çocuğu eğitecek, eğitimine katkı sağlayacak oyunlar tercih edilmelidir. Çocuklar ilk eğitimi ailede alır. Birçok davranışı aile sayesinde öğrenir. Bebeğiniz ile ilk yıllarda “ceee” ve “mini mini bir örümcek” gibi oyunları oynayabilirsiniz.

  Bebeklerde Zekâ Geliştirici Oyunlar

  0–1 Aylık bebekler için; bu aylarda bebeğiniz ile yüz yüze gelecek şekilde oturun. . Yüzünüzü yüzüne değdirerek gülücükler saçın. Ardından bir kâğıda resimler çizerek 1 dakika boyunca sırayla bebeğinize gösterin.

  1–2 Aylık bebekler için; bebeğinize bilek çıngırakları alın. Bu bebeklerin hem dikkatini çeker hem de bebeğiniz bu oyuncakları çok sever. Bebeğinizin bileğine taktıktan sonra ‘seni çok seviyorum’ cümlesi gibi bir cümle seçin ve bunu melodilendirerek bebeğinize söyleyin.

  2–3 Aylık bebekler için; bebeğiniz için bu aylarda sert plastikten yapılmış halkalar almalısınız. . Elinize birer tane halka alıp bebeğiniz tutmaya çalışana kadar gösterin. Halkayı tuttuğunda diğer tarafından halkayı bebeğinize doğru iterek ‘hadi çek’ diyin. Ardından halkayı kendinize doğru çekerek ‘hadi it’ diyin. Bebeğinizin avuçlarını açmasına yardımcı olun ve ‘hadi bırak’ diyin.

  4–5 Aylık bebekler için; elinize bir kâğıt alarak yüzünüzü kapatın. Bebeğinize ‘beni görmek istiyorsan hadi konuş’ diyerek ses çıkarmasını sağlayın ve ses çıkardıktan sonra onu öpün. İki dakika boyunca tekrar edin.

  5–6 Aylık bebekler için; bu dönemde nesneleri tanımaya başladığı için çay kaşıkları, yemek kaşıkları, parfüm kutuları gibi nesneler sunun. Mesela bir çay kaşığını eline verin ‘bir kaşık’ diyin sonra ikinciyi verin muhtemelen diğerini bırakıp onu alabilir sonra üçüncüyü de verin. Ardından bebeğinize bunların hepsi ‘1.2.3. kaşık’ diyin.

  6–9 Aylık bebekler için: gün içerisinde neler yaptığınızı melodili hale getirerek bebeğinize anlatınız. 9–12 Aylık bebekler için: bebeğinizi sırt üstü yatırıp burnunuzu burnuna değdirin ve ‘burun’ diyin şarkı söyler gibi. Ardından bu hareketi yanaklarına, kollarına ve bacaklarına tekrarlayabilirsiniz.

  BEBEKLERDE DİŞ ÇIKARMA DÖNEMİ

  BEBEKLERDE DİŞ ÇIKARMA DÖNEMİ

  Bebeklerde diş çıkarma dönemi 6. ayda başlar ve bu süreç bazı bebeklerde bir yaşına kadar sürebilir. Bazı bebekler acele edip diş çıkarmaya 4. aydan itibaren başlar. En erken diş çıkarma ayı da 4. aydır. Bebekler doğumdan itibaren hızlı bir şekilde büyüme ve gelişme gösterir. Bu gelişimlerden birisi de bebeğin diş gelişimidir. Diş çıkarma dönemi hem anne babalar için hem de bebek için oldukça zorlu bir dönemdir. Anne babalar bebeğinin büyüdüğünü gördükçe mutlu olurken, bir yandan da diş çıkarma ile beraber bebekte görülen şikâyetler ebeveynleri huzursuz eder. Bu dönemde anne ve babalar çok dikkatli olmalıdır. Bebeğin dişlerinin çıkması ile beraber bebekte huzursuzluk, ağlamalar ve iştahsızlık görülür.

  Her bebek farklı gelişim ve büyüme göstermektedir. Bazı çocuklar erken konuşur ya da yürürken bazı çocuklar daha geç konuşup yürüyebilir. Çünkü her bebek farklı bir bireydir ve farklılık gösterir. Diş çıkarma döneminde de bazı bebekler de ilk diş birden fazla olabilir. Ancak genelde bebekler de ilk çıkan dişler ön alt dişlerdir. Çocuklarda kalıcı dişler 6 yaşından sonra çıkmaya başlar. Süt dişlerinin gelişimi ise 3 yaşına kadar devam eder.

  Bazı bebekler diş çıkarma döneminde çok sakindir ve hiç ağrı duymaz. Bazı bebekle çok ağrılı diş çıkarır ve bunun sonucunda bebekte kilo kaybı gözlenir. Bebeğinizin diş çıkarmaya başladığını şu belirtilerle anlayabilirsiniz;

  Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

  · İlk belirti salya akıtmak ve artan tükürük

  · İştahsızlık,

  · Ateş ve ishal

  · Uyku düzensizliği

  · Devamlı huzursuz olma

  · Ellerini ısırması

  · Çene ya da yüzde kızarıklık

  · Bebeklerde ağrı olması

  · Çevresindeki nesneleri ağzına götürme isteği

  · İştahsızlıktan dolayı beslenmeyi reddetmesi

  · Bazı bebeklerde ciltte kaşıntı da görülebilir.

  Bebeklerde Diş çıkarma sırası

  · 6. ve 7. aylarda alt ön kesiciler

  · 8. ayda üst ön kesiciler

  · 8. ve 9. aylarda üst yan kesiciler,

  · 9. ve 10. aylarda alt yan kesiciler

  · 10 ve 12. aylarda alt ve üst dişler

  · 16 ve 20. ay arası köpek dişleri

  · 20 ve 24 ay arası azı dişler çıkar.

  Bebek diş çıkarmaya başladığı zaman çevresinde ki nesneleri ağzına götürür. Çünkü bebeğin diş etleri kaşınmaya başlamamıştır. Bu yüzden bebeğin eline çiğnemesi için bir şeyler vermek gerekir. Bunun için dişlikler vardır. Soğuk besinler bebeğin diş etlerini rahatlatır. Hazırladığınız püreleri soğuk olarak bebeğe verebilirsiniz. Eğer bebekte çok ateş varsa doktora götürülmelidir. Ayrıca bu dönemde bebekte sıvı ihtiyacı da artar.

  YENİ DOĞAN BEBEK NASIL YIKANIR?

  YENİ DOĞAN BEBEK NASIL YIKANIR?

  Hamileliğin başlaması ile birlikte doğuma kadar geçen süre anne için oldukça karışık ve zor bir dönemdir. Ancak bebeğin doğması ile birlikte anne daha fazla zorluk yaşar. Çünkü bebeğin bakımı ile ilgili annenin kafasında birçok soru işareti olabilir. Bu sorulardan biri de bebeğin nasıl yıkanacağıdır. Bebek eve geldikten sonra birkaç gün içinde yıkanabilir. Bebeğin bu ilk banyosu anneler için biraz zor olabilir. Çünkü bebeğin cildi yumuşak ve hassastır. Bu nedenle özel bir bakıma ihtiyaç duyar. Bebek eve geldikten ve birkaç gün geçtikten sonra artık banyo yapmanın vakti gelmiştir. Bebeğin ilk kez su ile tanışacak olması ya da bebeğin çok küçük olması nedeniyle anneler kararsızlık yaşayabilir. Hatta ilk çocukları olan genç anneler bebeklerini yıkamaya cesaret edemezler. Bu nedenle aile büyüklerinden yardım alırlar. Bebeğin bakımı çok önemlidir. Banyo da bu bakımın içinde önemli bir yer tutar.

  Bebeği banyo yaptırmadan önce ve yaptırdıktan sonra bazı noktalara dikkat etmek gerekir. İlk olarak bebeğin cildinin yumuşak ve hassas olduğu göz önüne alınarak bebekler için üretilen ürünleri kullanmak gerekir. Bebek küvette yıkanacaksa göbeği düştükten 4 gün sonra yıkanmalıdır. Göbeği düşene kadar bebek küvette yıkanmamalıdır. Yeni doğan bebeklerde banyo sonrasında vücutta kızarmalar olabilir. Bu normaldir ancak deride döküntüler meydana gelirse hemen doktora götürülmelidir. Anne bebeği yıkamaya başlamadan önce gerekli malzemeleri yanına koymalıdır. Çünkü herhangi bir şey gerekli olduğunda anne bebeği tek başına bırakıp gidemez. Bu nedenle aksaklıklar yaşamamak için ayrıntıları iyi düşünmek gerekir. Bebeği yıkamaya başlamadan önce su sıcaklığı ve ortamın ısısı iyi ayarlanmalıdır. Oda ısısının 23–25 derece arasında olması gerekir. Bebeği banyo yaptırdıktan sonra hemen giydirmek için bebeğin eşyalarını yakın bir yere konmalıdır. Bebeği yıkamaya başlamadan önce dikkat edilmesi gereken bir diğer noktada bebeği banyo öncesinde emzirmemek gerekir. Aksi durumda bebek kusabilir. Banyonun bebek için çok faydası vardır. Hem rahatlamasını hem de rahat bir uyku uyumasına yardımcı olur.

  Bebeği yıkamaya başlamadan önce suyun sıcaklığı ayarlanmalı ve gerekli eşyalar hazırlanmalıdır. Bebek leğende yıkanacaksa mutlaka leğenin altına kalın havlu gibi şeyler konmalıdır. Küvet ya da leğene çok su konmamalı, yavaş şekilde su dökerek yıkanmaya başlanmalıdır. Daha sonra sabunlanmış yumuşak bebek süngeri ile bebeğin ön tarafı ve sırtı sabunlanır. Bebeğin vücudu yavaş bir şekilde ovularak durulanır. Ardından sıra bebeğin başını yıkamaya gelir. Aynı şekilde bebeğin kulaklarına su kaçırmamaya dikkat ederek bebeğin başı nazik biçimde sabunlanır ve aynı biçimde durulanır. Böylece yıkama işlemini bitirmiş oluruz. Yıkama işlemi bittikten sonra bebek hemen ılık bir havluya sarılarak kurulanır.