Bebek Sahibi Olmak İçin Neler Yapmak Gerekir?

Hamileliğe karar vermek bayanlar için oldukça zor bir iştir. Her şey düşünülür ve bir karar verilir. Bebek sahibi olmaya karar verdiniz. Bebek sahibi olmak, anne baba olmak belki de dünyanın en güzel duygusudur. Bazı bayanlarda hamilelik kolay oluşur. Bazı bayanlar ise ancak tedavi sonucu hamile kalmaktadır. Hamileliğin başlaması ile birlikte anne adayının bütün hayatı değişmektedir. Bazı bayanlar hamilelik dönemini sorunsuz ve kolay geçirirken, bazı bayanlar gebelik döneminde bazı sıkıntılar yaşamaktadır. Fakat ne olursa olsun bebeğinizi ilk kucağınıza aldığınızda bütün sıkıntıları unutuyorsunuz. O zaman bu güzel duyguyu yaşamak ve bebek sahibi olmak için neler yapmak gerekir?

Eğer hamile kalmayı planlıyorsanız ilk olarak yaşam tarzınızı gözden geçirmelisiniz. Sonuç itibariyle hamilelik ile bütün yaşamınız değişecektir. Bu nedenle sağlığınız açısından çeşitli düzenlemeler yapabilirsiniz. Bu düzenlemelerin başında sigarayı bırakmak gelir. Sigara ve alkol yaşam tarzınızın içinde yer alır. Eğer sigara ya da alkol kullanıyorsanız hamile kalmadan önce bırakmalı ve bu şekilde yaşam tarzınızı değiştirmelisiniz. Hem kendi sağlığınızı hem de bebeğinizin sağlığını düşünerek sigarayı bırakın ve aynı şekilde doğumdan sonra da içmemeye özen gösterin.

Hamile kalmak isteyen bayanlar öncelikle adet döngüsünü takip etmelidir. Yumurtlama zamanları gebeliğin oluşmasında çok önemlidir. Bu nedenle bu günleri takip etmek gerekir. En doğurgan olunan zaman âdetin 12–16 günleridir.

Hamilelik döneminde sağlıklı beslenmek çok önemlidir. Bebeğin gelişimi açısından anne adayı beslenmesine dikkat etmelidir. Aynı şekilde hamile kalınmadan önce de beslenmeye dikkat edilmelidir. Bazı besin maddeleri hamile kalmayı kolaylaştırıcı özelliğe sahiptir. Bu nedenle hamile kalmak isteyen bayanlar beslenmesine dikkat etmelidir. Genellikle taze meyve ve sebzeler tüketilmeli, kilo yapıcı gıdalardan uzak durulmalıdır. Hamilelikte temizliğinden şüphe ettiğiniz besinlerden uzak durun. Gebelikte hijyen oldukça önemlidir.

Bebek sahibi olmanın bazı püf noktaları vardır. Bunlara dikkat ederek daha çabuk hamile kalabilirsiniz. İlk olarak kahve tüketimini azaltmanız gerekir. Çok fazla kahve tüketmek gebe kalma sürecini uzatacaktır. Âdet döneminizin ortasındaki günler gebeliğe daha yatkın olunan günlerdir. Bu günleri takip etmek gerekir. Stres her konuda zararlıdır. Bu nedenle stresten uzak durmak ve bu dönemde daha sakin olmak faydalı olacaktır.

Hayatınıza olduğu gibi devam edin. Bebek sahibi olmak istiyorsunuz evet ama bu konuyu da hayatınızın odak noktası durumuna getirmeyin. Tatil planlarınızı ertelemeyin ya da seyahat etmekten çekinmeyin. Hayatınıza olduğu gibi devam edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.