Bebeklerde Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Yeni doğan bebeklerde cilt bakımı

Bebeklerin cildi nasıl temizlenmeli? Bebeklerin cildi ne ile temizlenmeli? Yeni doğan bebeklerin cildini temizlerken nelere dikkat etmek gerekir? Bebek cildi nasıl temizlenir?

Bu yazımızda annelerin merak ettiği bir konu olan, yeni doğan bebeklerin cildi nasıl temizlenmeli hakkında bilgi vereceğiz. Anneler bebeklerin cildini nasıl temizlemeleri konusunda kararsızlık yaşamaktadır. Özellikle yeni doğan bebeklerin cildi çok hassas olduğu için anneler endişelenmektedir. Peki, anneler bu konuda nelere dikkat etmeli?

Yeni doğan bebeklerin cilt bakımı oldukça önemlidir. Bu nedenle uzmanlar anneleri uyarmaktadır. Bebeklerin tenleri çok ince ve hassas olması nedeniyle doğumdan sonraki günlerde bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Cildin çok hassas, ince ve az yağlı olması oluşabilecek tahrip ve mikroplara karşı direnci azdır. Ayrıca yeni doğan bebeklerin cildi hassas olduğu için kolayca zedelenebilir. Böyle durumlarda cilt bütünlüğü bozulacağından enfeksiyon riski de fazlalaşır. Bebeğin cilt bakımı bu nedenle çok önemlidir.

Bebek cildi doğumdan sonraki günlerde kuru bir hal alır. Çünkü yeni doğan bebeğin cildi az yağlıdır. Ayrıca geç doğan bebeklerde yani beklenen süreden geç doğan bebeklerin cildinde pul pul dökülmeler ve buruşukluk görülür. Bu normal bir durumdur ve böyle durumlarda alerjik olmayan bir losyon ile bebeğin cildi nemlendirilebilir. Doğumdan sonraki günlerde bebeğin cildinde sivilce tarzında kırmızı renkte döküntüler görülür. Bu döküntüler vücudun çeşitli bölgelerinde olabilir. Bu döküntüler 10 gün içerisinde kendiliğinden geçer. Eğer kırmızı renkte döküntüler çok yoğunsa bir doktora gidilmelidir. Normalde herhangi bir müdahaleye gerek kalmadan döküntüler kendiliğinden geçer. Bu döküntülerin nedeni bebeğin dış çevreye alışmalı ve anneden geçen hormonların etkisidir.

Bebeklerde en fazla görülen sorun pişiktir. Bu nedenle pişik oluşumunu önlemek için bebeğin altı sıklıkla değiştirilmelidir. Cilt bakımı doğumdan sonraki günlerde önemlidir. Bebeklerin cilt bakımı konusunda ebeveynlerin dikkat etmesi gereken bazı konular vardır. İlk olarak bebeğin çok öpülmesi ya da bebeği sakallı bıyıklı kişilerin öpmesi bebeğin cildinde tahrişe neden olur. Bazı bebekler alerjiye daha yatkın olduğundan, ciltleri kolaylıkla tahriş olabilir. Bu nedenle bebek cildinin hassas olduğu unutulmamalıdır. Bebek egzamaları da en önemli sorunlardandır. Bu durumda mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Bebekler için hijyenin ne kadar önemli olduğu da unutulmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.