BEBEKLERDE DİŞ ÇIKARMA DÖNEMİ

BEBEKLERDE DİŞ ÇIKARMA DÖNEMİ

Bebeklerde diş çıkarma dönemi 6. ayda başlar ve bu süreç bazı bebeklerde bir yaşına kadar sürebilir. Bazı bebekler acele edip diş çıkarmaya 4. aydan itibaren başlar. En erken diş çıkarma ayı da 4. aydır. Bebekler doğumdan itibaren hızlı bir şekilde büyüme ve gelişme gösterir. Bu gelişimlerden birisi de bebeğin diş gelişimidir. Diş çıkarma dönemi hem anne babalar için hem de bebek için oldukça zorlu bir dönemdir. Anne babalar bebeğinin büyüdüğünü gördükçe mutlu olurken, bir yandan da diş çıkarma ile beraber bebekte görülen şikâyetler ebeveynleri huzursuz eder. Bu dönemde anne ve babalar çok dikkatli olmalıdır. Bebeğin dişlerinin çıkması ile beraber bebekte huzursuzluk, ağlamalar ve iştahsızlık görülür.

Her bebek farklı gelişim ve büyüme göstermektedir. Bazı çocuklar erken konuşur ya da yürürken bazı çocuklar daha geç konuşup yürüyebilir. Çünkü her bebek farklı bir bireydir ve farklılık gösterir. Diş çıkarma döneminde de bazı bebekler de ilk diş birden fazla olabilir. Ancak genelde bebekler de ilk çıkan dişler ön alt dişlerdir. Çocuklarda kalıcı dişler 6 yaşından sonra çıkmaya başlar. Süt dişlerinin gelişimi ise 3 yaşına kadar devam eder.

Bazı bebekler diş çıkarma döneminde çok sakindir ve hiç ağrı duymaz. Bazı bebekle çok ağrılı diş çıkarır ve bunun sonucunda bebekte kilo kaybı gözlenir. Bebeğinizin diş çıkarmaya başladığını şu belirtilerle anlayabilirsiniz;

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

· İlk belirti salya akıtmak ve artan tükürük

· İştahsızlık,

· Ateş ve ishal

· Uyku düzensizliği

· Devamlı huzursuz olma

· Ellerini ısırması

· Çene ya da yüzde kızarıklık

· Bebeklerde ağrı olması

· Çevresindeki nesneleri ağzına götürme isteği

· İştahsızlıktan dolayı beslenmeyi reddetmesi

· Bazı bebeklerde ciltte kaşıntı da görülebilir.

Bebeklerde Diş çıkarma sırası

· 6. ve 7. aylarda alt ön kesiciler

· 8. ayda üst ön kesiciler

· 8. ve 9. aylarda üst yan kesiciler,

· 9. ve 10. aylarda alt yan kesiciler

· 10 ve 12. aylarda alt ve üst dişler

· 16 ve 20. ay arası köpek dişleri

· 20 ve 24 ay arası azı dişler çıkar.

Bebek diş çıkarmaya başladığı zaman çevresinde ki nesneleri ağzına götürür. Çünkü bebeğin diş etleri kaşınmaya başlamamıştır. Bu yüzden bebeğin eline çiğnemesi için bir şeyler vermek gerekir. Bunun için dişlikler vardır. Soğuk besinler bebeğin diş etlerini rahatlatır. Hazırladığınız püreleri soğuk olarak bebeğe verebilirsiniz. Eğer bebekte çok ateş varsa doktora götürülmelidir. Ayrıca bu dönemde bebekte sıvı ihtiyacı da artar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.