BEBEKLERDE İSHAL

Bebeklerde İshal Tedavisi: Bebeklerde İshal Nasıl Geçer?

Bebeklik döneminde bebeklerde birçok hastalıklar görülmektedir. Bu hastalıklardan biriside ishaldir. İshal bazen bebeklerde tehlikeli olabilmektedir. Genel olarak ishal geçicidir ve tehlikesizdir. İshal yeni doğan bebeklerde ve süt çağı çocuklarında daha fazla görülür. Genellikle 2 yaşına kadar devam edebilir. Yeni doğan bebekler anne sütü ile beslendiği için günde 5 veya daha fazla sarı renkte dışkı yapar. Bu normaldir ancak daha fazla ve normalden daha sıvı olması halinde ishalden söz edebiliriz. Anne sütü ile beslenen bebeklerde ishale fazla rastlanmaz. Çünkü anne sütü mucizevî bir besindir ve içerisinde bulunan maddeler sayesinde bebeği enfeksiyonlardan korur.

Bebeklerde ishalin belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz; sık sulu dışkı, ateş, kusma, iştah kaybı, kilo kaybı, dışkının miktarının artmasıdır. İshal olan bebeklerde sıvı kaybı fazladır. Bu nedenle anneler çok dikkat etmelidir. İshal tedavisinin de ilk amacı sıvı kaybının önlemektir.

Bebeklerde İshalin nedenleri nelerdir?

  • Genellikle besinlere bağlı olarak ishal görülebilir.
  • Bebek mamasının son kullanma tarihinin geçmiş olması ya da bozuk olması bebekte ishale neden olur.
  • Besin alerjileri, inek sütü alerjisi ve ya çölyak hastalığı ishale neden olur.
  • Bağırsak hastalıkları
  • Diş çıkarma ya da hastalık
  • Bozuk besin maddesinin bebeğe yedirilmesi
  • Yıkanmamış meyveler ve buna bağlı olarak bakteri gibi parazitlerin ishale neden olması
  • Virüsler ishallere neden olur. Bu nedenle bebeğe dokunurken ya da mama yedirirken ellerin yıkanmış olmasına dikkat edilmelidir.

İshal genelde geçici bir durumdur. Ancak bazı durumlarda ishal bebeklerde tehlikeli olabilir. Yüksek ateş, şiddetli karın ağrısı, çok sıvı dışkı yapması ve dışkının kanlı olması halinde bebek hemen bir doktora götürülmelidir. Ayrıca anneler sıvı kaybına da dikkat etmelidir. Mutlaka bebeğin kaybettiği sıvının yerine sıvı tüketmelidir. İshal en fazla bebeklerde bir hafta sürer. İlk olarak sıvı olan dışkı yavaş yavaş katıya döner. Kaybettiği sıvının dengelenmesi için anneler bebeklerinin daha fazla emzirmelidir. Eğer bebek 6 aydan büyükse hem anne sütü hem de kaynatılıp soğutulmuş su verilmelidir.  Bebekler ishalden dolayı tahriş olabilir. Bu durumda bebeğin altı daha sık değiştirilmeli ve koruyucu kremler sürülmelidir. Hijyen hastalıkların tedavisinde çok önemlidir. Bu nedenle ev ve çevrenin hijyenik olması, bebekle temas etmeden önce ellerin yıkanması, kullanılan malzemelerin temiz olmasına dikkat edilmelidir. Geçmeyen ishallerde mutlaka doktora gidilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.