Bebeklerde Kusmanın Nedenleri: Bebeklerde Kusmaya Ne İyi Gelir?

Bebeklerde görülen rahatsızlıkları incelemeye devam ediyoruz. Bu sefer bebekelrde kusma sorunu üzerine kısa bilgiler vermeye çalışacağız.

Bebeklerde Kusma

Kusma bebeklerde genellikle ilk haftalarda sıkça görülen bir olaydır. Kusma; karın kaslarının ani şekilde kasılması sonucu midenin içindekilerin dışarı ağız yoluyla atılması olayıdır. Bu olay anneleri endişelendiren bir olaydır. Özellikle yeni doğan bebeklerde bu olay yaşandığında anne panikler. Bebeğinin yeteri kadar beslenmediğini düşünür. Çünkü bebek sürekli kusuyordur. Bunun sonucunda da bebek yeteri kadar doymuyor ve beslenemiyor diye düşünebilirsiniz. Ancak eğer bebekte normal kilo alımı devam ediyorsa paniklemeye gerek yoktur.

Bu olay bebek büyüdükçe azalacaktır. Ama ilk aylar kusma normaldir. Bazı bebeklerde ilk 6 ay kusma devam edebilir.

Bebeklerde kusma nedenleri: Bebeklerde kusma sebepleri

· Yeni doğan bebeklerde zorlanmaksızın kusma gözlenir. Yaşamın ilk haftalarında bebekler beslendikten kısa süre sonra zorlanmaksızın ağız dolusu çıkarabilirler. Kilo alımı normal şekilde devam ediyorsa bu sorun yaratmaz. Bebek büyüdükçe bu durum da azalacaktır.

· Kusmanın birçok nedeni olabilir. Bunlardan biride sindirim sistemine bulaşan virüslerdir.

· İlk günlerinde görülen kusma nedenleri doğuştan gelen hastalıklar, süt alerjisi ve çeşitli enfeksiyonlardır.

· Kusmaya neden olan enfeksiyonların başında; idrar yolu enfeksiyonları, kulak enfeksiyonları, mide ve bağırsak enfeksiyonları, sinir sistemi enfeksiyonları gelir.

· Bütün bebeklerde kusma olayı düzenli olarak görülür.

· Bebekler aşırı beslendiğinde kusabilirler. Beslenme sırasında çok fazla hava yuttuğu zaman bebek kusabilir.

· Kusma miktarı ilk haftalarda önemlidir. Az kusmalar genelde zararsızdır.

· Anne sütü ile beslenen bebekler, biberonla beslenen bebeklere oranla daha az kusarlar. Çünkü anne sütü ile beslenen bebekler çok fazla beslenmediği ve daha az hava yuttuğu için fazla kusma görülmez.

· Bazı bebeklerde ağız ile beraber burundan kusma da olabilir. Bebeklerde mide bulantılarını anlamak mümkündür. Eğer bebek besinleri istemiyor, huzursuzluk, solgunluk, terleme gibi olaylar yaşıyorsa midesi bulanıyor demektir.

· Yanlış beslenmeden dolayı da kusma olabilir. Aşırı hızlı veya aşırı yavaş emen bebekler ve beslendikten sonra gazı çıkarılmayan bebekler kusabilir. Beslendikten sonra gaz çıkarma olayı önemlidir. Anneler bu konuda dikkatli olmalıdır.

Yeni doğan bebeklerde görülen şiddetli kusmalar sindirim sisteminin bir yerinde tıkanıklığa neden olabilir. En sık rastlanan nedenler; barsak tıkanıklığı, barsak darlıkları, karın organlarının göğüs içine fıtıklaşması, bağırsağın belli bir bölümünün olmamasıdır. Böyle şiddetli kusmalarda hemen doktora başvurulmalıdır. Normal kusmalar bebeğin gelişmesini pek etkilemez. Ancak bebek kilo almıyorsa, süt ağzından fırlayacak düzeyde şiddetli kusuyorsa, aşırı kusma oluyorsa, yeşil ya da kahverengi kusuyorsa, bebekte halsizlik, ateş gibi rahatsızlıklar varsa hemen doktora başvurulmalıdır. Böyle durumlarda kusma ciddi bir problemdir.

Bebeklerde Kusmaya Ne İyi Gelir? Kusan Bebekler İçin Yapılabilecek Çözümler

Bebeklerde kusmayı azaltmak için bazı konularda dikkatli olmanız gerekir. Bebeğinizi sağlığını çok önemsemelisiniz.

* Beslenme saatleri sakin ve huzurlu şekilde geçmelidir. Bebeğin sakinleşmesini sağlamalısınız. Bebeğiniz sinirlenebilir, bu yüzden beslenme işini bebek sinirlenmeden önce bitirmelisiniz.

* Bebeğin ateşinin olup olmadığına bakmalı ve eğer ateşi varsa düşürmeye çalışmalısınız.

* Bebeğinizi az az besleyin ve normalden daha az miktarda süt verin.

* Bebeğinizi emzirdikten ya da beslenmeden sonra sallamayın ve hoplatmayın.

* Mümkünse beslenmeden sonra oturtmaya çalışın. Eğer bebek oturabiliyorsa 15-20dakika oturmasını sağlayın. Bebek oturamıyorsa o zamanda fazla hareket ettirmemeye özen gösterin.

* Beslenme sırasında yuttuğu havayı dışarı çıkarmalısınız. Bunun için bebeğin geğirmesini sağlayın.

* Biberon kullanan bebeklerde biberon deliğinin boyutu önemlidir. Bu yüzden biberonu kontrol edin. Biberon deliği boyutu büyük ise süt çok hızlı akacaktır. Küçük olduğunda ise süt akmayacak bebeğiniz yorulacak ve hava yutacaktır. Bu nedenle doğru biberon seçmek için dik tutulduğunda eğer birkaç damla süt akıyorsa doğrudur.


Benzer Konular

Author: admin

Sosyal Medyada Paylaş:

Yorum Yapmak İster Misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.