Bebeklerde Öksürük Nedenleri

Bebeklerde Öksürük

Anneleri en çok endişelendiren sorunlardan birisi de bebeklerde öksürük olmasıdır. Bu sorun ise bebeklerde sıkça görülür. Bebeklerde öksürük çoğu zaman önemsenmez. Ancak bazen öksürükler ciddi sağlık sorunlarına sinyal verebilir. Bu nedenle bebeklerde öksürük basite alınmamalı ve dikkat edilmelidir. İlk olarak ebeveynler öksürüğe neden olabilecek sebepleri ve püf noktaları bilmeleri fayda sağlayacaktır. Bir konuyu araştırmak ve gerekli önlemleri almak her zaman bize fayda sağlar. Bu nedenle böyle durumlarda bilinçsizce hareket etmek en büyük yanlıştır. Anne ve babalarında en sık yaptığı hata bilinçsizce hareket etmektir.

Bebeklerde öksürük başladığında ilk olarak hangi konuya dikkat etmeliyiz? İlk olarak öksürüğün balgamlı olup olmadığına dikkat edilmelidir. Ardından doktora danışılmadan kullanılan öksürük şuruplarından uzak durmalıyız. Her evde mutlaka öksürük şurubu vardır ve bu şuruplar hiçbir zarar vermeyeceği düşüncesiyle gelişigüzel kullanılmaktadır. Bu yanlıştır, çünkü balgamlı öksürüklerde uzmanlar kesinlikle öksürük şuruplarını önermiyorlar. Bu nedenle doktora danışılmadan ilaç kullanılmamalıdır. Anne ve babalar öksürüğün geçmesi için birçok müdahalede bulunur. Bu yapılan müdahaleler çoğu zaman daha çok soruna davetiye çıkarır. Öncelikle bebekte balgamlı öksürük varsa, öksürükten önce vücuttaki balgamdan kurtulmak gerekir. Şurupla kesilen öksürük çocuğun vücudundaki balgamı muhafaza etmesine neden olabilir.

Bebeklerin balgamı daha çabuk atması için bebek sırtüstü değil yüzüstü yatırılmalıdır. Bu yatış şekli bebeklerin balgamı daha kolay atmasına yardımcı olur. Daha dik pozisyonda yatırarak balgamın bebeklerin ağız ve burunları tıkamalarının önüne geçirmiş oluruz. Bu nedenle bebeklerin gece yatış şekli büyük önem taşır. Öksürük iki gün içinde geçmez ise mutlaka bir doktora götürülmelidir. Bebeğin hemen doktora gitmesine neden olacak durumlar; öksürük kriz şeklinde geliyorsa, iki günden uzun süre devam ediyorsa, öksürük şiddetleniyorsa, ateşle beraber öksürük varsa, gece uyku düzenini etkiliyorsa hemen bir doktora götürülmelidir. Bir diğer öneri ise bebeklerin yattığı odanın nem oranını arttırmaktır. Kuru öksürüklü bebeklerin odasında kaynayan bir su tutulması ortamdaki nemi arttırır.

Öksürük şuruplarını kullanırken dikkatli olunmalıdır. Özellikle 6 aydan küçük çocuklarda şurup kullanılması riskli olabilir. Bebekler de öksürük nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz; enfeksiyon, alerji, burun tıkanıklığı, yabancı bir cismin yutulması ya da diğer ciddi nedenlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.