Bebeklerde Öksürük Ve Tedavisi

Bebeklerde Öksürük Ve Tedavisi

Havaların soğumaya başlaması ile birlikte bebeklerde ve çocuklarda öksürük sorunu sıkça görülür. Peki, çocuklarda öksürük nedenleri nelerdir? Çocuklarda öksürük ve tedavisi?

Bebeklerde öksürmenin birçok nedeni olabilir. İlk akla gelen nedenler; bebek çok ağladığında, kirli hava, alerji, boğazına yabancı bir cismin kaçması, gizli boğmaca gibi nedenler bebeklerde öksürüğe neden olur.

Bebeklerde Öksürük Sebepleri

· Bazı bebekler sadece ev içerisinde öksürür. Bunun nedeni evde oluşan tozlara, yastıklardaki kuş tüylerine karşı bir alerji olabilir.

· Bebeklerin ilkbahar ve yaz aylarında öksürmesi çiçeklerin polenlerinden kaynaklı olabilir. Bebeğin polenlere karşı alerjisi olduğu için öksürük oluşabilir.

· Öksürüğün bir diğer nedeni ise kirli havadır. Bebek kirli havada bulunduğunda nefesi daralır ve öksürmeye başlar. Ayrıca sigara dumanı, kış mevsiminde kömür dumanı, odunun vermiş olduğu duman bebekte öksürüğe neden olur.

· Bebekler evde oynarken çevreden bulduğu düğme ya da küçük oyuncak parçalarını yutabilir. Boğaza yabancı bir cisim kaçması öksürüğe neden olur. Aynı şekilde fındık, karpuz çekirdeği gibi gıdalar da bebeğin boğazına kaçabilir. Anneler bu konuda dikkatli olmalıdır.

· Bebeğin boğazına yabancı bir cisim kaçması durumunda öksürük aniden şiddetli şekilde başlar. Besin maddesi yutulması halinde vücutta ateş olur. Yutulan besin maddesi değilse, vücut bunu kendi atamaz derhal doktor müdahalesi yapılmalıdır.

· Bazen ise öksürük bir hastalığın belirtisi olarak kendini gösterebilir. Ara ara öksürük, nefes almada hızlanma, hırıltı ve balgam vücutta bir hastalığın belirtileri olabilir. Böyle durumlarda bebeği doktor kontrolünde tutmak gerekir.

Bebeklerde Öksürük Nasıl Geçer?

İlk olarak öksürüğün nedeni bulunmalıdır. Bebeğin neden öksürdüğü bulunarak tedavi edilmelidir. Sadece öksürük varsa, doktor kontrolü dışında bebeğe şurup vermemeliyiz. Böyle durumlarda bebeğin tedavi edilmesi ve sadece doktorun tavsiye ettiği şurup kullanılmalıdır.

Bebeğin bulunduğu ortamda sigara içmemek gerekir. Sigara dumanı bebekte öksürüğe neden olur. Öksüren bebeğin odası havalandırılmalıdır. Tüylü oyuncaklar, halı ya da bu tür nesneler öksürüğü tetikler. Bu nedenle bebek odasında bu tür tüylü eşyalar bulunmamalıdır. Öksüren çocuğa bol su içirmek faydalıdır. Özellikle ılık suyun balgam söktürücü özelliği vardır. Öksüren çocuk terleyeceği için, terlemeye engel olmak gerekir. Sırtına pamuklu bir bez koymak iyi bir çözüm olabilir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.