BESLENME ÇANTASI NASIL HAZIRLANIR?

Beslenme çantasında neler olmalı?

Okul çağı çocuklarının beslenmesinde en büyük görev ebeveynlere düşmektedir. Çocuğa sağlıklı bir beslenme çantası hazırlamak, çocuğun gelişimi ve büyümesi açısından çok önemlidir. Okulların açılması ile birlikte anne ve babaların kafasında hep aynı soru vardır. Beslenme çantası nasıl hazırlanmalı? Beslenme çantasının içinde neler olmalı?

İlk olarak okul çağında ki çocuklar düzenli ve dengeli beslenmelidir. Bu büyüme ve gelişme için gereklidir. Bu nedenle beslenme çantası hazırlanırken dikkat edilmesi gereken kurallar vardır.

Çocuklar abur cubur yiyecekleri çok sever ve bu yiyeceklerden vazgeçemez. Anne ve babalar ise özellikle bu yiyeceklerden çocuklarını nasıl uzak tutacağını bilemez. Bu durumu engellemek için sağlıklı ve eğlenceli bir beslenme çantasının hazırlanması ilk kuraldır. Çocuklar bazı besinleri sevmeyebilir ve bu yiyecekleri yemek istemez. Anneler ise bu yiyecekleri daha eğlenceli bir şekilde sunum yaparak çocuklarına yedirebilir. Aynı şekilde beslenme çantasına da eğlenceli ve sağlıklı menüler koyarak çocukların sevmesi sağlanabilir.

Okul çağında çocuklara doğru beslenme alışkanlığını kazandırmak, sağlıklı ve dengeli beslenmesini sağlamak çok önemlidir. Bu dönemler çocuğun kaliteli bir yaşam sürmesi için temel oluşturur. Ayrıca hem fiziksel hem de zihinsel gelişim içinde çocuğun beslenmesi oldukça önemlidir. Bu nedenle okul çağında ki çocukların beslenmesinde anne ve babalara büyük görevler düşmektedir.

Peki, çocuğuma nasıl bir beslenme programı hazırlamalıyım? Sağlıklı bir beslenme çantası nasıl hazırlanır? Beslenme çantasında neler olmalı?

 • İlk olarak beslenme çantasının hazırlanması anneler için pratik, çocuklar içinse keyifli ve kolay taşınabilir olmalıdır.
 • Çocuklar her gün aynı menüden sıkılabilir ve yemek istemeyebilir. Bu yüzden her gün değişik beslenme menüleri çocukların iştahını açabilir.
 • Eğer çocuğunuz beslenmede ekmek yemek istemiyorsa kek ya da börek koyabilirsiniz.
 • Her zaman çocukların beslenmesi için sağlıklı ve doğal gıdalar seçin.
 • Asitli içecekler ve hazır ürünler asla beslenme menüsünde olmamalıdır.
 • Beslenme menüsünde ki meyveler de mümkünse bütün haliyle beslenme çantasına konulmalıdır. Böylece besin değeri kaybolmaz.
 • Bir diğer önemli nokta ise, mutlaka beslenme çantasına su konulmalıdır.
 • Beslenme çantasına konulan içecekleri de kendinizin hazırlaması daha sağlıklı olur. Fazla kalorili, asitli içecekler ve hazır meyve suları yerine süt, ayran ya da taze sıkılmış meyve suları tercih edilmelidir.
 • Ayrıca beslenme çantasında meyve, ceviz, fındık gibi gıdaların da olması gerekir.
 • Çocukların beslenme menüsüne hazır abur cubur gıdalar konmamalıdır.
 • Çocukların beslenmesinde sevmediği ve yemediği yiyeceklerin görünümünü ve sunumunu değiştirerek daha eğlenceli bir hale getirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.