Boş gebelik nedir? Boş gebelik belirtileri nelerdir?

Boş gebelik nedir? Boş gebelik belirtileri nelerdir?

Bu yazımızda boş gebelik ve boş gebelik tedavisi hakkında bilgi vereceğiz. Boş gebelik nedir? Boş gebelik tedavisi? Boş gebelik nedenleri nelerdir? Boş gebelik durumunda ne yapılmalı?

Boş gebelik halk arasında su gebeliği olarak bilinir. Boş gebelikte, normal gebelik belirtilerinin tümü görülür. Hatta ultrasonda gebelik kesesi görülebilir. Bazı bayanlarda ise kahverengi akıntı olabilir. Boş gebelikte yani su gebeliğinde gebelik kesesi boştur.

Peki, boş gebelik nasıl anlaşılır? Boş gebeliğin belirtiler nelerdir?

İlk olarak boş gebelikte mide bulantısı, bel ağrıları, halsizlik, kusma ve kasık ağrıları gibi belirtiler görülebilir. Yani normal gebelik belirtileri ile aynıdır. Bu yüzden bayanların boş gebe olduğunu anlamaları zordur. Hatta gebeliğin boş gebelik olup olmadığını şikâyetlere bakarak da anlayamayız. Boş gebelik ile ilgili bayanların kafası çok karışıktır. Daha önce boş gebelik yaşayan anne adayları sonraki gebeliklerde endişe duyabilir. Bu nedenle erken gebeliği ayırt etmek oldukça önemlidir. Anne adayı boş gebelik şüphesi duyuyorsa hemen ultrason kontrolü yaptırmalı ve iki hafta arayla tekrar ultrason kontrolü yapılmalıdır. Eğer ultrasonografi de gebelik kesesi boş gözükürse, boş gebelik teşhisi konur ve hemen tedaviye başlanır.

Boş gebeliğin tedavisi kürtajdır, kürtaj ile gebelik sonlandırılır. Boş gebeliğin genellikle nedenleri kromozom bozukluklarıdır. Eğer anne ve babada genetik bir sorun yoksa boş gebelik tekrarlamaz. Kalıtsal olmayan sorunların tekrarlama olasılığı düşüktür.

Boş gebeliğin teşhisi ultrason muayenesi yapılmadan konulamaz. Anne adayında normal gebelik belirtileri ve lekelenmeler görülebilir. Normal olarak bakıldığında hiçbir sorun yokmuş gibi görünebilir. Ancak ultrason muayenesi ile gebeliğin boş olduğu anlaşılabilir. Boş gebeliğin tedavisi kürtajdır. Kürtaj ile gebelik sonlandırılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.