Bu Kahvaltı Önerilerini Çocuklarınız Üzerinde Uygulayın

Kahvaltı, biz büyükler için bile çok önemli bir öğündür; kahvaltıyı atladığımızda kilo alırız; metabolizmamız yavaş çalışır; bunun yanında, gün içerisinde konsantrasyon eksikliği ve motivasyon sorunları ile karşı karşıya kalırız. Bu nedenle kahvaltıyı en temel öğün olarak görmeli; ve kesinlikle atlamamalıyız. Çocuklar için ise durum çok daha ciddi; kahvaltıyı atlayan çocukların beyin fonksiyonlarında bozulmalar görülüyor; ve bu bozulmalar tüm gün devam ediyor..
Kahvaltı yapan çocukların, okul performansları daha etkin olacağı gibi, gün içerisinde daha aktif olmaları da sağlanacaktır. Bu nedenle, kahvaltının, çocuklar için, günün en önemli öğünü olduğu söylenmektedir. Yapılan araştırmalar ise, ilginç sonuçlar çıkartmaktadırlar karşımıza; öyle ki, çocukların %42 – %59 oranında kahvaltı yapmadıkları tesbit edilmiştir. Bu tesbit sonucunda bir başka sonuç daha ortaya çıkmıştır ki o da, kahvaltı yapmayan çocukların, beyin ve vücut fonksiyonlarının, tüm gün pasif bir şekilde çalıştığıdır. Bu nedenle, çocuklarınızın kahvaltı yapmalarını zorunluluk haline getirmeli; ama onların midelerini de kahvaltı ile bulandırmamalısınız. Neler yapabileceğinize kısaca bir göz atalım:
Sabah kahvaltısında krep yapmaya ne dersiniz? Çocuklar genellikle kahvaltılıkları sevmemektedirler; ancak krepi yiyebilirler; krep arasına peynir koyabilir; ya da reçel sürebilir; ve çocuğunuza o şekilde yedirebilirsiniz. Sabah krep hazırlamak zor geliyorsa, krepin karışımını akşamdan hazırlayın. Sabaha sadece bir kaç dakikada hallolabilecek bir pişirme işlemi kalsın.

Bazı anneler çalışmakta; ve işlerine erken saatlerde gitmektedirler. Kahvaltı hazırlamak ise bu durumda oldukça zor olacaktır. Bu nedenle size önerimiz, tam tahıllı buğday gevreklerinden faydalanmanız; bununla birlikte, muzu ezip süt ile karıştırarak vitamin deposu da almış olursunuz vücudunuza. Çok zor olmaz herhalde; hem de çocuklarınız iştahla yer ve içerler.
Eğer tüm bunlara rağmençocuğunuza evde kahvaltı yatıramıyorsanız, şunu bilin ki, kalabalık ortamda daha rahat kahvaltı yapacaktır. Tam buğdaylı ekmeğin arasına beyaz peynir koyar; ve bunu çocuğunuzun beslenme çantasına koyarsanız, serviste ya da tenefüs aralarında iştahlı bir şekilde yiyecektir.
Kahvaltıyı nasıl sevdirebileceğinizi gördükten sonra, sıra ne tür kahvaltılıklar tüketmeniz gerektiğini bilmenize geldi. Eğer, çocuklarınızın kahvaltılarını sağlıklı bir şekilde yaptıklarında, konsantrasyonlarının ve motivasyonlarının, öğle yemeğini yiyinceye kadar bozulmasını istemiyorsanız, bol proteinli bir kahvaltı yapmalarını sağlamanız gerekmektedir. Kahvaltıda, sizin protein almanızı sağlayacak olan besinler ise, şu şekilde özetlenebilir: yumurta, yumurta akı, süt, yoğurt, peynir, fıstık ezmesi…
Bunun yanısıra, çocuklarınızın, kahvaltı sırasında aldıkları besinler ile öğlene kadar kendilerini enerjik hissedebilmeleri için, meyve, tam tahıllı gıdalar, tam tahıllı un ile yapılmış kekler gibi besinleri de yemelerini sağlayabilirseniz, daha enerjik olmalarını sağlayabilirsiniz demektir. Taze meyve ve sebzelerin, besin değerlerini arttırabilmek için, meyveleri süt ya da yoğurt içerisine karıştırabilir; sebzeleri ise yumurta ile karıştırarak, daha etkili olmalarını sağlayabilirsiniz.
Unutmayın, kahvaltının önemi, çocuklarınızın sağlığının daha iyi olması; ve okul başarısının da daha çok olması için büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle, mutlaka kahvaltı yapmasını sağlamalı; ve bunu kendiniz için bir görev haline getirmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.