Çift yumurta ikizleri; Çift yumurta ikizleri nasıl oluşur?

Çift  yumurta ikizleri; Çift yumurta ikizleri nasıl oluşur?

Bu yazımızda çift yumurta ikizleri (ayrı yumurta ikizleri) hakkında bilgi vereceğiz. Gebeliklerin çok az bir kısmı çoğul gebeliktir. Çoğul gebeliklerde ise en sık görüleni ikiz gebeliklerdir. Ancak ikiz gebelikler de çift yumurta ikizi ve tek yumurta ikizi olarak ikiye ayrılır. Peki, çift yumurta ikizi nasıl olur?

Çift yumurta ikizi anneden gelen iki yumurta ile babadan gelen iki spermin döllenmesi sonucunda oluşan bir durumdur. Bu durumda iki tane döllenmiş yumurta oluştuğu için çift yumurta ikizi adını alır. Tek yumurta ikizi, bir yumurtanın içine giren spermin bölünmesi ile oluşur. Döllenmiş yumurtanın ikiye ayrılması ile iki ayrı embriyo gelişmesi başlar. Bu durumda tek yumurta ikizi oluşur. Fakat çift yumurta ikizinde iki ayrı sperm hücresi iki ayrı yumurtayı aynı zamanda döllenmesi sonucunda oluşur.

Çift yumurta ikizlerinin cinsiyetleri aynı veya farklı olabilir. Tek yumurta ikizlerinin cinsiyetleri aynı iken çift yumurta ikizlerinin cinsiyetleri farklı olabilir. Ayrıca çift yumurta ikizleri birbirine benzeyebilir ya da hiç benzemeyebilir. Yani, çift yumurta ikizlerini ayırt etmek kolaydır.

Çift yumurta ikizleri aynı kesede gelişmez. İki ayrı amniyon kesede gelişirler. Çift yumurta ikizleri birbirinden farklıdır. Karakterleri, zekâ düzeyi, cinsiyeti, görünüşü tamamen farklı olabilir. Bu durumda amniyon kesesi ve plasenta da farklıdır. İki bebek için iki plasenta vardır

Eğer hem erkekte hem de kadının ailesinde çoğul gebelikler varsa, bu eşlerin ikiz bebeklerinin olma olasılığı oldukça fazladır. İkiz gebeliğin oluşmasında annenin yaşı da çok önemlidir. Çünkü 35 yaş ve üzeri gebeliklerde yumurtlama daha fazla olacağı için çift yumurta ikizi olma şansı yüksektir. Çift yumurta ikizinin tüp bebek tedavisi ve aşılama gibi yöntemlerde de görülmesi fazladır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.